Rodzina (nie zawsze) na swoim

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, co przejawia się przede wszystkim w dążeniu do posiadania dachu nad głową. Często jednak niełatwo tę potrzebę zaspokoić, gdy cena 1 m kw. przewyższa dochody całej rodziny i choć wielopokoleniowe współzamieszkiwanie posiada niewątpliwie wiele zalet, na dłuższą metę często staje się nie do zaakceptowania dla wszystkich. Szczególnie, gdy na kilku lub kilkunastu metrach muszą pomieścić się 2 rodziny.
Często otrzymuję od Państwa korespondencję, w której przedstawiacie swoją bardzo trudną, a czasem wręcz dramatyczną sytuację… Skala wydaje się być bardzo duża; duża na tyle, że miasto nie jest w stanie pomóc nawet tym najbardziej potrzebującym…

A tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy, która powinna zapewnić m.in. lokale komunalne i socjalne, jak również zaspokajać potrzeby mieszkaniowe rodzin, zwłaszcza o niskich dochodach. Dlatego tworzy się tzw. mieszkaniowy zasób gminy.

I tej właśnie tematyce ma być poświęcone posiedzenie Komisji Spraw Społecznych, na które zaproszono wszystkich radnych. Posiedzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek (22 sierpnia 2011 r.), o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego.

Prawdopodobnie omawiany będzie również projekt znowelizowanych zasad najmu lokali, w związku z interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do pobrania:


Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Rodzina (nie zawsze) na swoim

 1. Przewodnicząca Rady pisze:

  Małe sprostowanie :-)) W dniu 22 sierpnia nie odbędzie sie posiedzenie Komisji Spraw Społecznych tylko spotkanie radnych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie przepisów prawnych dotyczących miieszkalnictwa komunalnego. Aby dyskutować o jakimś temacie, podejmować Uchwały powinno posiadać sie wiedzę w tym temacie. dlatego też zaproponowałam radnym to mini – szkolenie. Oczywiście to spotkanie jest dla radnych którzy są nim zainteresowani bo przecież wielu radnych taka wiedzę już posiada i nie ma potrzeby w nim uczestniczyć. Spotkanie to poprowadzi Naczelnik Wydziału Mienia Pan Jacek Markowski. Wcześniej odbyły sie już dwa podobne spotkania. Przed dyskusją dotyczącą planów zagospodarowania terenu zainteresowani radni mieli okazję dowiedzieć sie jaka jest procedura, jak tworzy sie plany. Drugie dotyczyło zadań Rady, poruszane były zagadnienia które radni chcieli wyjaśnić analizujac przepisy prawne. Spotkanie, które odbędzie się 22 sierpnia jest takim właśnie wstępem do tematyki mieszkalnictwa. Następnie odbędzie sie posiedzenie Komisji Spraw Społecznych, która w swoim planie pracy ujęła to zagadnienie / tak jak Komisja Mienia/ . Komisje te przygotują materiały na sesję i we wrześniu lub październiku odbędzie się debata całej Rady na ten ważny przecież dla mieszkańców temat. Pozdrawiam. Małgorzata Czopińska – Przewodnicząca Rady Miejskiej

 2. Przewodnicząca Rady pisze:

  Aha i jeszcze jedno małe sprostowanie dotyczące treści, którą umieścił Pan radny. Dotyczy to nazewnictwa. Może nie jest to istotne z punktu widzenia wagi problemu ale jest ważne przy analizowaniu projektu Uchwały, którą dołaczył Pan radny. Prawidłowy podział lokali to nie komunalne i socjalne, ale mieszkalne i socjalne. Oba rodzaje lokali tworzą zasób komunalny miasta. To nazewnictwo jest istotne, kiedy analizuje i podejmuje sie Uchwały. Właśnie dlatego zaproponowalam i zorganizowałam radnym to spotkanie 22 sierpnia. Pozdrawiam

  • Dziękuję za wytłumaczenie, ale tak mi przekazano… Co do nazewnictwa, to oczywiście racja, ale moja strona z założenia ma być źródłem informacji przede wszystkim dla mieszkańców. Dlatego staram się pisać językiem jak najbardziej zrozumiałym dla każdego.

   • Przewodnicząca Rady pisze:

    Każda informacja, która przybliży mieszkańcom problemy miasta i sposób ich rozwiązywania jest ważna i dlatego dobrze, że Pan Radny ją umieścił :-)) Pozwoliłam sobie na to uzupełnienie, aby informacja była pełniejsza i dokładna. Pozdrawiam :-))

  • mieszkaniec pisze:

   Pani przewodnicząca – małe pytanko : czyżby lokale socjalne nie były lokalami mieszkalnymi ? Rzeczywiście małe szkolenie z gospodarki zasobami komunalnymi w tym mieszkaniami socjalnymi przyda się. 🙂

 3. mieszkaniec pisze:

  Ponownie mam uwagę – tym razem dotyczącą tematyki poruszonej przez Radnego. Jakie są ustawowe obowiązki gminy miejskiej Giżycko w zakresie gospodarki mieszkaniami socjalnymi (w tym też pozyskiwania mieszkań socjalnych) i jakie kwoty w budżecie 2011 gmina miejska przeznaczyła na mieszkania socjalne ? Panie Radny na tym szkoleniu bardzo proszę aby Pan zwrócił na to uwagę.