XII sesja moim okiem – cz. 1.

Kolejna sesja za nami. Tym razem projekty uchwał nie wzbudziły w zasadzie żadnych wątpliwości. Więcej emocji towarzyszyło zapytaniom do burmistrza; ale o tym później. Najpierw komunikaty burmistrza. Wybrane informacje, w celu zwiększenia przejrzystości, przedstawiam poniżej w punktach.

 • zakończono budowę stołówki przy ZS Nr 1 (na Wilanowie ). Koszt ok. 1 mln zł.
 • pozyskano 254 700 zł na budowę placów zabaw przy Szkołach Podstawowych Nr 6 i 7
 • obecny rok szkolny rozpoczęło 3200 uczniów
 • w przyszłym roku prawdopodobnie nastąpi kumulacja 6- i 7-latków w jednym roczniku pierwszych klas
 • na oświatę wydajemy ponad 26 mln zł, subwencja nie pokrywa całości wydatków
 • jest zastój w obrocie nieruchomościami
 • projektantem II etapu budowy kładki jest firma Kaczyński i Spółka z Białegostoku (ta sama, która projektowała Ekomarinę – przy. W. Iwaszkiewicz)
 • odbiór kładki z PINB zaplanowano na 5 września 2011 r. (poniedziałek)
 • zaawansowanie prac w parku przy ul. Warszawskiej ocenia się na 30%, całkowity koszt projektu to 3,26 mln zł, do tej pory ekshumowano 178 szczątków ludzkich, szacuje się, że będzie ok. 250. Pan archeolog dr J.M. Łapo zaproponował lokalizację na ponowny pochówek – okolice byłej kaplicy cmentarnej. W miejscu planowanej lokalizacji placu zabaw nie stwierdzono grobów.
 • zakupiono maszynę do konserwacji lodu na lodowisku – koszt 662 000 zł
 • zarządzeniem burmistrza wyznaczono obwód do głosowania korespondencyjnego; będzie to obwód Nr 10 w SM „Mamry” przy Jagiełły 1

I na koniec dla mnie absolutny hit. Pani burmistrz stwierdziła, że jeżeli tendencja spadku urodzeń utrzyma się, będziemy mieli za kilka lat spory problem demograficzny… Hmmm… Brzmi jakoś znajomo… W każdym razie miło mi, że wreszcie zaczęto poważnie traktować to zagadnienie, bowiem odniosłem wrażenie, że gdy wcześniej zwracałem uwagę na ten problem, spotykał się on raczej z lekceważącymi uśmiechami. Cieszę się, że obecnie sprawa nabrała innego obrotu.

Po przyjęciu projektów uchwał przyszedł czas na zapytania do burmistrza. Na początek z wysokiego „C” zaczął radny R. Błoszko, który zauważył, że pobliskie miejscowości np. Kętrzyn i podkętrzyńskie Wopławki są dużo wyżej w pewnym rankingu internetowego głosowania na plac zabaw niż Giżycko. Zdaniem radnego coś jest nie tak, i wskazuje to na jakieś wykluczenie. Burmistrz Czacharowski odpowiedział radnemu, że przyczyną tego zjawiska jest nieidentyfikowanie się mieszkańców z miastem, za co został (i słusznie) upomniany przez radnego J. Kiczyńskiego. Winni mieszkańcy? A co zrobili burmistrzowie, aby akcje rozpropagować? Ile by nie zrobili, okazuje się, że zbyt mało. Mam też uzasadnione podejrzenie, że sam burmistrz Chacharowski nie ma pojęcia o akcji (bo nie posądzam Pana Burmistrza o łamanie Regulaminu), gdyż stwierdził, że można głosować wielokrotnie jednego dnia, gdy tymczasem w Regulaminie organizatora figuruje zapis (par. 4.4): „Każdy Uczestnik Głosowania może głosować tylko raz w ciągu danego dnia na jedną wybraną przez siebie lokalizację. W kolejnym dniu ten sam Uczestnik Głosowania może oddać głos na tę samą lub inną lokalizację.” Czy potrzeba więcej komentować…?

