Spotkanie ws. Twierdzy

Policjanci bez pałek

festeboyen.pl

W sali konferencyjnej giżyckiego ratusza odbyło się dzisiaj spotkanie z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Bardzo obrazowo określili swoją funkcję sami goście. Jak stwierdzili, są swoistymi policjantami bez pałek. Pilnują, czy działania (bądź zaniechania) zarządców zabytków nie prowadzą do ich degradacji.
Spotkanie zorganizował radny Jan Sekta. Poza kilkorgiem radnych na sali obecni byli także m.in. Pan Marian Lemecha oraz Ryszard Chodakowski.
W jeden z wypowiedzi były burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że oddanie twierdzy w zarząd GCK miało mieć charakter tymczasowy, a już minęło kilka lat.
Jan Sekta zauważył, że w uchwale faktycznie nie określono terminu granicznego.
Obecni na spotkaniu giżycczanie dosć krytycznie wyrażali się dotychczasowych działaniach (zaneichanaich) zarówno radnych, jak i burmistrza. Niestety ani Pani Burmistrz, ani Jej Zastępca nie byli obecni. Urząd Miejski reprezentował Pan Sekretarz.
Generalnie można wyciągnąć jeden zasadniczy wniosek: zabytek potrzebuje jakiegokolwiek działania i czas coś wreszcie z nim zrobić.
Jak przekazał na spotkaniu Pan M. Lemecha – na poczatku marca spodziewa się odpowiedzi potencjalnego inwestora, który nosi się z zamiarem uruchomienia w twierdzy wyższej uczelni. Na wieści będziemy oczekiwać z niecieprliwością.
Jako swoistą ciekawostkę można uznać opinię byłego Przeowdniczącego Rady ws. ograniczników wysokości na moście obrotowym. Zdaniem Pana M. Lemechy są duże wątpliwości czy konstrukcja została ustawiona zgodnie z przepisami i uzyskano pozwolenie na budowę. Goście z Olsztyna nie potrafili ocenić problemu, ponieważ innymi zabytkami poza twierdzą zajmuje się Delegatura w Ełku.
Do sprawy twierdzy i mostu obrotowego powrócę z pewnością nie jedokrotnie.

Wojciech Karol Iwaszkiewicz

PS. W imieniu mieszkańców składam wyrazy uznania pracownikom Urzędu Miejskiego w Giżycku oraz Zakładowi Usług Komunalnych za bardzo szybkie wyelimonowanie zagrożenia zalania najniższych kondygnacji budynków. Sprawa została załtwiona dużo przed terminem. Brawo, i tak trzymać. Dziękuję.

fot.festeboyen.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Spotkanie ws. Twierdzy

 1. on pisze:

  Przykre jest to że pani Burmistrz nie interesuje sie sprawą twierdzy która to po modernizacji mogła by być magnesem przyciągającym turystów,no cóz krzyz i kapłani widocznie bardziej jej są potrzebni niż turyści którzy to nie są w zadnym stopniu dobrym i oddanym elektoratem.

  • mieszkaniec pisze:

   No nic dziwnego, wybory aż za trzy lata z dużym hakiem więc po co się wysilać. Jeśli ktoś myślał, że słowa z kampanii Pani Burmistrz coś znaczyły to teraz ma odpowieź.

 2. kate pisze:

  kiedy zacznie się remont mostu obrotowego???,czy będzie otwarty na czas???