Radny J. Kiczyński: Co w architekturze piszczy?

kopertaJak to się dzieje, że jednym się udaje, a drugim niekoniecznie? Niedawno byłem w Sopocie. Chyba najdroższym obecnie mieście w Polsce. W ostatnich latach ludzie płacą ogromne pieniądze, aby móc tam mieszkać lub wypoczywać. Nad morzem leży wiele miast, niektóre tak jak Sopot, mają nawet swoje mola. Dlaczego akurat to miasto odniosło tak duży sukces? Powodów jest jak zwykle wiele. Wydaje się, że jednym z ważniejszych jest niesamowita jakość przestrzeni miejskiej Sopotu. Dbałość o klimat i ład architektoniczny sprawia, że w tym mieście przyjemnie się przebywa.

Giżycko też leży nad „dużą wodą”, też mamy swoje molo. Dlaczego nasze miasto nie jest równie pięknie jak Sopot? Być może dlatego, że tam, każda nowo powstała budowla musi mieć akceptację miejskiego architekta, który bardzo skutecznie wymusza ład architektoniczny. U nas tak nie można?
Przez dłuższy czas próbowałem ustalić, czy i jaki wpływ na wygląd miasta ma jego architekt. Niestety okazuje się, że w Giżycku, ani architekt, ani nikt inny nie ma wpływu na to, co i jak się buduje. A buduje się różnie. Zależy jaki gust ma inwestor i jakiej klasy jest projektant. Czasami powstają perełki, jak chociażby Hotel St. Bruno, czy Szkoła Muzyczna po remoncie, innym razem koszmarki, tych jest niestety znacznie więcej.

Czy my, mieszkańcy, możemy coś z tym zrobić? Niedawno hucznie zakończyliśmy kolejny rok. Nadszedł dobry czas na refleksję nad minionymi wydarzeniami, czas podsumowań. Może dobrym pomysłem byłby coroczny konkurs na najlepsze realizacje mające wpływ na przestrzeń publiczną miasta. Taki konkurs na „perłę” i „bubel” budowlany roku. Wygrana w plebiscycie byłaby powodem do dużej satysfakcji. A ci co znajdą się na końcu i zyskają tytuł „bubla roku”? No cóż, może następnym razem, inwestor postara się o dobrego projektanta w obawie, aby nie otrzymać tego mało zaszczytnego tytułu? Oby tak się stało.

Radny Jerzy Kiczyński


Ciekawy i intrygujący konkurs. Redakcja gizycko.tv podjęła się zadania zebrania nominacji do „perły” oraz „bubla roku”. Zobacz, co zgłosili giżycczanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Radny J. Kiczyński: Co w architekturze piszczy?

  1. Zakrza pisze:

    Wcale mnie nie zdziwi, gdyby w obydwu kategoriach zwycieżyłyby te same obiekty:-)

    • mnie również pisze:

      Jeśliby tak było, to świadczyłoby o katastrofalnych rządach obecnie panującej. Co zrobiła to z pieprzyła. Bo, czy wyremontowane molo nie mogłoby być wizytówką nie tylko Giżycka, ale również całego naszego (mazurskiego) regionu ? Oczywiście, że TAK, ale niestety gwiazdobloki deklasują tą inwestycję – a szkoda, bo do dumy z tego „nadmorskiego” deptaka brakło tak niewiele 🙂 Podobnie z druga perłą naszego miasteczka – lodowiskiem. Lodowisko jest OK, ale trybuny to szczyt głupoty i braku odpowiedzialności !