XXVIII sesja moim okiem

Ostatnia sesja przed świętami, i prawdopodobnie ostatnia w tym roku choć bez większej historii, przyniosła jednak kilka ciekawych wieści, spostrzeżeń… i uroczystości. I nie mam tu na myśli prezentów w postaci tablo i płyt DVD z serialem „Przystań”, lecz wręczenie kwiatów przez mieszkankę ul. Warszawskiej Komendantowi Straży Miejskiej – Panu Dariuszowi Gajownikowi za załatwienie sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i próbę zażegnania konfliktu ws. zasad wykorzystywania miejsc parkingowych. Niewątpliwie to była miła chwila; gratulacje również i ode mnie.
Z informacji Pani Burmistrz można było się dowiedzieć, że 13 stycznia 2013 r. podczas kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie będziemy gościć ekipę TVP, która zrealizuje 5 wejść na żywo. Wcześniej, bo 31 grudnia – czyli w noc sylwestrową, na palcu Piłsudskiego będzie można zobaczyć pokaz fajerwerków. Innych atrakcji nie przewiduje się. W sprawie przejścia przez tory na ul. Wyzwolenia trwa uzgadnianie dokumentacji z PKP. I to nie wszystkie wieści kolejowe. Podobno niebawem ma ruszyć elektryfikacja linii Korsze – Ełk! Myślę, że to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla osób często korzystających z kolei (wiem, co to znaczy, bo się najeździłem przez tzw. kilka ładnych lat).
Wreszcie ruszył też projekt eInclusion w zmodyfikowanej wersji. Trwa przydzielanie sprzętu (internet będzie później). Dużo Pani Burmistrz ostatnio o tym mówi, ale zdaje się już nie pamiętać, gdy wręcz zbeształa mnie w czasie sesji 18 października z powodu wcześniejszych niepowodzeń. A jednak da się? 😉 Nie ma za co… 😉

Może również doczeka się realizacji przebudowa skrzyżowania Świderska / Obwodowa / Nowowiejska… ale w 2014 r. Super. Może nikt nie zginie do tego czasu, albo nie będzie przyspieszonych wyborów (tak tylko głośno myślę). Jest również szansa, że sprawa postoju TAXI przy kościele Ewangelickim doczeka się (szczęśliwego?) finału w styczniu. Przynajmniej taka padła deklaracja.

Największą dyskusję wzbudził program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta. To jest rzeczywiście trudny temat. Może również dlatego, że od grudnia 2007 roku miasto nie nabyło żadnego nowego lokalu… Generalnie w przedstawionej strategii chodzi głównie o to, by ujednolicić strukturę własności poszczególnych budynków – tam gdzie są w 100% miejskie – mają takimi pozostać; tam gdzie jest wspólnota z udziałem miejskim – lokale będą zbywane. Brakuje też przede wszystkim lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, dlatego planuje się zakup domków kontenerowych.
W tej sytuacji uważałem, że należy poprzeć inicjatywę mieszkańców ul. Łuczańskiej, którzy zadeklarowali wykup wszystkich mieszkań w swoim budynku. Wpisywało się to, moim zdaniem, zarówno w strategię mieszkaniową (ponieważ potrzebujemy głównie lokali socjalnych i tymczasowych), jak też wypełniało dążenie do jednolitej struktury własności. Zaproponowałem kilka wersji poprawek do uchwały, niestety żadna nie uzyskała poparcia. Przyznam, że pewnym zaskoczeniem była dla mnie reakcja Pani Burmistrz na kolejną poprawkę, gdzie stwierdziła, że proponuję podwyżkę tysiącom mieszkańcom. Tyle, że jak chwilę wcześniej pytałem o wyliczenia, to nikt takimi rzekomo nie dysponował. Cóż, gdybym był złośliwy, to przypomniałbym, kto jest zdecydowanie lepszym specjalistą od podnoszenia stawek… ale mając na względzie przedświąteczny nastrój, wstrzymałem się… a poprawkę wycofałem. Temat wymaga bowiem lepszego rozpoznania.

Wesołych Świąt!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „XXVIII sesja moim okiem

  1. moher! pisze:

    Grupa „Nowy Szpital”wg.pisanego słowa przez internautę na str.–Giżycko.wm.pl>>>>> NIE ISTNIEJE. —Czyżby to była jakaś ‚ściema’ ze strony UM i Starostwa Powiatowego dla ‚głupiego społeczeństwa’ giżyckiego?

  2. moher! pisze:

    P.Wojtku——albo Pan naiwny,albo …….!? Jeszcze raz zajrzyj do postów na Giżycko .wm.pl– a o działalności „Nowy Szpital” poczytasz więcej.
    Ps. UM.ma niewiele -hi,hi-…….,oprócz przyszłych ‚ciepłych ‚(jak obecnie) posadek w ZARZĄDZANIU naszym szpitalem, a tym samym przyśpieszającym chorym zejście, bez stosowania PAVULONU..