Zagospodarowanie terenu przestrzeni publicznej – KONSULTACJE

Jeszcze dzisiaj (31 lipca) można nadsyłać na skrzynkę poczty elektronicznej Architekta Miejskiego swoje sugestie i uwagi dotyczące zagospodarowania terenu w okolicach Ekomariny i galeonu.
Swoje uwagi przesłałem w piątek. Oto treść e-maila:Giżycko, dnia 29 lipca 2011 r.

Uwagi do koncepcji zagospodarowania terenu przestrzeni publicznej położonej przy porcie Ekomarina w Giżycku

1. Wybór wariantu: wariant II

2. Uwagi ogólne

– zaletą wariantu II jest zachowanie większej liczby drzew oraz zaplanowanie amfiteatru na nabrzeżu Niegocina
– projektowana nawierzchnia Terraway stanowi ciekawe i oryginalne rozwiązanie, jednakże jednocześnie pojawiają się dość duże wątpliwości, czy ten typ nawierzchni będzie komfortowy dla osób przemieszczających się np. na rolkach
– niespójność i zbyt mały kontrast kolorów legendy i części graficznej koncepcji np. ścieżka rowerowa na legendzie oznaczona jest kolorem jasnoszarym, natomiast w części graficznej również kolorem grafitowym (w części północnej)
– niezrozumiała jest obecność jachtów w basenie portu pasażerskiego Żeglugi Mazurskiej, co może świadczyć o niewystarczająco dokładnym rozeznaniu terenu przez projektanta
– z powodu braku wersji papierowej uwagi w dużej części zostały oparte na subiektywnych interpretacjach dokumentacji

3. Uwagi szczegółowe

Za przyjęciem II wariantu koncepcji przemawia zaplanowanie amfiteatru na nabrzeżu Niegocina tj. w przestrzeni najbardziej atrakcyjnej krajobrazowo. Jednakże obiekt, moim zdaniem, powinien obejmować całą przestrzeń zawartą między kładką nad torami a budynkiem Żeglugi Mazurskiej wraz z konieczną infrastrukturą, aby zapewnić jak największa pojemność. Zlokalizowanie plaży wypoczynkowej wraz z dekami solarnymi w pobliżu basenu portu pasażerskiego
oraz w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego, w moim odczuciu jest nietrafne, ponieważ nie zapewni odpowiedniego klimatu i komfortu wypoczynku. Plaża wraz z całą infrastrukturą powinna być urządzona w miejscu obecnie istniejącej tj. między MBSW a molem wraz z dodatkowymi boiskami do siatkówki plażowej kosztem np. jednego boiska do piłki nożnej.
W koncepcji placu głównego przestrzeni publicznej w ciągu komunikacji kładki nad torami brakuje, w moim odczuciu, elementu nadającego charakter miejsca centralnego np. fontanny. Symbolika trzech ryb jak najbardziej zasadna i w dość dobrej lokalizacji. Proponowałbym zrezygnować z nitów wyznaczających ciąg rowerowy na rzecz bardziej kontrastowej kolorystki ścieżki rowerowej w stosunku do ścieżki pieszej.
Ponadto w obu koncepcjach brakuje, moim zdaniem, dogodnych dojazdów dla zaopatrzenia projektowanych budynków usługowych Ekomariny oraz dojazdu do kei, pomimo zaprojektowanych wzdłuż nabrzeża nawierzchni z kostki betonowej odpornych na intensywne użytkowanie.
Za trafne i ciekawe oraz zgodne z charakterem miejsca uważam zaprojektowane wyspy zieleni wraz z podświetlanymi miejscami do siedzenia. W moim odczuciu teren ten powinien posiadać jak najmniej betonu, a udział kamienia i drewna powinien być możliwie jak największy.
Ponadto, abstrahując od przedstawionych koncepcji, wydaje mi się zasadne przeniesienie przystanku odjazdów autobusów linii międzynarodowych z parkingu przy ul. Dąbrowskiego na parking w Ekomarinie. Miejsce to doskonale do tego się nadaje, chociażby z powodu istniejącego i rzadko wykorzystywanego parkingu dla autokarów, pełnej infrastruktury sanitarnej oraz gastronomicznej.
Dodatkowo takie rozwiązanie promowałoby port i Giżycko jako miasto związane z żeglarstwem oraz znajduje się bliżej dworca PKP / PKS.

Pozdrawiam,
Wojciech Karol Iwaszkiewicz
radny Rady Miejskiej w Giżycku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zagospodarowanie terenu przestrzeni publicznej – KONSULTACJE

  1. mieszkaniec pisze:

    Och Karol…. 🙂