Nowy herb i flaga na 400-lecie…?

Podczas prac nad nowym Statutem w komisji doraźnej, której przewodniczy radny J. Sekta, dyskutowaliśmy nie tylko o treści samego dokumentu, ale również o symbolach miasta, które Statut określa. Wówczas pojawił się pomysł, aby niejako przy okazji „uporządkować” sprawę herbu i flagi Giżycka.

Sprawa ma swój początek w łańcuchach Burmistrza i Przewodniczącego Rady, które mówiąc delikatnie – są lekko przechodzone. Stwierdziliśmy, że na obchody 400-lecia warto byłoby wykonać nowe, które w tak uroczystej chwili godnie prezentowały się reprezentując tym samym właściwie nie tyle miasto, ale przede wszystkim – mieszkańców Giżycka. Spodobał mi się pomysł radnego A. Jelca, który zaproponował, aby taki łańcuch był jednocześnie zapisem historii, i aby na ogniwach umieszczać nazwiska kolejnych burmistrzów.
Przy okazji projektowania nowego łańcucha, którego wzór naszym zdaniem powinien nawiązywać do tradycji miasta, powstał pomysł ujednolicenia symboliki i powrotu do historycznego herbu Giżycka oraz w konsekwencji rozważenia zmiany flagi. Oczywiście ważne jest, aby koszty były minimalne, a najlepiej gdyby nie było ich wcale…

Który herb powinno posiadać Giżycko? Z lewej – obecny, z prawej nowa (stara) propozycja. Proszę o wyrażanie opinii w komentarzach lub via e-mail, telefonicznie lub osobiście.

Kolorystyka nowego herbu jest zbieżna z obowiązującą. Przepraszam za słabą jakość zdjęcia, ale wykonane ono zostało podczas obrad Komisji z materiałów Pana Sekretarza. Oczywiście za Jego wiedzą i zgodą…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Nowy herb i flaga na 400-lecie…?

 1. Evi pisze:

  Po prawej ładniejsze 🙂

 2. Camel pisze:

  po prawej ładniejszy, z tym, że po lewej to historyczne leszcze, a po prawej to chyba śledzie 🙂

 3. kate pisze:

  Powinien być ten po prawej jest bardziej estetyczny.

 4. Ali pisze:

  Powinno się odświeżyć herb po prawej ,przy wykorzystaniu aktualnych technik, ale zachowując istotne elementy.

 5. Aadria pisze:

  Minimalizm jest wymagany, należy uprościć leszcze do tego stopnia, aby nie sprawiało wkomponowanie herbu w materiały promocyjne. Potraktujmy symbolikę, jak logotyp marki. Krok naprzód.

 6. przewodnicząca pisze:

  Miałam Pana za rozsądniejszego człowieka.
  Ludziom potrzeba dachu nad głową/mieszkania komunale/. Co trzecie dziecko nie ma własnego podręcznika do nauki .Emeryci czekają na badania okulistyczne kilka miesięcy .Mieszkańcy ,przedsiębiorcy i turyści nie mają gdzie parkować. Smród psich kup czuć w całym powiecie.Przedsiębiorcy składają prośby o umorzenie podatków bo im kryzys w oczy zagląda i za chwilę będą zwalniać pracowników. Niektórzy pracownicy Żeglugi Mazurskiej( i nie tylko) wybierają czy opłacić czynsz czy wykupić leki. Dwudziestolatkowie wyjeżdżają za pracą nawet kilka tysięcy km od domu.Ludzie po studiach wyższych ze znajomością 2 języków obcych pracują na dwie zmiany za 1200zł i to na umowę zlecenie . A Wy myślicie o jakimś durnym łańcuchu który ma podkreślić wyższość burmistrza lub przewodniczącego nad innymi.Ale jak się domyślam ,to pewnie z tego powodu że ma pan nadzieję iż pańskie nazwisko także znajdzie się na ogniwie a nawet może kilku ,tegoż nikomu nie potrzebnego atrybutu władzy.

  • Tak jest pisze:

   Tak jest, zgadzam się całkowicie z panią.
   Jak łańcuch jest przechodzony, to proszę go oddać na złom. To nie jest istotna sprawa dla miasta. Widzę zże pan podkreśla małym kosztem bez kosztów.
   Czas który się traci to też koszt.

