Uwaga! Ważne informacje ws. śmieci

deklaracja_smieci_mzmgoOd 1 lipca zmienią się diametralenie zasady gospodarowania odpadami. Trzeba się do tych zmian przygotować, a czasu jest coraz mniej. Na oficjalnej stronie miasta – gizycko.pl zamieszczono bardzo przydatne informacje. Jest także do pobrania w wersji elektronicznej formularz deklaracji, którą należy złożyć do 30 kwietnia oraz wzór ulotki, jaką mają otrzymać wszyscy mieszkańcy.

Od najbliższego poniedziałku (15 kwietnia) w Urzędzie Miejskim (pokój nr 7) i siedzibie Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami przy ul. Wodnej 4 w Giżycku (budynek w pobliżu kanału – tuż przy parkingu obok mostu kolejowego) są do odbioru deklaracje dotyczące segregacji odpadów.

Pamiętajmy,
że czas na złożenie wypełnionych deklaracji mamy tylko do 30 kwietnia!


Do pobrania:

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na „Uwaga! Ważne informacje ws. śmieci

 1. misu pisze:

  hoho – no to podyskutujmy … a dyskusja dobrze wpłynie na blog 🙂
  1. Mieszkam w bloku więc jak widzę z pkt 1 Objaśnienia deklarację ma za mnie złożyć zarządca 🙂
  2. pkt 7 Objaśnienia – stawka opłaty za jednorazowe opróżnienie pojemnika ???
  to jest to w końcu opłata 14 PLN od osoby czy o czymś nie wiem i trzeba płacić za każdy pojemnik. Wg mnie płacę 14 PLN na miesiąc od osoby i kit mnie obchodzi ile pojemników czy kontenerów będzie.
  3. pkt 4 Objaśnienia – mowa o karach. A od kiedy to uchwała takiej instytucji jest przepisem porządkowym, który by zezwalał na kary. Nie dotyczy nas ten punkt. Mogą karać sami siebie
  Dodam jeszcze tak na PS że takie Piaseczno ma 9 zł od osoby i wiele miast ma do 10 PLN no ale u nas …. tylko 14 PLN

  • misu pisze:

   A i jeszcze zapomniałem o najważniejszym. Czy aby nie za dużo oni chcą danych o każdej osobie. Nie zauważyłem w tej deklaracji ani słowa o sposobie przechowywania danych, ich zabezpieczeniu. Ciekawe co na to GIODO?

   • Wow, sporo tych wątpliwości… 😉
    Tak na szybko, bo nie mam deklaracji pod ręką. Mieszkając w bloku możesz nie wypełniać. Zarządca złoży deklarację zbiorczą- raczej ze zbiórką nieselektywną (ale to tylko moje intuicyjne zdanie). Pozostałe kwestie raczej dotyczą prowadzących działalność. Osoba fizyczna będzie wnosić opłaty wg algorytmu: liczba osób x stawka.
    Kary mogą wynikać z ustawy. A co do cen, to raczej też trochę wróżenie z fusów. Nie wiemy ile osób będzie „zadeklarowanych” oraz za jaką kwotę wyjdą przetargi… Ale to też moje zdanie.
    Co do ochrony danych osobowych, to rzeczywiście może być pewna usterka, ale jest jeszcze nadzór Wojewody… chyba.

 2. jozek pisze:

  a na jakiej podstawie prawnej ludzie mają składać deklaracje do jakiegoś zarządu mazurskiego związku międzygminnego gdy ustawa w sposób jasny mówi: Art.6m.1.Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni ……..
  znów radni uchwalili coś niezgodnego z prawem!

  • Z całym szacunkiem, ale zacytowanie jednego artykułu jeszcze nie jest dowodem na działanie Rady niezgodne z prawem… Poza tym – nie ma czym się martwić – jeżeli coś jest niezgodne z prawem, to uchyli Wojewoda.

   • jozek pisze:

    z całym szacunkiem lecz cała ta uchwała jest sprzeczna z prawem a radni którzy za nią głosowali nie mają pojęcia o obowiązującym prawie.
    Jeśli Pan sam nie zna prawa to należy kogoś poprosić o wyjaśnienie a nie głosować nie rozumiejąc zasad.

    ps.
    jeśli chciałby Pan poznać błędy w uchwale to zapraszam na PW.

    • Pod każdym projektem uchwały musi być opinia radcy prawnego w zakresie zgodności z prawem. Cóż może wówczas radny… Kwestionować opinię radcy prawnego? Ja się tego nie podejmuję… Jedynym radnym, który moim zdaniem może toczyć polemiki prawne jest A. Jelec. I często przecież tak się dzieje.
     A co do procedowania uchwał: radni podejmują decyzję domniemując, że projekt jest zgodny z prawem. Istnieje przecież jeszcze nadzór Wojewody; tu również domniemuję, że uchwały są czytane. Nawet kiedyś rozmawiałem z radcą UW ws. niektórych uchwał i muszę powiedzieć, że był doskonale zorientowany.

   • jozek pisze:

    A wojewoda może lecz nie musi uznać uchwały za niezgodną.Nie wszystkie uchwały są czytane!Jeśli ktoś upomni się o tą uchwałę to być może będzie uznana za nieważną lecz nie jest to pewne.

 3. kate pisze:

  Jak zwykle Giżycko chce wyjść przed szereg,a może warto poczekać aż sejm przyjmie ustawę zgodną z prawem???

