Słowo droższe od pieniędzy… Zatoki na Olsztyńskiej jednak będą?

kopertaDzisiejsza Gazeta Giżycka opublikowała fragmenty listu – apelu mieszkańców ul. Olsztyńskiej wraz z komentarzem redakcyjnym, iż działanie to jest nieco spóźnione, bowiem umowa z wykonawcą na wykonanie zatok została jednak zawarta.
Cóż, jak się okazuje w dzisiejszych czasach publicznie dane słowo niewiele już znaczy… Szkoda. Dla mnie to podejście jest nie do zaakceptowania. A przypomnę, że poza mieszkańcami dość energicznie protetował także Pan Prezes SM „Mamry” S. Tuczko.
I wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz: nie jestem przeciwnikiem budowy miejsc postojowych, ale uważam, że do tematu należy podejść kompleksowo. A już na pewno nie w tym stylu. Tymczasem – jak trafnie zauważyła onegdaj Pani Redaktor Naczelna Gazety Giżyckiej – zapadają jakieś dziwne decyzje: tam gdzie parkingów chcą – nie buduje się, tam gdzie protestują – a jakże, buduje za wszelką cenę. Mam też nadzieję, że z podobną determinacją Pani Burmistrz będzie działać np. ws. parkingu naprzeciwko Gimnazjum Nr 2 i przy przychodni lekarskiej przecież… (ile to już lat?) albo na ul. Smętka. Przypominam także, że nie ma przeszkód, aby zatoki zlokalizować w pasie drogowym ul. Nadbrzeżnej.

parking_ala_offroad

Nie zaszkodziłoby chyba też nieco uporządkować teren między Szkołą Muzyczną a pasażem – to przecież (głównie latem) też jeden wielki parking. Rozumiem, że to teren pod zabudowę, ale dopóki nie znalazł nabywcy, warto by było urządzić tam jakieś bardziej cywilizowane miejsce postoju.

Dzisiaj także otrzymałem, z prośbą o publikację, pełną treść listu – apelu mieszkańców ul. Olsztyńskiej wysłanego do Gazety. Treść przedstawiam poniżej.

Apel do burmistrz miasta Giżycko pani Jolanty Piotrowskiej

Apelujemy do Pani o dotrzymanie danego nam słowa na sesji Rady Miejskiej:
„Dopóki ja będę burmistrzem,parking,czy zatoki postojowe przy ul.Olsztyńskiej 6,8 i 10 nie powstaną.”
Rozumiemy potrzebę organizacji miejsc postojowych ale nie za wszelką cenę.Ponadto kwota 70tys.zł przeznaczona na projekt i budowę zatok postojowych w spornym miejscu jest kwotą nierealną. Dlaczego nie są ważne dla Pani zdania ludzi mieszkających przy ul. Olsztyńskiej (w większości ludzi starszych),jak również Pana prezesa Sp-lni Mieszkaniowej „Mamry”.
Jednocześnie nie rozumiemy,dlaczego miasto,które ma tyle potrzeb,ma być sponsorem powiatu,do którego należy ul. Olsztyńska. Na ostatnim spotkaniu z nami wyraziła Pani pogląd,że miejsca postojowe będą
potrzebne dla lekarzy,którzy wykupili część „Z***** R*****”
[wymoderowano nazwę – W. Iwaszkiewicz] na gabinety lekarskie.Powinno to być zmartwieniem właściciela „Z***** R*****” [wymoderowano nazwę – W. Iwaszkiewicz] a nie Pani problemem. Właściciel tego budynku i działki zabudował ją do ostatniego centymetra,bo to Jego prywatny teren i miał do tego prawo. Natomiast w tym kontekście żądanie od miasta miejsc postojowych jest co najmniej niestosowne.
Pani Burmistrz,rozumiemy,że zdanie można zmieniać ,ale danego słowa nie należy. Nie wytłumaczyła Pani,dlaczego dopiero po trzecim przetargu spotkała się z nami? Co było przyczyną błyskawicznych przetargów? Jeszcze nie jest za późno odstąpić od podpisania umowy i dotrzymać danego słowa
Proszą mieszkańcy ul.Olsztyńskiej 6,8 i 10.

W zał.:
1/lista z podpisami mieszk. 57 podpisów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, interwencje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Słowo droższe od pieniędzy… Zatoki na Olsztyńskiej jednak będą?

 1. tak myślę :) pisze:

  „Nie zaszkodziłoby chyba też nieco uporządkować teren między Szkołą Muzyczną a pasażem – to przecież (głównie latem) też jeden wielki parking. Rozumiem, że to teren pod zabudowę, ale dopóki nie znalazł nabywcy, warto by było urządzić tam jakieś bardziej cywilizowane miejsce postoju.”
  A mnie zastanawia jedno – jeśli ten teren znajdzie nabywcę, to gdzie wówczas będą parkowały obecnie stojące tam samochody 🙂
  Proszę o logiczną odpowiedź 🙂

 2. mieszkaniec pisze:

  Mieszkam na ul.Olsztyńskiej i zatoki moim zdaniem przydadzą się…. ale to jak decyzja zapadła oraz jakie zatoki zostaną zbudowane – to jest jedna wielka ściema
  1. Wszystkim obiecano to co chcieli usłyszeć – mieszkańcom bloków że nie będzie zatok
  a „członkom” koalicji że będzie budowa (większość w radzie za wszelką cenę).
  Jest takie motto : „Nikt Ci tyle nie da ile ja Ci obiecam” prawda pani Jolu ?…. wstyd

  2.lokalizacja tych zatok ich ilość i sposób ułożenia względem drogi psują całkowicie wszelkie możliwości załatwienia tego tematu dobrze.

