XXIX sesja moim okiem – cz. 1

radny_iwaszkiewicz_gizyckotvSesję rozpoczęła miła uroczystość. Pani Izabela Dardzińska – dziennikarka Radia Planeta wręczyła statuetkę „Osobowość Roku 2012” Panu Janowi Pikowi – zwycięzcy plebiscytu zorganizowanego właśnie przez redakcję Planety oraz hotel St. Bruno****, gizycko.tv, mazurylive.pl oraz Mazurskiego Gońca. Pan Jan Pik jest Przewodniczącym Oddziału Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce i organizatorem m.in. bardzo popularnych Koncertów Muzyki Cerkiewnej. Pomimo złożenia gratulacji w imieniu Rady przez Panią Przewodniczącą, pozwolę sobie uczynić to ponownie – w imieniu własnym. Gratulacje, Panie Janie.

Powróćmy tymczasem na moment do wypowiedzi radnego Kiczyńskiego, który wyraził wątpliwość co do sensu istnienia stałych komisji Rady, w sytuacji gdy burmistrz zdaje się lekceważyć wnioski mieszkańców, a zdaje się realizować własne zachcianki, wmawiając, że to jest jedyna słuszna droga do rozwoju Giżycka. Oczywiście nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie odbywało się to za pełną i bezkrytyczną aprobatą większości Rady. Nawiązując do odczuć siedzącego obok mnie kolegi, ja czasem mam dalej idące wrażenie…, że nam w ogóle Rada nie jest potrzebna. Niechby rządził jednoosobowo burmistrz i wówczas sytuacja była przynajmniej klarowna, a oszczędności w budżecie znaczące.

Na ostatniej sesji Rada przyjęła dwa plany pracy: Rady Miejskiej i Komisji Rewizyjnej. Na mój wniosek do projektu planu pracy KR wprowadzono kontrolę wykonania zaleceń i wniosków wydanych przez Komisję w latach 2011 – 2012. Bardzo mnie interesuje, ile z tych zaleceń wykonano; a ile (zapewne, jak spodziewam się, z powodów finansowych) nie zostało nawet tkniętych. Sprawdzimy we wrześniu.
Rada Miejska natomiast zajmie się:

 • w lutym: analizą stanu bezpieczeństwa w mieście
 • w marcu: ruchem drogowy w mieście (stan ulic, parkingów)
 • w I kwartale: Strategią Sportu
 • w kwietniu: analizą wykonania planu działań w zakresie edukacji w latach 2011 – 2014
 • w czerwcu: analizą wykonania budżetu za 2012 rok
 • we wrześniu: analizą wykonania budżetu za I półrocze 2013 roku
 • w październiku: analizą stanu kultury oraz oceną współpracy samorządu miejskiego z przedsiębiorcami

Plan ambitny, ale wykonalny. Każde z tych zagadnień jest niewątpliwie ważne, z czego najpilniejsze wydaje się zajęcie bezpieczeństwem. Właśnie: BEZPIECZEŃSTWEM, a nie poczuciem bezpieczeństwa jak często słyszę z ust Pani Burmistrz. Przypomniałem w tym momencie sprawę zabójstwa w parku. Czy bestialsko skatowany i zabity człowiek mógł mieć poczucie bezpieczeństwa stojąc pod samą kamerą miejskiego monitoringu? Oczywiście. I jak się miało okazać, zapłacić miał najwyższą cenę…

Pozostałe poruszane sprawy:

 • kino: wniosek o dofinansowanie znajduje się na liście rezerwowej, więcej będzie wiadomo w drugiej połowie roku
 • budowa II części kładki: roboty budowlane zaplanowano na okres między 29 marca a 31 października 2013 r. Spowoduje to konieczność wyłączenia z użytkowania latem części Ekomariny i mola. Radny Kiczyński zaproponował, pewną zmianę, aby ocalić sezon turystyczny. Rozwiązanie miałoby być bardzo proste – zmiana harmonogramu na wrzesień 2013 r. – kwiecień 2014 r. I wydaje mi się to bardzo słuszna, żeby nie powiedzieć – genialna uwaga
 • olsztynska_jednokierunkowajednokierunkowa ul. Olsztyńska – pomysł radnego Górskiego zamknięcia ruchu w kierunku centrum od mostu obrotowego do ul. Sikorskiego wydaje mi się obarczony zbyt dużym ryzykiem zakorkowania ul. Moniuszki i Nadbrzeżnej przy zamiarze skrętu w lewo z mostu i koniecznością ustąpienia pierwszeństwa jadącym ul. Olsztyńską na ul. Moniuszki. Ponadto zostałby skierowany większy ruch na ul. 3 Maja obok SP 4 i powstałyby późniejsze trudności włączenia się w ul. Sikorskiego.
 • ceny za śmieci od 1 lipca 2013 r. – nie są jeszcze ustalone. Należy się spodziewać opłat rzędu 14 – 17 zł / osobę / miesiąc. Drogo…
 • galeon – nie będzie ani rozebrany, ani wyremontowany. Będzie stanowił zaplecze budowy drugiej części kładki
 • przejście przez tory na ul. Wyzwolenia – przebudowa rozpocznie się raczej po sezonie, aby nie zamykać na czas budowy tego niewątpliwie potrzebnego wejścia na teren plaży miejskiej
 • postój taxi na placu Grunwaldzkim – prawdopodobnie taksówki wrócą na poprzednie miejsce (od strony banków), rozważane są też inne lokalizacje: za kościołem ewangelicko – augsburskim lub rogu Alei 1 Maja i Olsztyńskiej.