Następnie radny Błoszko zapytał o zagrożenia pod nieoświetloną kładką. Stwierdził, że jego zdaniem doszło do wyłudzenia pieniędzy z budżetu w oparciu o nieprawdziwe dane. Sugerowano bowiem, że doświetlenie kładki jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Jak wiemy w tym sezonie kładka nie była użytkowana i pod nią było zupełnie ciemno, jednak do żadnych zdarzeń nie doszło.
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że była to wciąż budowa i koszt energii elektrycznej był kosztem wykonawcy kładki.
Następnie radny Błoszko zapytał Panią Burmistrz wprost: czy za miesiąc będzie rezygnować z funkcji Burmistrza Giżycka i wybierze ew. mandat posła, czy „robi za tzw. zająca”? Radny bowiem, jak stwierdził, poczuł się „zrobiony w konia” w ostatnich wyborach samorządowych, zapewniając, że oddał głos na Panią J. Piotrowską w wyborach do sejmiku. Przypomnijmy, że wówczas Pani J. Piotrowska uzyskała mandat radnej wojewódzkiej, lecz ostatecznie nią nie została. Na Jej miejsce wszedł kandydat z Ełku. Pani burmistrz odpowiedziała radnemu, że dzisiaj odpowiedź znają tylko Pan Bóg i wyborcy, natomiast wyjaśniła jednocześnie, że mandat radnej sejmiku, w sytuacji gdy wygrała wybory na burmistrza, automatycznie uległ wygaszeniu. Zdaniem Pani Burmistrz- takie mamy prawo. Ciekawe jak jest w przypadku mandatu posła… I chyba nie należy do tego angażować sił nadprzyrodzonych, bowiem decyzja, jak sądzę, należy wyłącznie do samej zainteresowanej.

Radna M. Mistera dopytywała o remont nawierzchni boiska do koszykówki na plaży miejskiej oraz o siatki na kosze. Dyrektor MOSiRu odpowiedział, że siatki są zrywane. Sporo miejsca poświecono Ekomarinie. Radny Gostomski zauważył, że rynny są wykonane wadliwie i woda leje się za kołnierz i na drewnianą nawierzchnię tarasu. Radny C. Piórkowski podsumował wówczas: „Przyjdzie zima, desek ni ma…”.

rynna
Wspomniana rynna nie posiadająca zaślepki, ani rury pionowej

Okazuje się także, że wciąż nie założono centralnego ogrzewania w budynku, gdzie ma mieć siedzibę MWOPR, a zima coraz bliżej…
Okazuje się również, że galeon miał być wydzierżawiony, lecz odstąpiono od tego z powodu planowanych prac przy przedłużeniu kładki. Poza tym dziób jest w bardzo złym stanie technicznym.
Czeka nas także, jak stwierdziła Pani Burmistrz – „sezon wypraw do sądu” (w tym roku już przegraliśmy jedną – z wykonawcą modernizacji placu Targowego). Miasto wstrzymało także wypłatę 450 000 zł wykonawcy mola. Jak oznajmił Pan Burmistrz Czacharowski – nic Mu nie wiadomo o tym, aby gwiazdobloki miały zniknąć. Widać niezbyt uważnie słucha swojej przełożonej, a już z pewnością albo nie czyta, albo czyta niezbyt dokładnie. Dowód? Proszę bardzo: „Gwiazdobloków nie będzie” J. Piotrowska, 6 kwietnia 2011 r.
Poza sprawą mola, w sądzie prawdopodobnie zakończy się budowa kładki i… budynków na pasażu. Pozytywna wiadomość: jest szansa, że wykonawca poprawi odwodnienie mola, ale musimy nieco ustąpić w sporze… Przy tej okazji zwróciłem uwagę na, moim zdaniem, wadliwie zakotwione i nieprawidłowo ustawione ławki na molo.


Zaproponowałem, aby uznać to za usterkę i zażądać poprawek. Fundament ławki, w mojej opinii, powinien być przesunięty wgłąb mola, a same ławki ustawione we wnękach (tak jak nad kanałem). Obecna sytuacja jest niefunkcjonalna: ławki stoją w ciągu pieszym i siedzenie na nich nie stwarza komfortu ani odpoczywającym, ani spacerującym.
Jednakże zdaniem Pana Burmistrza – ławki ustawione są prawidłowo. Cóż, jak widzę, coraz rzadziej się zgadzamy… Chociaż… Ale o tym w następnej części czyli… niebawem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria, Sesje Rady Miejskiej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „XII sesja moim okiem – cz. 1.

 1. kate pisze:

  Kto jeszcze oprócz P. Burmistrz a radnych wybiera się do Sejmu lub senatu?,to molo w takim stanie nie przetrzyma zimy na pewno,woda zamarznie i porozsadza wszystko,gwiazdobloki miały zniknąć,po raz kolejny mieszkańcy zostali oszukani przez władze naszego miasta.