 4. kate pisze:

  Czy odbył się już przetarg i jaka firma go wygrała,to jest bardzo ważna informacja dla mieszkańców,może cena ulegnie obniżce?

  • Kris pisze:

   W polsce nic nie obniżają … raczej podniosą. To jest nowy podatek ( łatanie dziury budżetowej ). Mi opłata wzrośnie 3 krotnie. A śmieci tyle samo będę „produkował” ZUK odbierał za niższą cenę i się opłacało. A teraz nie dość, że posegregujemy śmieci i firma prawie gotowiec będzie miała do sprzedaży surowców wtórnych to jeszcze będzie dostawała część naszych pieniędzy. Chciałbym dowiedzieć się gdzie różnica między stawką płaconą a stawką wywozu śmieci będzie trafiała. Słuchy chodzą, że firma max 40% będzie dostawała. Ciekawe ile w przetargu będzie. Aha „polska” z małej litery celowo … bo ten kraj tylko wyciska z nas ostatni grosz.

  • Lucas pisze:

   To do kogo należy w końcu ulica Moniuszki? GDDKiA czy ZDP? Czyżby na sfrezowanym oidcnku do GDDKiA, a od końca sfrezowanego odcinka do mostu już ZDP? Może mieć to znaczenie przy przebudowie obwodnicy.

 5. misu pisze:

  cd
  a co w sprawie obiektów rekreacyjnych, użyteczności publicznej i przedsiębiorstw? jak wiadomo ustawa zezwala właścicielom np takich obiektów podpisywać umowy na wywóz śmieci na starych zasadach, mają tylko zadeklarować ile tego wytworzą…. no i wiadomo co będzie jak tych śmieci będzie więcej. To samo dotyczy hoteli, domków na sezon letni, kwater, pensjonatów … kończąc na firmach czarterowych itd itd. Inne turystyczne miejscowości przyjęły tu naliczanie z ilości zużytej wody i słusznie, bo to jest wg mnie najbardziej miarodajne. Raz w domku może być 2 osoby a raz 8 osób – więc i śmieci więcej. Jak zwykle po d…. dostają , no wiadomo kto 🙂

 6. kate pisze:

  Czy przedsiębiorcy którzy mają podpisane umowy na wywóz śmieci z KOMĄ mają też wypowiadać umowy?

  • Jeżeli nie chcą być narażeni na podwójne płacenie – powinni wypowiedzieć. W przypadku ZUKu – termin jest miesięczny i słyszałem zapewnienie, że nie będą wystawiane faktury, jeżeli śmieci nie będą przez ZUK odbierane. Jak jest z KOMĄ nie mam pojęcia. Trzeba poczytać postanowienia umowy i skontaktować się z firmą.

 7. kate pisze:

  Czy to oznacza ,że przetarg wygrał ZUK?

  • Nie… To oznacza, że mając (teraz) umowę z ZUK nie będzie trzeba płacić ZUKowi od 1 lipca, jeżeli ZUK nie będzie zabierał śmieci.
   Przypomnę, że od 1 lipca diametralnie zmieni się podejście do odpadów. Dzisiaj są one własnością osoby / firmy, która je wytwarza. Po 30 czerwca staną się własnością gminy (miasta), a mieszkańcy/firmy zostaną obciążone opłatą „śmieciową”. I rzecz w tym, żeby poza tą opłatą nie było innych faktur – z tytułu zawartej umowy, bo już takie umowy nie będą potrzebne. Ale nie oznacza to, że znikną z obrotu… Trzeba je wypowiedzieć zgodnie z warunkami.

   • Jedna rzecz wymaga uściślenia: ZUK nie będzie pobierał żadnych opłat po 30.06 bez względu na to, czy wygra przetarg czy nien Opłatę za śmieci będzie się wnosić do Związku Międzygminnego.

 8. misu pisze:

  Dalej bo sprawa przemilczana 🙂
  Co z hotelami, domami letniskowymi, pensjonatami, właścicielami firm czarterowych …. no i działkowcami? Niektórzy mają praktycznie domki na działkach całoroczne z kupą śmieci. To tylko mały procent problemu ze śmieciami 🙂

  • Na wiele pytań nie ma dzisiaj jeszcze odpowiedzi… A życie pewnie swój scenariusz napisze… 😉
   Jakby co więcej informacji można uzyskać w MZMGO na Wodnej 4. 😉

   • misu pisze:

    Generalnie piszę tutaj, bo i temat jest o tym. 40 kwietnia mija termin deklaracji – no ale właśnie co z nimi wymienionymi wyżej. Bo najprościej dom, mieszkanie w bloku – ale są inni i wychodzi, że nie wiadomo co i jak.
    Dalej Deklaracja wymaga podania wielu danych i aż zacytuję wypowiedź GIODO
    „Firma gromadząca i przetwarzająca informacje teleadresowe, oprócz obowiązku zgłoszenia bazy, musi ją odpowiednio zabezpieczyć. Konieczne jest stworzenie polityki bezpieczeństwa, czyli dokumentu opisującego reguły, procedury oraz procesy stosowane w celu ochrony danych wrażliwych.”
    Do tego za mnie złoży deklarację zarządca i rozumiem jakby podał imię nazwisko no i może adres, ale jesłi poda PESEL, telefon i email to nie wiem czy nie przegina, bo ja nie dawałem pozwolenia na podawanie takich danych
    I tu Wojtku nie pretensje do Ciebie, ale skoro jest taki temat to chodzi mi o pokazanie pewnych absurdów