Nawiązałem także do corocznego problemu zanieczyszczonych chodników, po tym jak śnieg ujawni swoją zawartość… Pamiętam bowiem wypowiedź Pani Burmistrz z 14 kwietnia 2011 r. („Wiosenne porządki w mieście”), w której czytamy m.in. „(…)Istotną kwestię porządkową stanowi też sprawa psich odchodów zalegających trawniki i chodniki. Informuję wszystkich, iż zakończyliśmy już akcję informacyjno-edukacyjną, wskazującą właścicielom czworonogów konieczność uprzątania odchodów po swoich pupilach. Od tej chwili Straż Miejska będzie z całą surowością karała właścicieli psów i innych zwierząt za nieuprzątnięcie ich odchodów – może to nas kosztować mandat w wysokości do 500 zł.(…)„. Zwracałem się także z interpelacją w tej sprawie.
Pierwotnie chyba Pani Burmistrz zapomniała o swoich deklaracjach, a w odpowiedzi usłyszałem, że jeżeli okaże się, że coś w tym śniegu rzeczywiście jest, Zakład Usług Komunalnych zajmie się tym tematem w szczególny sposób. Później jednak, gdy poprosiłem o doprecyzowanie Pani Burmistrz dopowiedziała, że również Straż Miejska będzie pilnowała porządku.
Skonfrontujemy zatem stan chodników z liczbą interwencji Straży… Tematu nie zamierzam odpuścić, bo uważam, że dawno dojrzał do zastosowania rozwiązań systemowych.

Na ostatniej sesji podjęte zostały także dwa apele. Ale o tym później… Teraz muszę dokończyć lekturę raportu o kulturze. Jeszcze ktoś gotów mi zarzucić na sesji, że nie czytałem… 🙂
/bez urazy Pani Burmistrz, ale niektóre wypowiedzi chyba nie są przemyślane…/.
A tak na marginesie: zapewne szykuje się niezła polemika na łamach Gazety Giżyckiej. Po artykule S. Kędzierskiego i wyrażeniu, chyba niezbyt trafnej opinii przez Panią Burmistrz (czy można być sędzią we własnej sprawie?), a następnie przedstawieniu punktu widzenia przez Pana dr. Romana Chomicza; swój artykuł zapowiedziała także Pani Dyrektor GCK… Przeczytam z dużym zainteresowaniem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „XXIX sesja moim okiem – cz. 1

 1. Gurski pisze:

  Pomysł Górskiego jest oczywiście standardowo do bani, no ale – Jednokierunkowa olsztyńska ? Czemu nie – tyle że w odwrotnym kierunku 🙂 Wówczas pozbylibyśmy się kłopotu z wjazdem samochodów ciężarowych, no i śmiało można by było zlikwidować te śmieszne „bramki” przy moście 🙂 Oczywiście od strony boiska – klepiska zakaz wjazdu 🙂

 2. józek pisze:

  „Sesję rozpoczęła miła uroczystość”
  Komu ona była miła? Mieszkańcom?
  Pytam się dlaczego prywaciarz wręcza prywatną nagrodę z powodu prywatnego konkursu dla prywatnej osoby w pomieszczeniach urzędu miasta i do w czasie sesji rady miejskiej?Radni mają inne zadania niż oglądanie prywatnej promocji biznesmena a pomieszczenia urzędu także mają służyć innym celom niż własna promocja biznesu!
  Czy zapłacił on za wynajęcie sali?
  Czy radni pobierają diety za oglądanie widowiska z powodu wręczenia nagrody w prywatnym konkursie czy też może jest inny powód wypłacania im diet?
  Czy jak ja ogłoszę konkurs dla kumpli z pijalni piwa na ,,osobowość roku” to także będę mógł wręczyć nagrodę na sesji rady?

  „ceny za śmieci od 1 lipca 2013 r. – nie są jeszcze ustalone. Należy się spodziewać opłat rzędu 14 – 17 zł / osobę / miesiąc. Drogo… ”
  Drogo to mało powiedziane!
  W Kętrzynie to koszt o 100% niższy!
  -7,68zł od osoby

  • Odniosłem wrażenie, że była to inicjatywa burmistrza. A „miła uroczystość”, ponieważ zawsze jak się kogoś nagradza, to jest miła. Nieprawdaż? 😉

 3. ??? pisze:

  Panie radny, proszę odpowiedzieć na pytanko. Jak można mieszkać na ulicy świderskiej w Giżycku skoro takiej ulicy w mieście niema ( przynajmniej tak wynika z wypowiedzi bodajże zastępcy) ?

  • Rzeczywiście coś takiego padło z ust Zastępcy Burmistrza, ale chyba to był jakiś skrót myślowy, bo w uchwale dot. okręgów wyborczych ul. Świderska występuje. Może być tak, że cała ulica (jako działka) leży na terenie gminy, natomiast domy stojące przy niej są na terenie miasta. Dlatego można mieszkać w mieście przy ul. Świderskiej.

 4. kate pisze:

  Teraz już wiadomo dlaczego kupujący książkę o Giżycku musi zapłacić tak wysoką cenę,ponieważ rozdaje się ją na lewo i prawo przy każdej nadarzającej się okazji.