Z cyklu: "Moje dwa i pół grosza" (Nie)ciekawy ranking

budzet_wydatki_2011_2012Ostatnio na specjalnie i jakby w pośpiechu zwołanej konferencji prasowej Pani Burmistrz wymieniła nazwę miasta Polkowice i miejscowości Kleszczów. To wszystko w kontekście spraw budżetowych. Zastanawiałem się dlaczego padło akurat na te miejscowości a nie np. – dajmy na to – na Starachowice (miasto partnerskie), Sanok, Wisłę czy chociażby… sąsiedni Ełk. Zaintrygowało mnie to. Poszperałem, pogrzebałem i… chyba znalazłem odpowiedź na tę zagadkę. Niestety wcale mnie to nie ucieszyło, bo niejako przy tej okazji ujawniły się inne dane. Podejrzewam, że dane, o których wie Pani Burmistrz, ale pewnie wolałaby, aby o nich nie dyskutować…

Wcale nie chcę zrobić Jej na złość, czy sprawić przykrość, ale sądzę, że skoro mówi się o Polkowicach czy Kleszczowie, to warto w tym kontekście przedstawić Giżycko. A nie będzie to trudne, bowiem jak się okazuje istnieje ranking zamożności samorządów prowadzony przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w którym przedstawiono wyniki jednej z najbardziej prestiżowych klasyfikacji w Polsce tj. Ranking Zamożności Samorządów. Jak interpretować dane? Autorzy piszą że, wyniki te „ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez włodarzy i rady gmin, miast, powiatów i województw.” Opracowanie zostało sporządzone przez Pana Pawła Swianiewicza – profesora nauk ekonomicznych, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

O metodach rankingu przeczytacie >tutaj
Treść opracowania >tutaj

Często mówi się rozwoju Giżycka w kontekście powstających nowych obiektów. Powstaje coś nowego – odczytuje się, że miasto się rozwija. Można nawet zaryzykować tezę, że jest w tym zdrowa logika. Dyskusja jednak często toczy się bardziej wokół estetyki niż znaczenia dla życia giżycczan, postępu, dochodów, kosztów, realizacji jakiejś spójnej wizji i strategii czy w ogóle celowości inwestycji. Jak wygląda to w odniesieniu do korzyści zdaniem fachowców?

Pozwoliłem sobie zebrać dane tabelaryczne przedstawione w rankingu i przedstawić w formie wykresu. Strzałką oznaczyłem początek rządów J. Piotrowskiej – wówczas Giżycko w rankingu było na 29. miejscu, w roku 2012 zanotowaliśmy pozycję 134. czyli spadek o ponad 100 miejsc. Czarną ukośną linią oznaczyłem trend – niestety jest mocno spadkowy. Czy to oznacza, że decyzje podejmowane przez samorząd w ostatnich 10 latach okażą się katastrofalne dla zamożności giżycczan? Myślę, że każdy wyciągnie swoje własne wnioski.

ranking_2002_2012Pozycja Giżycka w rankingu w latach 2001 – 2012 (trafność decyzji inwestycyjnych i administracyjnych podejmowanych przez włodarzy miasta)


Inne miejscowości z naszego województwa w rankingu:

 • Gołdap – 33
 • Ełk – 69
 • Lidzbark Warmiński – 74
 • Pisz – 82
 • Nowe Miasto Lubawskie – 96
 • Iława – 113
 • Działdowo – 116
 • Nidzica – 119
 • Szczytno – 124
 • Mrągowo – 133
 • Giżycko – 134
 • Olecko – 138
 • Węgorzewo – 167
 • Bartoszyce – 193
 • Kętrzyn – 253
 • Ostróda – 264
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Dwa i pół grosza" i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Z cyklu: "Moje dwa i pół grosza" (Nie)ciekawy ranking

 1. kate pisze:

  Jednym słowem SZOK,jak można w tak krótkim czasie ze STOLICY MAZUR stać się ZAD****M MAZUR,a to wszystko dzięki tylko jednej osobie,która wydaje pieniądze podatników na inwestycje które nie zarabiają na siebie i do których cały czas trzeba będzie dokładać ,żeby je utrzymać w stanie nadającym się do użytku,np. fontanna, Krzyż Brunona,kładki,poprawa gwiazdobloków po tej zimie.

 2. z ostatniej chwili pisze:

  Jest źle, ale chyba nie aż tak źle jak Pan to przedstawia 🙂
  Gołdap miasto i gmina – 1119 miejsce
  Ełk miasto – 1370 miejsce / Ełk gmina – 379 miejsce 🙂
  Giżycko miasto – 1008 miejsce / Giżycko gmina – 131 miejsce (miasto + gmina Giżycko wręcz deklasuje Gołdap i Ełk + podmiejską ełcką gminę)
  http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/135028/Ranking-najbogatszych-i-najbiedniejszych-gmin
  Strzał w kolano, czy świadoma manipulacja Panie Wojtku 🙂

 3. z ostatniej chwili - dodam pisze:

  Czy turystyczne województwo Warmińsko Mazurskie jest tak naprawdę turystyczne ?
  http://www.portalsamorzadowy.pl/pliki/50950.html

 4. mieszkaniec II pisze:

  Tak…obaj Panowie macie słuszność i dobre dane. Pan „z ostatniej chwili” podaje dane dotyczące wpływów podatkowych a więc nie uwzględnia zadłużenia gminy a Pan Wojtek podaje dochód na mieszkańca z uwzględnieniem kredytów – oba przypadki to inne statystyki. Proszę się nie dziwić że objętość mierzymy w litrach a długość w metrach.

  Mówią, że ludzie dzielą się na prawdomównych, kłamców oraz statystyków 🙂 pozdrawiam

 5. mieszkaniec II pisze:

  a czy Pan z ostatniech chwili może porównać swoje statystyki za rok 2002 z danymi z 2012 ?

  • z ostatniej chwili pisze:

   Teraz mamy 2014 , a nie 2012 rok.
   To nie moje statystyki 🙁 to Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące tego, jakie dochody podatkowe osiągają poszczególne polskie gminy 🙂