Sesja moim okiem

Odsłona pierwsza – okiem radnego

Wojciech Iwaszkiewicz
Sesja rozpoczęła się od ślubowania nauczyciela mianowanego Pani Elżbiety Witek – Pawlukojć i wręczenia pucharów i albumów „Kronika polskiego sportu” za wysokie osiągnięcia w sporcie szkolnym. Z rąk Pani Burmistrz otrzymali je dyrektorzy szkół miejskich – Szkoły Podstawowej Nr 4, Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 2. Przypomnijmy: SP Nr 4 i Gimnazjum nr 2 to najlepsze szkoły w województwie w swoich kategoriach. Dwa puchary też otrzymało miasto (na sesji symbolicznie przekazał je Zastępca Burmistrza na ręce Pani Burmistrz). Gratuluję po raz kolejny! Poza pucharami szkoły mają otrzymać dodatkowo nagrody od burmistrza.

W sprawozdaniu z działalności w okresie międzysesyjnym Pani Burmistrz poinformowała o zmianach w składzie konsorcjum projektującego przebudowę ul. Obwodowej oraz o stopniu zaawansowania projektu, który jest oceniany na ok. 35%.
W sprawie lodowiska czekamy na decyzję zezwalającą na użytkowanie obiektu. Wniosek został złożony 9 grudnia. Dowiedzieliśmy się również, że trwa odbiór końcowy Ekomariny oraz o wpływie wniosków ws. przedłużenia terminu wykonania kładki nad torowiskiem oraz remontu mola (o tym również później).
Najciekawiej jednak, jak się okazuje, dopiero miało być…Nastąpiły bowiem…

zapytania radnych do burmistrza.
Zgodnie z obietnicą zadałem wszystkie pytania, jakie do mnie Państwo skierowaliście. Poniżej przedstawiam skrótowe odpowiedzi; i zaznaczam, że cytuję je z pamięci. Czy ma to znaczenie? Jak się okazuje, może mieć… 😉

1. Jakie działania monitorujące zostały wykonane i jaka jest ocena wykonania zamówienia w postaci odśnieżania dróg i chodników?
Zamiast odpowiedzi na pytanie Pani Burmistrz skupiła się na recenzowaniu mojej strony internetowej. Zarzuciła nieuprawnione skracanie Jej wypowiedzi, w sytuacji, gdy moje pytania publikowane są w całości.
W późniejszej części sesji odpowiedziałem Pani Burmistrz, że wynika to z tego, że moje pytania z reguły są zwięzłe i syntetyczne, natomiast Jej wypowiedzi długie i muszą siłą rzeczy ulec skróceniu; jednakże staram się rzetelnie wyciągnąć z nich clou przekazu. Jeżeli jednak poczuła się niewłaściwie potraktowana, to oczywiście przepraszam. Zaproponowałem jednak kilka możliwych rozwiązań:
– pod każdym wpisem istnieje możliwość zamieszczenia komentarza – można z tego skorzystać
– można poprosić „rzecznika burmistrza”
(w cudzysłowie, ponieważ sam zleceniobiorca za takowego się nie uważa) o udzielenie odpowiedzi (dementi?)
– czy wreszcie: jeżeli sobie życzy, mogę utworzyć konto użytkownika i zbudować specjalny dział np. [Radny zapytał – Burmistrz odpowiada] i udostępnić tyle bitów, ile tylko przestrzeń dyskowa serwera zmieści… Poza tym zawsze zamieszczam też pliki video i istnieje możliwość skonfrontowania.
Niestety odniosłem wrażenie, że moje propozycje nie są do zaakceptowania. Szkoda. W odpowiedzi otrzymałem jednak zaproszenie na kawę. Bardzo dziękuję i zapewne skorzystam. W każdym razie, bez względu na wszystko, moja propozycja jest wciąż aktualna.
Ostatecznie ws. odśnieżania można było usłyszeć, że zamówienie jest realizowane przyzwoicie, a jak się ZUK wycofa, to będziemy mieli problem. /Problem to będzie miał ZUK, bo zapłaci karę – radny Piórkowski –
przyp. W. Iwaszkiewicz/. Zamówienie w każdym razie jest stale monitorowane.

