Po komisjach i przed sesją

foto:gizycko.tv

fot.gizycko.tv

Na wtorkowym posiedzeniu połączonych komisji poza projektami uchwał poruszane były inne sprawy związane z funkcjonowaniem miasta. Nie tylko wspomniany przeze mnie wcześniej projekt „Aqua Mazury”, ale także sprawa budynku na ul. I Dywizji, który uległ spaleniu w lipcowym pożarze. Było zamierzenie, aby podwyższyć go o jedną kondygnację, lecz spotkało się to z negatywną opinią konserwatora zabytków. Pani Burmistrz poinformowała natomiast, że poprzedni lokatorzy już do tego budynku nie wrócą… Radny C. Piórkowski poruszył również temat ponownej weryfikacji beneficjentów zmodyfikowanego projektu eInclusion.
Wczoraj przed posiedzeniem otrzymaliśmy materiał zawierający analizę sytuacji, określenie celów i opis wraz z ramowym harmonogramem zmodyfikowanego projektu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Już na bieżąco zgłoszono wiele uwag do dokumentu. Pani Burmistrz zapewniła, że zostanie on poddany ponownej analizie i wszelkie usterki zostaną poprawione. W każdym razie ma się odbyć ponowna weryfikacja beneficjentów (radny A. Jelec zaproponował drogę oświadczenia) i po przyjęciu tegoż dokumentu, ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu (przetargów?) mieszkańcy powinni otrzymać sprzęt. Ma to się wszystko odbyć jeszcze w tym roku.

Co do spalonej kamienicy na ul. I Dywizji, zapytałem, czy istnieje możliwość odbudowania poddasza jako części użytkowej i utworzenie tam dodatkowych mieszkań oraz czy zakończyło się już postępowanie odszkodowawcze. Niestety poddasze podobno jest zbyt małe i posiada zbyt duże skosy, aby mogły powstać tam jakiekolwiek mieszkania, natomiast w sprawie odszkodowania trwa wymiana korespondencji z ubezpieczycielem.

Dość interesująco przedstawia się sprawa śmieci… Od nowego roku właścicielem odpadów będzie gmina czyli miasto. Będę obowiązywały dwie ceny: za śmieci posegregowane i nieposegregowane. Jak ujawnił burmistrz Czacharowski śmieciarki będą miały prawdopodobnie specjalne urządzenia do odczytu i ważenia pojemników oraz będa robiły zdjęcia kontenerom (a może i mieszkańcom…?). Pojemniki na śmieci będzie dostarczać firma odpowiedzialna za ich odbiór i trzeba będzie zapewne od niej kupić pojemniki.
Dopytałem właśnie o tę kwestię, bowiem zapewne większość właścicieli posesji jednorodzinnych zakupiło wcześniej własne kontenerki i teraz pewnie trzeba będzie zrobić to ponownie… A jak firma będzie zmieniała się co roku…?
Interesował mnie też los Międzygminnego Związku i instalacji w Spytkowie w kontekście uchylenia uchwały Sejmiku Województwa ws. gospodarki odpadami. Oznacza to, że w okręgu północno-wschodnim, do którego przypisano Giżycko, będą mogły funkcjonować dwie instalacje: nasza – w Spytkowie i kętrzyńska w Mażanach, co z kolei podważa sens istnienia nowo budowanego zakładu w Spytkowie lub… oznaczać może bardzo wysokie ceny śmieci dla mieszkańców gmin tworzących Związek. Burmistrz Czacharowksi przyznał, że sytuacja jest trudna i zapewne zostanie rozstrzygnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale niezależnie od tego wszczęto procedurę wycofania z obrotu prawnego decyzji Wójta Gminy Kętrzyn zezwalającej na funkcjonowanie wysypiska w podkętrzyńskich Mażanach z powodu rzekomego wydania jej z naruszeniem prawa.

W każdym razie wątpliwości jest bardzo dużo. Nie wiadomo np. jak dokładnie będą naliczane opłaty za śmieci. Prawdopodobnie odbywać się to będzie na podstawie oświadczenia o liczbie domowników. Cena za wywóz śmieci będzie ściśle związana z liczbą osób zamieszkujących pod jednym adresem. A co np. z turystami, żeglarzami, działkowcami, studentami… Niebawem zapewne się przekonamy. Jednak jak znam życie – taniej nie będzie…

Wraca również sprawa zatoczek postojowych na ul. Olsztyńskiej… Rozumiem zarówno potrzeby przedsiębiorców, jak też obawy mieszkańców… ale jednego w tej sprawie nie mogę wytłumaczyć… Dlaczego ta sprawa jest tak ważna, że pomimo jasnej i publicznej deklaracji Pani Burmistrz o tym że zatok tam nie będzie, wraca co kilka miesięcy pod obrady… Może uda się to rozstrzygnąć na najbliższej sesji…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Po komisjach i przed sesją

 1. mieszkanka pisze:

  Już mi się nie dobrze robi, jak słyszę o tych zatokach /przecież tam mieszkam/ Pani Burmistrz, po prostu brak cywilnej odwagi, to jest tak ” i chciałaby i boje się” Bo jak tu wyjść z twarzą, skoro i z tymi i z tymi chciałoby się żyć w zgodzie. W końcu to małe miasteczko i wszyscy się znają jak łyse konie…..a poza tym głosy emerytów są bardzo ważne. Mnie od pewnego czasu przestało to interesować, a róbta se co chceta…….. w każdym razie trzeba mieć jaja, żeby wreszcie coś zrobić , a co do jaj, to najlepiej tuzin…..

 2. Tadeusz pisze:

  „Dlaczego ta sprawa jest tak ważna, że pomimo jasnej i publicznej deklaracji Pani Burmistrz o tym że zatok tam nie będzie, wraca co kilka miesięcy pod obrady… Może uda się to rozstrzygnąć na najbliższej sesji…”l

  PIS( Kunda) postawił warunek, zatoczki albo koniec koalicji ot i cała tajemnica.

 3. kate pisze:

  A to oto chodzi???,bo bez większości żadna uchwała nie przejdzie i skończy się forsowanie pomysłów P. Burmistrz,wtedy może miasto zacznie normalnie funkcjonować i rozwijać się w dobrym kierunku ,nie zadłużając się bezmyślnie!!!