  Jednym słowem takiej realizacji i takich uzgodnień nie chcę. Chcę aby kto inny był burmistrzem i aby w radzie byli prawdziwi radni (potrafiący myśleć samodzielnie) a nie tacy jak teraz w koalicji ….. to po prostu karykatura demokracji.

 3. :( pisze:

  I tak stare babki i dziadki zagłosują na swoją idolkę:)

 4. kate pisze:

  Myślę ,że do wyborów frekwencja zmaleje i nawet ten elektorat zmądrzeje!!!

 5. Zakrza pisze:

  Pokazujesz zdjęcie parkingu przy starej przychodni. Ile mniej więcej może kosztować budowa tego parkingu? Możesz się tego dowiedzieć? Interesowałoby mnie szacunkowy koszt do rządu setek tysięcy złotych. Dlaczego pytam? Bo są tam planowane murki oporowe – więc spodziewam się znacznych kosztów. Chcę tym samym podkreślić, że wszystko kosztuje i z rozwagą należy proponować bądź sugerować kolejne wydatki z kasy miejskiej.

  • Oczywiście, że wszystko kosztuje… 🙂 Te zatoki na Olsztyńskiej też będą przecież kosztowały.
   Kiedyś próbowałem dowiedzieć się i ustaliłem, że koszt wykonania owego parkingu przy przychodni byłby rzędu (lub nieco niższy) np. dodatkowego (i moim zdaniem zupełnie nieudanego) oświetlenia kładki na torami…
   I pełna zgoda. Wydatki należy proponować z rozwagą. Czy zrealizowanie tego zadania byłoby czymś mniej rozważnym niż np. (takie) doświetlenie kładki?
   PS. I jeżeli mnie pamięć nie myli – od wielu lat jest nawet dokumentacja budowlana. Nie wspominam nawet o wielokrotnych wnioskach radnych ws. tegoż parkingu. I jak widać w pierwszej kolejności pomagamy powiatowi… 😉

   • Zakrza pisze:

    Oczywiście że jest dokumentacja:
    http://postimg.org/image/atwazk83t/

    Realizacja mogłaby nawet dwukrotnie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych. Co do twoich szacunków kosztów to byłbym ostrożny.

    • Ekhm… co do szacunków, to pochodzą z Wydziału TI oraz z informacji Zastępcy Burmistrza na sesji „budżetowej”… O ile dobrze pamiętam… 🙂
     A co do samej dokumentacji, to nie dziwi Cię kolejność realizacji? Robi się na Olsztyńskiej (gdzie nie ma dokumentacji), a na Bohaterów jest od lat…. i obrasta kurzem… 😉

     • Zakrza pisze:

      No właśnie, Burmistrz Czacharowski na Sesji wspominał że właśnie z powodu kosztów cały czas się przesuwa budowę tego parkingu. Jestem zdania że kolejność realizacji konkretnych projektów w Giżycku zależy od konsekwencji i determinacji wnioskodawców. O wnioskodawcach parkingu przy przychodni słyszę mało w przeciwieństwie do wnioskodawców przy ulicy Olsztyńskiej.
      Niezależnie od tego czy te zatoki powstaną czy nie, czy mógłbyś się zainteresować czy powstanie ten żywopłot przy blokach na Olsztyńskiej? Na spotkaniu z Panią Burmistrz była mowa o zmniejszeniu prędkości przy ulicy Olsztyńskiej – co w tej sprawie się wydarzyło?

     • Zakrza pisze:

      Jest odpowiedź UM w sprawie kosztów budowy parkingu:
      http://www.gizycko.pl/parkingu-przy-starej-przychodni.html

     • He… no to już 3. wersja w ciągu ostatnich kilku miesięcy… 🙂
      Zdaniem Zastępcy Burmistrza parking miałby kosztować 200 000 zł, w opinii Pani Naczelnik WTI – 350 000 zł, a teraz już 800 000 zł… Strach pomyśleć, jaka cena będzie za rok… 😉

    • mieszkaniec pisze:

     Ciekawa dyskusja. Iwaszkiewicz to instytucja – odpowiada za wszystko na co nie ma wpływu. Dlaczego robią zatoki a nie robią parkingu przed lecznicą ? Zakrza zapytaj panią burmistrz. O koszty też…i odnoszę wrażenie że masz z nią dobre układy więc dostaniesz rzeczową odpowiedź.

     • Zakrza pisze:

      Prawo dostępu do informacji przysługuje wszystkim obywatelom, gorąco zachęcam do skorzystania z niego również Panu/Pani. Im więcej będzie wniosków o informacje, tym więcej będzie demokracji w naszym małym Giżycku. Takie prowokacyjne personalne wypowiedzi j/w (sugerujesz że mam dobre układy z Panią Burmistrz) niestety zniechęcają naszych włodarzy do zastosowania formuły forum dyskusyjnego przy tworzeniu Platformy Konsultacji Społecznych. Obawiają się podobnych postów na takim forum. A szkoda, bo na takim forum można byłoby rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach przy konkretnych realizacjach budowlanych.

 6. kate pisze:

  Pewnie czekają aż straci moc prawną i trzeba będzie robić wszystko od nowa,wyrzucić kolejne pieniądze podatników w BŁOTO

  • Zakrza pisze:

   Strasznie bym nie płakał, bo bym wprowadził małą poprawkę do projektu. Umiejscowiłbym ścieżkę rowerową za wiatą autobusową. Pomiędzy wiatą(chodnikiem) a planowanymi miejscami parkingowymi jest dokładnie 2 metry. W sam raz na ścieżkę.