Z cyklu: "Jak to robią inni". Stadion w Ostródzie

Stan giżyckiego stadionu (przykładowa fotografia z lewej) jest dość powszechnie znany i ciężko już dzisiaj jest obronić twierdzenie, że nie jest konieczny jego remont. Do tych samych wniosków doszła także Komisja Rewizyjna zalecając modernizację budynku, trybun, oświetlenia i płyty boiska (jednej z gorszych, o ile nie najgorszej w Warmińsko – Mazurskiem). Czyli w zasadzie zalecenie dotyczy modernizacji całego obiektu. Ostatnio odwiedziłem stadion w Ostródzie – mieście bardzo podobnym do Giżycka nie tylko wielkością. Myślę, że słowa tyle nie oddadzą, co kilka – choćby najmniej udanych fotografii… Zapraszam zatem na fotorelację.

Ostróda_stadion
Stadion w Ostródzie. Jedna z trybun jest w całości zadaszona…

Ostróda_stadion
Mało istotne dla kibiców są zatem warunki atmosferyczne…

Ostróda_stadion
Stadion posiada sztuczne oświetlenie o mocy 2000 luxów…

Ostróda_stadion
…i podgrzewaną murawę

Ostróda_stadion
Wielofunkcyjny ekran pozwala na wyświetlanie nie tylko grafiki z aktualnym wynikiem i czasem…

Ostróda_stadion
…ale także filmy reklamowe i np. powtórki ciekawszych fragmentów meczów rozegranych na obiekcie.

Ostróda_stadion
Rzut oka na łazienki…

Ostróda_stadion

Ostróda_stadion
Wokół stadionu zlokalizowane są parkingi

Ostróda_stadion
Tuż obok znajduje się boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, które posiada klasę UEFA

Ostróda_stadion

Jak udało mi się ustalić – na ostródzkim stadionie jest ok. 5000 miejsc. W budynku zlokalizowane są nie tylko szatnie, ale również sala konferencyjna i inne niezbędne pomieszczenia jak np. centrum monitoringu czy pomieszczenie akustyka. Poza boiskami do piłki nożnej kompleks składa się z czterech kortów (dwa kryte), całorocznego lodowiska, ścianki wspinaczkowej i rampy skateboardowej. W pobliskim parku można skorzystać z gokartów, trampoliny do skakania i minigolfa. Całość kosztowała (o ile dobrze pamiętam) ponad 30 mln zł, ale sądzę, że chyba było warto… Obiekt naprawdę robi wielkie wrażenie.
Warta uwagi jest również forma zarządzania, która opiera się na współpracy trzech podmiotów – właściciela obiektu czyli miasta (jednocześnie jednego z głównych sponsorów klubu sportowego), Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej – spółki prawa handlowego (również sponsora klubu), która dzierżawi obiekt oraz samego klubu – Sokół. Tym samym utrzymanie obiektu nie jest kosztem miasta.

Choć bilety na mecze nie są wcale tanie (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, kobiety – 2 zł) niemal na każdym meczu gości tysięczna widownia. Można by rzec, że stadion stał się wielką atrakcją nie tylko Ostródy, ale również regionu. Na ostródzkim obiekcie grały nie tylko zespoły z naszego województwa, ale także Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok. A nawet mówiło się o Borussii Dortmund na mecz otwarcia… choć ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Bywałem wcześniej na „starym” stadionie w Ostródzie i wówczas nie dostrzegałem jakiejś istotnej różnicy w liczbie widzów między Ostródą i innymi miejscowościami. Obecnie rzeczywiście ta różnica jest wyraźna. Oglądanie meczu w porze wieczornej na zadaszonej trybunie samo w sobie stało się wielką atrakcją, nie mówiąc już o poziomie, jaki prezentuje miejscowa drużyna będąca viceliderem IV ligi, z ambicjami na wyższe cele. W każdym razie pomimo przegranej giżycczan (0:1), wrażenia miałem jak najbardziej pozytywne i po trosze zazdroszczę ostródzianom takiego obiektu. Szkoda, że z naszym stadionem sprawa idzie (o ile można w tym przypadku w ogóle użyć takiego określenia) tak opornie. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni. Natomiast próbkę wrażeń z meczu zamieszczam poniżej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Z cyklu: "Jak to robią inni". Stadion w Ostródzie

 1. nika pisze:

  Ok, ładnie pięknie. Ale może wspomnijmy jeszcze o skali zadłużenia miasta Ostróda oraz o frustracji ludzi tam mieszkających?…

  • Relacja dotyczy stadionu, bo tylko to jestem w stanie ocenić w ciągu 2-godzinnego pobytu. Nastroje i zadłużenie Ostródy, to jakby nie moja sprawa. Zresztą odnoszę wrażenie, że zadłużenie gmin (a może nawet i frustracja ludzi) to zjawisko powszechne. Bardziej chciałem skupić się na obiekcie, który jest bardzo funkcjonalny – np. posiada bardzo dobrą widoczność z trybun. Warto podpatrywać pewne rozwiązania, bowiem podróże kształcą. Już wiem np. czego bym nie zrobił na giżyckim stadionie… 😉

 2. kate pisze:

  Z tego co widać to Giżycko jest z pół wieku za Ostródą we wszystkim .

 3. WtorkowySen pisze:

  Panie Wojciechu jak teraz nastawienia są w Urzędzie Miasta na Odnowienie naszego stadionu?

 4. b_...@........pl pisze:

  Ciekawie i zarazem dość śmiesznie wygląda ten stadion. Gdzie są kibice ! Ile razy w roku zapełni się on choć w pięćdziesięciu procentach? Pisze Pan, że „Tym samym utrzymanie obiektu nie jest kosztem miasta” . A czy przypadkiem Żegluga Ostródzka nie jest podporządkowana miastu? Jeśli nie, to dlaczego z budżetu miasta zostały zakupione statki dla ów żeglugi? Nota – bene za szerokie 🙂
  W Giżycku oczywiście potrzebny jest nowy stadion, ale nie taki bezużyteczny moloch. Wzorowałbym się raczej na Lidzbarku Warmińskim. Kameralny – nieduży, co ważniejsze z bieżnią tartanową (może i lepiej byłoby jakby obiekt posiadał profesjonalną bieżnię żużlową), w sam raz na nasze potrzeby. Oczywiście do tego korty tenisowe, boczne boiska i inne niezbędne bajery. Uważam, że wówczas nasz obiekt prędzej by zarobił na siebie, a niżeli „narodowy” w Ostródzie, a to za sprawą sąsiadującego COS-u i przebywających tam sportowców – wynajmowanie obiektu.

  • he,
   dlatego napisałem, w jednym z komentarzy, że „wiem, czego bym nie zrobił”. 😉
   A czy się zapełni choć w połowie… To chyba także po części kwestia kreatywności operatora obiektu…

   • b_...@........pl pisze:

    Zapełniłby się na 100% podczas prologu rajdowego, pokazów kaskaderów, zawodów żużlowych, no ale, do tego potrzebna jest spełniająca wszelkie wymogi bieżnia żużlowa. Dlatego uważam, że pomysł z tego typu bieżnią mógłby zdać (u nas) egzamin: rajd Kormorana (chyba i pięciotysięczna widownia byłaby za mała :), zgrupowania żużlowców itd ……….

 5. WtorkowySen pisze:

  Dobry Stadion i można robić mecze Towarzyskie:)

 6. Tadeusz pisze:

  Wow ale superaśny stadion! , jak to możliwe, że inne miasta posiadają takie obiekty a my nie ? czy oni maja sponsorów na tego typu obiekty?