XLI sesja moim okiem Nadwyżka czy strategiczny manewr?

przedszkole_wojskoweWróćmy do wydarzeń z sesji. Najważniejsze chyba było podzielenie ponad sześciomilionowej nadwyżki budżetowej. Nie jestem jednak pewny, czy zjawisko to można w pełni nazwać nadwyżką. W sensie księgowym – owszem, ale uwagę zwracają 2 największe pozycje, od których i tak nie uciekniemy, jak również niewykonanie dochodów. Dziwi mnie jednak to, że ilekroć mówiliśmy o kinie, pogorzelisku przy I Dywizji czy budynku po przedszkolu wojskowym (na zdjęciu powyżej) – zawsze była ta sama odpowiedź: „Nie ma pieniędzy”. Gdy natomiast te pieniądze pojawiają się – wydajemy na drobiazgi, które tak naprawdę powinny być załatwiane w ramach normalnego corocznego budżetu. Może warto byłoby właśnie wykorzystać tę niespotykaną nadwyżkę na coś, czego nie byliśmy w stanie ruszyć przez wiele lat…

Odpowiedź na ten dylemat niejako znalazłem po rozmowie z moim znajomym – dr. ekonomii, którego przypadkowo spotkałem. Poprosił mnie, żebym pogratulował Pani Burmistrz tej nadwyżki, bowiem jest to rzekomo zjawisko niespotykane – nawet na skalę europejską. 😉 Podobnym fenomenem mogą pochwalić się tylko kraje skandynawskie słynące z wysokiego standardu życia. Podkreślił jednak, że tak duża nadwyżka nie jest niczym chwalebnym, bo oznacza, że jakieś potrzeby mieszkańców nie zostały zaspokojone. Kwota wskazuje, że albo tych potrzeb było dużo, albo były one duże. Dał mi też do zrozumienia, że może być to związane z wyborami, które odbędą się w tym roku. Taka niby strategia – lepiej zrobić 100 mniejszych rzeczy, ale w całym mieście, niż 2 duże, ale pojedyncze.

Mnie również intrygowało źródło tej nadwyżki, poprosiłem zatem Panią Skarbnik o dane na piśmie. Otrzymałem w zasadzie od ręki, za co bardzo dziękuję. Zamieszczam je poniżej.


nadwyzka_budzetowa_1 nadwyzka_budzetowa_2


Na co m.in. wydamy nadwyżkę:

 • 300 000 zł – droga między ul. I Dywizji a ul. Grodzieńską
 • 80 000 zł – ul. Łąkowa
 • 210 000 zł – ul. Słowackiego
 • 340 000 zł – podatek od nieruchomości
 • 60 000 zł – konkurs architektoniczny (plaża miejska)
 • 60 000 zł – alejka na cmentarzu
 • 32 000 zł – zwiększenia zatrudnienia w Urzędzie Miejskim
 • 10 000 zł – karta dużej rodziny
 • 70 000 zł – promocja miasta – w tym zakup dwóch bajkowych postaci
 • 30 000 zł – rozbudowa monitoringu
 • 100 000 zł – zwiększenie płac pracowników obsługi w oświacie
 • 200 000 zł – dostosowanie sal dla 5- i 6-latków
 • 10 000 zł – granty z opieki społecznej
 • 30 000 zł – wypoczynek dzieci i młodzieży
 • 100 000 zł – chodnik przy Żegludze Mazurskiej
 • 300 000 zł – parking przy Warszawskiej / Bohaterów Westerplatte
 • 100 000 zł – zakup nagłośnienia w GCK
 • 105 000 zł – utrzymanie kładki
 • 56 000 zł – materace, łyżwy, balkoniki do nauki jazdy na łyżwach, stroje sportowe dla MOSiR
 • 20 000 zł – dwie lornetki widokowe na kładce
 • 50 000 zł – elektroniczny system frekwencji na lodowisku i basenie
 • 100 000 zł – dotacje dla klubów sportowych

Niektóre wydatki budzą wiele kontrowersji. Na przykład – 105 000 zł na utrzymanie kładki lub 100 000 zł na chodnik przy budynku portowym Żeglugi Mazurskiej. Szczególnie w kontekście likwidacji stypendiów sportowych, co wydaje się być bardzo dużym błędem. Wcale więcej pieniędzy nie jest w obiegu, a to nie do końca jest zgodne z przyjętą strategią sportową.
Z niecierpliwością oczekuję na informacje o sposobie podziału dotacji i wówczas przeanalizuję sytuację. Oczywiście moimi spostrzeżeniami podzielę się z Państwem.

