Nie będzie współpracy z Vareną…. bo wycofały się Bartoszyce

radny_iwaszkiewicz_gizyckotvO tak enigmatycznej treści komunikat usłyszeliśmy dzisiaj na posiedzeniu połączonych komisji Rady z ust Pani Burmistrz. Wszystko się może zdarzyć – jak w słowach pewnej piosenki, ale o warunku przystąpienia Bartoszyc do projektu nikt wcześniej nie wspominał. Tymczasem wycofanie się Bartoszyc przekreśliło w zasadzie cały efekt zeszłotygodniowej nadzwyczajnej sesji. Szkoda, bo liczyłem na te panele informacyjne. Przyznam, że czasem mam wrażenie, że im dłużej jestem w samorządzie, tym częściej jestem zaskakiwany i chyba coraz mniej rozumiem.

Zdumienie moje wzbudza także projekt zmian w budżecie, a konkretnie proponowane 40000 zł na postój taxi. Niech mnie ktoś przekona, dlaczego to my mamy zwracać pieniądze Urzędowi Marszałkowskiemu, skoro beneficjentem funduszy unijnych był powiat. Miasto zapewniło udział własny (czyli z własnego budżetu) i to w niebagatelnej kwocie ok. 3 mln zł! Czy to za mało? Musi dołożyć jeszcze 40 tysięcy? Dzisiejsza dyskusja mnie nie przekonała. Czekam na argumenty w czasie sesji… Sytuacja o tyle zaskakująca, że wnioski do budżetu (często naprawdę drobne, acz ważne) składane przez Komisję Finansów z reguły nie znajdowały zrozumienia rzekomo z powodu braku finansów, a tu znowu taka niespodzianka – szybko znaleziono 40 000 zł na pokrycie wcześniej popełnionych błędów.

Bardzo ciekawie zapowiadają się również obrady w związku z proponowaną nazwą parku przy ul. Warszawskiej. Tutaj też nie jestem w stanie zrozumieć pewnego modelu postępowania. Otóż, Pani Burmistrz powołała społeczną radę ds. nazewnictwa, zadaniem której jest opiniowanie zgłaszanych propozycji nazw. Decyzja słuszna, jednak… kolejny raz opinia owego ciała zdaje się być zupełnie lekceważona. Ważniejsza w tym przypadku była opinia internautów wyrażona w sondzie zamieszczonej na stronie miejskiej. Oczywiście każda forma konsultacji społecznej jest ważna i zasługuje na poparcie, jednak trzeba także mieć świadomość reprezentatywności takiej próby (nie znamy ani wieku, ani miejsca zamieszkania, ani motywacji respondentów, ani prawdopodobieństwa oddania głosu w sposób wielokrotny). Użyłem nawet świadomie pewnego przerysowania, aby poprzez pewną przesadę zobrazować asymetrię wyrażonych opinii, jednak odniosłem wrażenie, że chyba zostałem źle zrozumiany…
W każdym razie biorąc pod uwagę wszystkie argumenty uważam, że z nazwaniem parku przy Warszawskiej powinniśmy jeszcze się wstrzymać. Przynajmniej do czasu pochowania ekshumowanych szczątków (właśnie minęły 2 lata od czasu pierwszej ekshumacji) spod – powiedzmy szczerze – średnio udanej fontanny… która nota bene, z jakiegoś powodu przestała działać, i widziano tam robotników wykuwających bruzdy w niecce. Poważna sprawa…

Z dużą niecierpliwością oczekuję także dyskusji nt. strategii sportu. Dzisiaj było sporo wystąpień m.in. przedstawicieli klubów. W ostatniej chwili dowiedziałem się, że z powodu choroby nie będzie mógł uczestniczyć Prezes TK Masters – J. Gawarecki, który poprosił mnie o zastąpienie. Pracę wykonałem. Jednak na szczególną pochwałę zasłużyli dwaj młodzi hokeiści – Janek Konstantynowicz i Marcin Podbereźny. Sądzę, że to ich argumenty przekonały większość o zasadności wpisania hokeja w strategię sportową naszego miasta. Czy tak się stanie – zobaczymy już niebawem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nie będzie współpracy z Vareną…. bo wycofały się Bartoszyce

  1. kate pisze:

    To po co była ta nadzwyczajna sesja???