2. Czy zadaszenie placu Targowego jest bezpieczne? Czy należałoby je odśnieżać? Czy zadaszenie posiada instalację antyzamrożeniową?
Takiej instalacji zadaszenie nie posiada, natomiast projektant przewidział duże obciążenia dla konstrukcji zadaszenia, która powinna wytrzymać obciążenie odpowiadające 20 cm lodu. Niemniej zostanie zwrócona uwaga zarządcy targowiska dot. tego zagrożenia.

3. Czy planowana jest impreza sylwestrowa na placu Piłsudskiego lub w innym miejscu? Jaki przewidziany jest koszt tej imprezy i program?
Impreza sylwestrowa odbędzie się na placu Piłsudskiego. Będzie to impreza niskokosztowa, a oprawę muzyczną zapewni DJ z Giżyckiego Centrum Kultury. Przewidziano pokaz sztucznych ogni.

4. Kto drukował karty do głosowania na wybory samorządowe?
Karty do głosowania drukowała firma z Biskupca.

5. Wiem, że był pewien problem z odznaczeniem Panów Bystrzyckiego, Zabory, Konopko i Jabłońskiego. Ostatecznie znaleziono wyjście (za pełną informację podziękowałem Panu Sekretarzowi Miasta)? Czy Pani Burmistrz rozważała zastosowanie uchwały nr 41 z 25 maja 2001 r.?
Tematyce przyznawania medali trzeba będzie się przyjrzeć.

6. Trwa przebudowa ul. Warszawskiej. Czy istnieje wizualizacja przebudowy placu Grunwaldzkiego?
Inwestorem jest Powiat Giżycki. Należy pytać w Zarządzie Dróg Powiatowych. Ale raczej wizualizacjie nie ma.

7. Wczoraj (13 grudnia) Pani Burmistrz opublikowała wypowiedź pt. „Rozwój sieci internetowej w mieście”. W treści czytamy: W tej chwili w Giżycku istnieje sieć światłowodowa, skupiona w około 30 węzłach, będących w gestii czterech operatorów działających na terenie miasta. To świetna wiadomość i deklaruję każdą pomoc, jeżeli Pani Burmistrz będzie w tej kwestii potrzebowała! Jednak poprosiłem o więcej danych:
a) ws. tych 4 operatorów – czy to są operatorzy telekomunikacyjni?
b) gdzie są zlokalizowane te węzły?
c) jakie usługi można wykupić na tych węzłach?
d) jakiego rzędu łącze można tam wykupić?
e) czy jest to łącze symetryczne czy niesymetryczne?
f) który z tych węzłów jest w okolicach dzielnicy przemysłowo – składowej lub Twierdzy Boyen?


Jak się okazuje nie powinno się wymieniać nazw firm, aby nie być posądzonym o kryptoreklamę (choć nazwy te wymieniono, z zastrzeżeniem wprawdzie, że będzie to wyjątkowo 1 raz). Zaprezentowano również mapkę Giżycka z naniesionymi kropkami. Temat wydaje się być rozwojowy i pewnie do niego niebawem wrócimy.

/zapis video dzięki gizycko.tv/
Zapraszam do obejrzenia również całości na gizycko.tv.

O dalszym przebiegu sesji, a w szczególności o Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Giżycko na lata 2008-2013 a także o giżyckiej specjalności „noża na gardle” /nie mającego wiele wspólnego ze słynnym „Nożem w wodzie”/ już wkrótce, bo temat ten wymaga odrębnego potraktowania.

Wojciech Karol IwaszkiewiczCDN niebawem…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria, Sesje Rady Miejskiej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.