Cieszy mnie, że dostrzeżono wreszcie takie rzeczy jak przyrządy do nauki jazdy na łyżwach czy elektroniczny system frekwencyjny. Tyle, że traktujmy to jako naprawę wcześniej popełnionych błędów. To wszystko przecież powinno być od początku obiektu. Ale jak wcześniej już podkreślałem wielokrotnie – budowa lodowiska jest czymś na miarę gwiazdobloków – można odnieść wrażenie, że albo nikt się tym nie interesował, albo nie miał pojęcia, co buduje.

hokej_bialystok_9Pingwinek do nauki jazdy | Lodowisko w Białymstoku

toaleta_tylko_dla_lklientow_lodowiska

lodowisko_zamek

Takie zjawiska ja na tych dwóch fotografiach też nie powinny mieć miejsca. Miejmy nadzieję, że po zastosowaniu nowego systemu tak będzie.

Ważną kwestią minionej sesji był także budżet obywatelski. Nie obyło się bez uszczypliwości ze strony Pani Przewodniczącej. Cóż, pozostaje tylko wzruszyć ramionami. Ileż razy moje wnioski i pomysły były już kontestowane… eIncluson, AquaMazury, budżet obywatelski… Oczywiście nie przypisuję sobie autorstwa do wszystkiego, ale wystarczy sprawdzić w protokołach sesyjnych czy komisji, aby przekonać się, kto i kiedy o czymś mówił. Nie jestem małostkowy i nie będę drążył tego typu zjawisk. Prawdopodobnie dowiodę jednak niebawem, że Pani Przewodnicząca lubi zmieniać zdanie.

Wracając jednak do samej uchwały ws. budżetu obywatelskiego – to solidaryzuję się z Aktywnym Giżyckiem. Wstrzymałem się od głosu w sprawie zwiększenia kwoty postulowanej, ponieważ uznałem to za fikcję. Według opinii radcy prawnego i samej Pani Burmistrz zwiększenie było nierealne i nie zależało od mojego zdania. Poprzeć fikcji nie chciałem, a głosowanie przeciw byłoby wyrazem poparcia idei forsowanej w pospiechu przez Panią Burmistrz. Nie tylko moim zdaniem – chyba nadchodzące wybory przesłaniają logikę, a pośpiech może zepsuć całą ideę. Nie chcę dołożyć do tego ręki.

Dobre wieści mam natomiast dla mieszkańców, którzy posiadają wodomierze ogrodowe. Ostatnio PWiK dostarczał informacje nt. nowych stawek za odczytanie stanu tego urządzenia. Zaskoczyła mnie stawka – ok. 8 zł! Zastanowiło mnie to mocno i obiecałem nawet sąsiadom, że sprawdzę na jakiej podstawie skalkulowano tę stawkę. Przyznałem, że jakoś mi to umknęło przy zatwierdzaniu taryf na 2014 r. I jak się okazuje – doszło do pomyłki, której nikt wcześniej jakoś nie wyłapał. Otrzymałem pismo od Pana Dyrektora PWiK – Tadeusza Lachowicza. Bardzo dziękuję Panu Dyrektorowi za błyskawiczną reakcję i naprawdę profesjonalne podejście do tematu. To zresztą nie pierwsze zdarzenie, które każe mi wyrazić naprawdę szczere i zasłużone słowa uznania dla sposobu zarządzania wodociągami. Dziękuję jeszcze raz, a poniżej zamieszczam kopię pisma.


wodomierze_ogrodowe_1 wodomierze_ogrodowe_2


Inne ważne wieści:

