Ukryta strona miasta

Autentyczne zdjęcie schronu na pl. Grunwaldzkim

Autentyczne zdjęcie schronu na pl. Grunwaldzkim

Nasze miasto ma bardzo duży potencjał; również ten ukryty, o którym często nie ma pojęcia duża część giżycczan. A tymczasem w samym centrum znajduje się świetnie zachowany schron, do którego wejście zostało jednak zasypane. Trochę szkoda, bo to ewidentne marnowanie potencjału. Tym bardziej, że są chętni, aby to miejsce zagospodarować i nawet zarabiać na tym pieniądze – tak jak się stało np. z wieżą ciśnień czy zamkiem. Pomysł z urządzeniem tam ekspozycji i czegoś więcej bardzo mi się podoba. Jestem „za”!


>> Zobacz plan schronu

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na „Ukryta strona miasta

 1. G - S - M GIŻYCKO pisze:

  Jeśli chodzi o potencjał naszego grodu, to ……….
  Nigdy jeszcze w promocji miasta nie słyszałem, że Giżycko ( może nawet o tym mieszkańcy tego miasta nie wiedzą) bezpośrednio graniczy z największą powierzchnią wód śródlądowych w Polsce !!!!!
  To bez wątpienia nadaje status bezdyskusyjnej – Geograficznej Stolicy Mazur. Czy miasto nie powinno promować się w tym kierunku ? G S M , czyli ……….. ! „Święto Trzech Leszczy” raczej wzbudza śmiech na sali 🙂

 2. krecik pisze:

  Super sprawa gdyby udało się zagospodarować to miejsce :). Zwłaszcza że Wieżę Ciśnień po dostosowaniu jej jako tarasu widokowego uważam za najwięszą atrakcję Giżycka. Schron, oczywiśće zrobiony „z głową” mógłby być numerem 2. A gdzie dokładnie jest do niego wejście ?

  • Wejście jest w pobliżu pomnika (kamienia).

   • G - S - M pisze:

    No to Panie Wojtku, za dwa – trzy dni przeczytamy w GG, że w przyszłorocznych planach Pani burmistrz ma otworzyć tam galerię 🙂

    • Spodziewam się. 😉 W poprzedniej kampanii, gdy forsowałem Aqua Mazury od konkurencyjnego komitetu nawet słowa nie było; mało tego – usłyszałem, że ktokolwiek wygra wybory, będzie realizował program J. Piotrowskiej. A tu tymczasem po 4 latach niespodzianka. To Pani Piotrowska wpisuje w swój program Aqua Mazury. 😉 Kto wie, podobnie może być ze schronem. Ale nie jestem małostkowy, niech i tak będzie, skoro ma tak być. 😉 Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, i tymi nie warto się przejmować. 😉

     • kate pisze:

      Moim zdaniem jeśli obecna burmistrz miałaby się wziąć za schron,to byłaby to taka sama atrakcja jak molo,kładki,czy rybki (w domyśle stojaki na rowery).

    • bz pisze:

     Przyszłoroczne plany Pani Burmistrz nie są związane z Urzędem Miejskim i sprawami mieszkańców (hmmmm, to drugie to akurat nie nowość).

    • ffff pisze:

     a ile je na tym zadłuzy

   • ja pisze:

    wiem , ze jest jeszcze podziemne przejscie , od fontanny do poczty

 3. abc123 pisze:

  Plotka głosi, że to nie jeden w centrum. Można by z nich zrobić atrakcje tylko trzeba „pogrzebać” w starych planach i sprawdzić czy i gdzie są. Bo chyba nie są przeznaczone do użytku w razie wojny. Przynajmniej tak parę lat temu uczono mnie na PO.

 4. iza pisze:

  Niesamowite! Mieszkałam w Giżycku 19 lat i pojęcia o tym nie miałam…

 5. J.O. pisze:

  Mnie uczono, już trochę lat temu, że Giżycko posiada 3 schrony:
  1 pod Placem Piłsudskiego, a wejście jest w Urzędzie Miasta
  2 pod Placem Grunwaldzkiego
  i jest 3, jęsli dobrze pamietam to na twierdzy

  Dlaczego Giżycko nie chce pokazać twierdzy pod ziemią? nie od dzis wiadomo że podczas wojny działy się tam rzeczy o których ludzkośc nie ma pojęcia. a Kanał który prowadzi siedziby hitlera. jest multum rzeczy ktore warto pokazać.
  A może tablica z opisem historii Gizycka, kiedy jeszcze należało do Niemiec…
  Da sie penie pogrzebać jeszcze bardziej… albo popytać niemców którzy na mzaurach życją od x lat i może wiedzą więcej niż my.

 6. J.O. pisze:

  Zgadzam się z os. wyżej o Naszych Pieknych Mazurach.
  Obecnie mieszkam w Wawie, i kążdy zazrości mi pochodzenia z Mazur. Myśle, że gdyby Giżycko miało lepszy plan dla turystów na okresy wakacyjne i długie wekendy, to chętniej by ludzie przyjeżdzali. Mikołajki są turystyczne, ale Giżycko ma więcej do zaoferowania. Nasze jeziora i świetne szlaki po wodach to jest coś czego ma mało który region na świecie oże sie tym pochwalić.
  Bedąc na biwaku, kiedy byłam jeszcze nastolatką, podpłynął do nas stary żeglarz-niemiec. Powiedział nam, że żeglował po wielu krajach na świecie, ale najpiękniejsze widoki są własnie na Mazurach 🙂

  Dlatego Drodzy wyborcy, warto się skupić na promocji Giżycka, oraz na rozwoju przeróżnych atrakcji dla turystów i żeglarzy. Nie tylko w wakacje, ale również zimą 🙂
  przydały by się tory np.: dla nart biegowych może po lesie, dookoła Niegocina… itd
  Myślę, że warto zainwestować w młodych ludzi bo oni mają najwiecej pomysłów i siły by walczyć o Giżycko, które może być jeszcze piekniejsze i lepsze

  • Tomek pisze:

   Tylko żeby to wszystko było zrobione z umiarem i troską o dobro pięknego krajobrazu, a nie puszczone ‚ile fabryka dała’ byleby tylko wyciągnąć pieniądze bo przy takim stanie rzeczy za parę lat turystów będzie więcej ale piękno natury mocno na tym ucierpi.

 7. M.CH. pisze:

  Tak samo jak jak pod rynkiem krakowskim, można nie tylko zwykłą galerię, lecz także interaktywne wystawy, z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Takie wystawy przyciągną z pewnością młodzież szkolną do miasta. Trzeba pokazać im, że u nas jest ciekawie, zachęci ich to do przyjazdu w wakacje z rodzicami 🙂

 8. karakan pisze:

  Pod pomnikiem nie ma wejścia, wejść jest siedem, wszystkie są zasypane. Mimo to jest możliwość wejścia.

 9. XXX pisze:

  A za Ekranem jest taki betonowo stalowa kratka wentylacyjną 2mx2m wystający z ziemi czy to nie wentylacja z tego schronu? a po drugie słyszałem ze sieć tuneli są połączone poczta z lo2 a lo2 z UM a UM z GM1 .Napiszcie coś więcej i dzięki za info:)