Z(u)goda buduje… *nie dotyczy galeonu

port_zegluga_mazurska_gizyckoWszyscy znamy ten budynek. I pewnie wolelibyśmy, aby w tym miejscu zamiast tej – może i urokliwej lecz wysłużonej „szklanki”, powstało coś na miarę XXI wieku. O ile dobrze pamiętam, to już kilka, a może nawet kilkanaście lat temu Żegluga Mazurska deklarowała budowę nowego kapitanatu, jednak ze względu na permanentny spór z miastem (sprawa nabrzeża była nawet rozstrzygana przez sąd) ciągle piętrzyły się przeszkody. Tymczasem pojawia się jednak światełko w tunelu…

zegluga_mazurska_wegorzewoRok 2014 zaczyna się bowiem jawić niczym rok – można by rzec – cudów. Najpierw niespotykana ponad sześciomilionowa „nadwyżka budżetowa”, a teraz okazuje się, że i niekończąca się sprawa Żeglugi Mazurskiej może znaleźć szczęśliwe zakończenie. I dobrze, bo jak mawiają – najgorsza ugoda jest lepsza od najlepszego wyroku. Na 1 maja planowane jest uroczyste (sic!) podpisanie ugody. Pojawia się zatem szansa, że zamiast wysłużonego budyneczku pojawi się nowy i bardziej nowoczesny obiekt. A że można, niech zaświadczy fotografia przedstawiająca kapitanat Żeglugi w Węgorzewie. Tyle, że tam chyba nie była potrzebna konferencja prasowa, aby oznajmić zamiar budowy budynku, a sprawa na pewno nie trwała tyle, co u nas – jakby nie było – w miejscowości, gdzie spółka posiada siedzibę, płaci podatki, zatrudnia ludzi… itd.

A swoją drogą (nomen omen) zbadałem stan owego chodnika, którego remont ma kosztować 100 000 zł.
port_chodnik
Tutaj widać co prawda jego najlepszy fragment, ale i tak pozostaję przy zdaniu, że szkoda wyrzucać 100 000 zł w błoto; szczególnie w sytuacji, w której ma być przeprowadzany konkurs architektoniczny i budowany nowy kapitanat. Ten kawałek i tak estetyki tego terenu znacząco nie poprawi.

port_chodnik_2
Będąc wczoraj w okolicach portu zauważyłem także, że wykonawca rozbiórki galeonu (ciągle mi szkoda jedynej zadaszonej sceny), zbudował już chodnik wzdłuż nabrzeża. Znika zatem obiekt z olbrzymim potencjałem, ale w zamian będziemy mieli 300 m2 chodnika i nowy trawnik… 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Z(u)goda buduje… *nie dotyczy galeonu

 1. wiata OK pisze:

  Raczej jedynej zadaszonej widowni 🙂 która mogłaby być jednocześnie zadaszeniem boisk rekreacyjnych ………….. Może obecna lokalizacja „gryzie” się z kładką, ale naprawdę – przy odrobinie wyobraźni można byłoby z galeonu zrobić (niekoniecznie z obecną lokalizacją) funkcjonalny wielofunkcyjny rekreacyjno – sportowy obiekt ze sceną i koncertami włącznie 🙂

 2. Diabel pisze:

  Szkoda galeonu. Dobry gospodarz potrafilby wykorzystac tak solidna konstrukcje. Przypominam, ze bez problemu oparla sie bialemu szkwalowi itp.. Odnosze wrazenie, ze niszczone sa inwestycje, ktore powstaly za bumistrza Lemechy (np. chodniki przy Warszawskiej, czy galeon). Czy inni mieszakncy doszli do podobnych wnioskow?

 3. moher pisze:

  Czy to prawda, że osoba która wygrała przetarg na rozbiórkę z materiałem za 100,-zł., w chwili obecnej chce sprzedać całą konstrukcję metalową za 150.000,-zł. —— Jeżeli to prawda>>gratuluję władzom za zubożenie kasy miejskiej.

  • To chyba nieprawda… bo słyszałem, że aktualna oferta opiewa na więcej niż 180 000 zł… 😉
   *w tej sprawie powstało bardzo wiele nieporozumień, które mam nadzieję niebawem się wyjaśnią


   Dla przypomnienia: AD 2011 😉

 4. Karol pisze:

  No szpetny ten Galeon, ale może zamiast tej trawy coś zrobią ciekawego za coś pieniądze biorą 😀

  • No teraz to on za piękny rzeczywiście nie był, ale wybudowano go w 1998 roku i od tamtej pory żadnych remontów nie przechodził, to i nie miał szans wypięknieć… 😉
   Pamiętajmy jednak, że była to jedyna w pełni zadaszona scena / widownia. Można było urządzać wszelkie eventy bez względu na pogodę. Zawsze łatwiej coś zburzyć niż zbudować… Ciekawe kiedy kolejna scena o podobnej funkcjonalności w Giżycku powstanie… a czy jest potrzebna? Że wspomnę tylko incydent z koncertu Zakopower czy deszczowy koncert ELO Classic.