 • pojawia się szansa na wykonanie rond na obwodnicy w ciągu najbliższych kilku lat
 • niepewny los ZUK, spółka zdaje się dążyć do likwidacji, Pani Burmistrz oczekiwała stanowiska Rady Miejskiej. Stanowiska nie było, bo Rada nie została „wtajemniczona” w sytuację
 • przejście przez tory na ul. Wyzwolenia – małe szanse na szybkie wykonanie
 • 25 kwietnia – uroczyste odsłonięcie tablicy na ossuarium (koszt tablicy ok. 9 000 zł)
 • twierdza Boyen – wykonawca czeka na pozwolenie na budowę, mało czasu na wykonanie (połowa listopada – czy to przypadek 😉 )
 • jest pomysł na kino w GCK
 • zapadający się Orlik przy SP Nr 7 nie stanowi (na razie) zagrożenia, jest spór w sądzie, w najgorszym wypadku może grozić rozbiórka boiska
 • planowane imprezy poza sezonem: GiWerA, regaty, rocznica wybuchu I wojny światowej, zawody siłaczy, biegi uliczne, noc muzeów, turniej tańca, święto flagi, otwarcie sezonu, otwarcie kładki, Dni Kultury Ukraińskiej, Dzień Dziecka, Festyn Kochamy Mazury, Piernikalia, Happy Jazz, zjazd Uniwersytetów III Wieku, Konwent Wojewodów… na październik Pani Naczelnik nie zdążyła przygotować informacji. Zapytam później.
 • budynki na pasażu do Wielkanocy nie powinny posiadać już ogrodzenia, a do wakacji powinny mieć wykonaną elewację
 • w sprawie wyjazdu do Niemiec młodzieży z Gimnazjum Nr 2 udzielono już odpowiedzi na platformie dialogu społecznego: „Z odpowiedzi udzielonej przez Pana dyr. Kulasa wynika, że: wyjazd do Niemiec odbędzie się w terminie 3.04.- 12.04. 2014r.; wyjeżdża 18 uczniów + 2 nauczycieli ( jest to rewizyta); wstępnie rodzice mieli zapłacić 120 zł/ osobę; z fundacji Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Warszawie szkoła pozyskała 5320 zł; z rezerwy budżetowej (od organu prowadzącego czyli miasta Giżycka) na wyjazd przeznaczy się 1000 zł; całkowity koszt na jedną osobę to około 385 zł. – po uwzględnieniu dopłaty z urzędu miasta oraz po wykorzystaniu środków z fundacji rodzice pokryją około 80 zł/osobę; wyjazd do Niemiec obejmuje tylko koszty przejazdu + ubezpieczenie. Ponadto szkoła otrzyma dodatkowo 2000 zł na organizację wymiany we wrześniu 2014r.”
  Jednak zgodnie z obietnicą zapytałem, bo nie widziałem przed sesją tej odpowiedzi.

 • Pani Burmistrz ciężko odpowiadać na platformie z powodu braku czasu
 • uroczysta sesja Rady Miejskiej odbędzie się 30 czerwca 2014 r.
 • …no i w tym roku będzie parada motocykli… 😉

Przypominam, że dzisiaj (sobota, 19:15) i jutro (niedziela 11:30) przedostatki hokejowe na giżyckim lodowisku – mecze z Bombers Malbork. W składzie Mastersów w niedzielę wystąpi Vladimír Búřil! Zajdź i zobacz umiejętności prawdziwego zawodowca, bo naprawdę warto.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „XLI sesja moim okiem Nadwyżka czy strategiczny manewr?

 1. :) pisze:

  No cóż – Pani Burmistrz to cwany lis, a raczej lisica 🙁
  Będąc na kładce zauważyłem, że prowizoryczne blachy nad przyciskami wind po dwóch latach od Pana „interwencji” zniknęły
  https://radnyiwaszkiewicz.pl/wp-content/uploads/2012/04/9_kladka.jpg
  Gratuluję !

 2. zuzia pisze:

  Pan radny człowiek delikatny, i budowy subtelnej, nie chce wprost ujawnić bijacej w oczy prawdy – pieniążki ciułano pracowicie przez cały ubiegły rok, żeby teraz w roku wyborczym pięknie podziękować swojemu Dworowi i olśnić ludność (przypadkowe społeczeństwo) mnogością mało komu potrzebnych a spektakularnych dzieł wielkich.
  A swoją drogą, do Czarnego Gwiazdobloka trzeba dołączyć jeszcze głosowanie na Galaktyczny Słoik Wazeliny – spośród radnych Dworu mam już swojego kandydata!

 3. ?!?! pisze:

  „300 000 zł – droga między ul. I Dywizji a ul. Grodzieńską” !?!?
  Czy to ma być przedłużenie ulicy I Dywizji ?
  „Nadwyżkę” przeznaczono na pierdoły, a zapomniano o tak znaczącym dla miasta obiekcie jakim jest kino (sala widowiskowa) o którym wspominał na sesji jeden (nie pamiętam kto) z radnych, ale również zapomniano !!!!!! o kluczowej ważnej ulicy (zwłaszcza w sezonie) kolejowej !!!!!!

 4. Diabel pisze:

  Gawiedx naoglada sie nowych – malych inwestycji i zowu zaglosuje na Cz[wyedytowano fragment wpisu – W. Iwaszkiewicz]