  • Witam,
   co do pierwszej części wypowiedzi to zgadzam się, że to są realne problemy. Szukanie rozwiązań części z nich faktycznie leży w kompetencjach samorządu (np. mieszkania, parkingi czy porządek w mieście). Inne prawdopodobnie wymagają rozwiązań na szczeblu państwowym. Nie mam na nie już aż takiego wpływu jako radny. Rzeczywiście sprawa łańcuchów może wydawać się błaha, lecz mam chyba naturę perfekcjonisty i uważam, że duże rzeczy składają się z małych… Skoro mamy obchodzić uroczyście jubileusz naszego miasta, to chciałbym, aby było tak – jak na to miasto – czyli mieszkańcy – zasługują. Elegancko i perfekcyjnie. I tam, gdzie mogę, staram się dążyć do tego celu. Mam jednak świadomość, że nie wszystko też ode mnie zależy….
   Co do drugiej części, to najchętniej bym pominął ją milczeniem, ale skoro już o tym rozmawiamy….
   Po pierwsze primo: na ogniwach miałyby znaleźć się wyłącznie nazwiska burmistrzów (i słusznie) – nie radnych,
   Po drugie primo: to insynuacja… cóż… ciekaw jestem na jakiej podstawie stworzona. Choć zawsze lubię mieć jakiś plan, to nigdy nie sięga on aż tak daleko… A nadzieja…? Mam nadzieję dożyć emerytury… 🙂
   Pozdrawiam, i dziękuję za wypowiedź.

  • Moris pisze:

   To czas najwyższy brać się do roboty z samego gadania i biadolenia nikomu nie przybędzie, jak to słusznie Wojtek gdzieś napisał nie sztuką jest powiedzieć co trzeba zrobić sztuką jest powiedzieć jak. Patrzę gryzie co niektórych że Wojtek tak wiele rzeczy bierze w swoje ręce, pomaga, interesuje się wieloma problemami i aspektami związanymi z miastem, potrafi tchnąć nowe spojrzenie i nową jakość w progi ratusza, wszak my mieszkańcy po to właśnie wybieramy radnych by nas reprezentowali i poruszali interesujące nas sprawy i zagadnienia a akurat poczynania Wojtka jako radnego duże grono ludzi ocenia jako bardzo dobre, i myślę że dzięki między innymi Jego staraniom w wielu dziedzinach czasem nawet zdawałoby się mniej ważnych a jednak interesujących wielu mieszkańców właśnie Giżycko ma szansę złapać świeży oddech i stanowić nową jakość.

 7. krecik pisze:

  Myślę, że upamiętnianie kolejnych burmistrzów na łańcuchu nie jest konieczne.Lepiej zapiszą się w pamięci robiąc coś dobrego i pożytecznego dla miasta i mieszkańców.

 8. krecik pisze:

  I bardziej podoba mi się herb z prawej strony.Myślę, że po „renowacji” będzie się dobrze prezentował.

 9. Czarownica pisze:

  Andrzeju , co to za pomysł z tym umieszczaniem na ogniwach nazwisk burmistrzów?
  Czemu to ma służyć?
  Przecież tak naprawdę nie jesteś do tego przekonany,zalatuje mi to snobizmem
  a wręcz lizusostwem,a to nie w Twoim stylu! Działaj w istotnych sprawach,jak dotąd to robiłeś!

  Panie Wojtku … jeśli mamy doceniać , to tak samo burmistrzów,radnych jak i mieszkańców miasta.Zaś pomysł z eksponowaniem nazwisk na łańcuchach to, z całym szacunkiem dla burmistrzów, ale….. efekciarski!

 10. rudy102 pisze:

  Jak już będzie zatwierdzony herb- to warto by nadać wybitnym ludziom wywodzącym się z Giżycka lub Lotzen tytuł AMBASADORA GIŻYCKA . Powinno być to w formie eleganckiego dyplomu w gustownej obwolucie właśnie z wytłoczonym herbem albo w formie nadającej się do powieszenia na ścianie na honorowym miejscu . Myślę ,że to dobry pomysł bo uważam ,że to ludzie tworzą obraz Giżycka, a zwłaszcza czy nietuzinkowi i dobrze jest ich uhonorować i bardziej zintegrować z Naszym Miastem . Mamy przecież wspaniałych ludzi po świecie , z których możemy być dumni i którzy robią lepsza robotę niż cały wydział promocji miasta i warto ich docenić .
  pozdrawiam