 2. git86 pisze:

  oprócz P. Burmistrz a radnych wybiera się do Sejmu lub senatu? – Wacław Strażewicz obecny Vice Starosta, Andrzej Sieroński aktualnie Wójt Gminy Giżycko, Autor tego bloga, Jerzy Kunda (jak pamiętam) Z-ca Przewodniczącej Rady Miasta i to chyba wszystko.

  Z tego co słyszałem, przegłosowaliście Państwo jakiś projekt, który teraz będzie nakazywał przedsiębiorcom płacić nowy podatek, związany z jakimś „przesyłem”.
  To prawda?

  • Projektów było kilka i dotyczyły służebności przesyłu czyli zakresu w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się (lub mają się znajdować) jego urządzenia przesyłowe – wszelkie konstrukcje i instalacje tworzące linie do doprowadzania i odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia o podobnym przeznaczeniu.
   Źródłem służebności przesyłu powinna być umowa zawarta w formie aktu notarialnego między przedsiębiorcą przesyłowym i właścicielem gruntu, na którym są lub mają zostać zainstalowane urządzenia przesyłowe.

 3. kate pisze:

  kto jest odpowiedzialny za konserwację kamer w Giżycku?,kamera na Krzyżu Brunona widoczna w internecie jak tak dalej pójdzie to będzie pokazywała tylko żmudną pracę pająka i przesłoni widok tego miejsca.

 4. adam pisze:

  Taki mój komentarz do sesji

  Co do problemów demograficznych:

  Przedsiembiorcom się chyba za bardzo nie pomaga a nawet proponuje się im zmianę miejsca prowadzenia działalności, to raczej nie wpływa korzystnie na nasz lokalny rynek pracy. No i jeszcze jakiś nowy podatek?

  Sportowcom się nie pomaga w stopniu w jakim powinno się pomagać!- młodzi utalentowani wyjeżdżają i nie sądzę żeby kiedyś mieli wracać-do niczego. Znamy chyba ostatni przykład pływaka, który niestety chyba za słabo został zapamiętany!

  27.07.2011
  „Drodzy Państwo! Nasze miasto stara się ze wszech miar być miejscem przyjaznym dla osób w tzw. słusznym wieku. Nie jest to jakieś wydumane „widzimisię”, tylko naturalna reakcja samorządu na fakt, iż ponad połowa mieszkańców Giżycka przekroczyła 50 rok życia. Jesień życia w mieście o takich atutach, związanych z naturalnym położeniem – otaczającymi nas krajobrazami i przyrodą – może być naprawdę wspaniałym i bardzo sprzyjającym życiowej aktywności okresem. Staramy się wspierać aktywność starszego pokolenia giżycczan poprzez realizację różnych projektów, z których najwięcej prowadzi samorządowe Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, kierowane przez panią Ewę Ostrowską…”
  Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

  Widzę, że już wcześniej problem został zauważony, ale czy zrozumiany?
  Bardzo dobrze, że miasto stwarza naprawdę ciekawe inicjatywy, zajęcia dla ludzi w wieku bądź co bądź „poprodukcyjnym”.

  Przywołując sprawę „billardową” z ostatniej sesji-może należało by już teraz wesprzeć tą na razie mała grupę zapaleńców, nie mówię nawet o pieniądzach bo te w sumie należało by wydać zgodnie z tym co mówił Pan Czacharowski dopiero gdy wykaże się zainteresowanie tą dyscypliną. Chodzi mi żeby np. GCK pomogło już teraz zorganizować jakieś zajęcia billardowe które miałyby zachęcić młodzież do przyszłej gry. O profesjonalnych rozgrywkach, sporcie czy wynikach nie ma co na razie rozmawiać bo jest na to za wcześnie. Z drugiej strony co to jest te 10-15tys zł w stosunku do budżetu i inwestycji miasta.

  Sport i rekreacja to nie byle co, a myślę że te dziedziny są zbyt rzadko poruszane i niejednokrotnie bagatelizowane na sesjach, oczywiście nie przez wszystkich. Te dziedziny kształtują młodych, przyszłych pełnoprawnych obywateli i mieszkańców.

  Należy też spojrzeć na role sportu w promocji miasta (nie rekreacji)!

  Pozdrawiam

 5. mieszkaniec pisze:

  Panie Wojtku teraz cokolwiek Pan powie to bedzie kampania wyborcza. Niech Pan na to nie zwraca uwagi i robi swoje. A jak Pan zostanie posłem …to niech Pan zrobi coś z tym naszym miastem. 🙂

 6. kate pisze:

  jak na molo wody opadowe zimą zamarzną to będziemy mieli świetny tor lodowy!!!