III sesja za nami

Sesja Nr 3 i jednak z zapytaniami!

Wojciech Iwaszkiewicz
Dzisiaj odbyła się III Sesja Rady Miejskiej w Giżycku. Do pierwotnego porządku za zgodą Burmistrza wprowadzono punkty:

1a. Przyjęcie uchwały w sprawie wstąpienia kandydata w miejsce wygasłego mandatu (Sylwia Żarnoch – Wasilewska za Pawła Czacharowskiego)
1b. Ślubowanie radnej Sylwi Żarnoch – Wasilewskiej
oraz
(uwaga!)

5. Zapytania do Burmistrza i wolne wnioski.


Na początek jednak wręczono medale Panu Pawłowi Zabora, Panu Andrzejowi Konopko i Panu Sylwestrowi Jabłońskiemu czyli osobom, które wykazały się niecodzienną odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia dwóm osobom uwięzionym w tonącym samochodzie. Pan Mateusz Bystrzycki medal otrzymał wcześniej z powodu wyjazdu na szkolenie. Dzięki tym osobom nasze miasto miało taką promocję, o jakiej nie śnił nawet najlepszy PiaRowiec. Wiem, że kierowała Wami zupełnie inna motywacja, ale oddźwięk Waszego czynu to jak połowa (co najmniej!) roboty całego sztabu najzdolniejszych speców od wizerunku! Dziękuję, a w zasadzie to…Dziękujemy!
Pikanterii jednak całej sprawie dodaje fakt, że Mateusz jest ratownikiem MWOPR oraz piłkarzem… Tymczasem WOPRowcy nie mogą znaleźć siedziby w Giżycku, a sportowcy to podobno najlepiej spełniają się poza Giżyckiem. No, ale o tym będzie jeszcze okazyja pogawędzić, jak sądzę… Wracając do meritum…
Sesja odbyła się w bardzo merytorycznej atmosferze, co w dużej mierze zasługa bardzo dobrze przygotowanej Przewodniczącej Rady. Pewnym zaskoczeniem było wprowadzenie do porządku obrad zapytań i wolnych wniosków. Zatem pytajmy…

Na początek zapytałem o parking przy ul. 3 Maja, który wg słów sprzed kilkunastu dni Pana Burmistrza Czacharowskiego miał być parkingiem gruntowym. Tymczasem na łamach dzisiejszej Gazety Giżyckiej Pani Burmistrz Piotrowska stwierdza cyt.:„To nie jest parking. Plac ten służy jako dodatkowe miejsce postojowe w sezonie letnim w przypadku braku innych możliwości. Zatem nie jest to parking.”

Pytanie najwyraźniej wprowadziło Panią Burmistrz w zakłopotanie, bowiem zwracając się do dziennikarza Gazety Giżyckiej upewniała się, czy tak rzeczywiście powiedziała… Cóż, czas leci, a problem wciąż nierozwiązany.


Kolejne pytanie:

Zapytałem, czy została już oszacowana kwota jaką trzeba by było zwiększyć fundusz wynagrodzeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. O rzekomym problemie dysproporcji płacowych w porównaniu z pracownikami Urzędu Miejskiego pisała lokalna prasa. Zasugerowałem jednak, że jakiekolwiek „procentowe” regulacje nie likwidują problemu, a tylko go pogłębiają, bowiem ten sam procent od mniejszej kwoty daje mniejszą wartość, a tym samym różnica się zwiększa. Nie kupuje się za procenty tylko za pieniądze. Tymczasem MOPS od 1 stycznia 2011 r. w związku z realizacją zadań w ramach projektów unijnych zatrudnić musi 2 pracowników w ramach tego samego funduszu.


W odpowiedzi Pani Burmistrz dało się usłyszeć, że jest przeciwna równaniu „z urzędu”. Sprawa dotyczy przecież różnych pracowników, o różnym stażu pracy, wykształceniu itp. Porównywanie ich jest trudne itd.

Cóż, ja to wszystko rozumiem, bo nie raz w życiu z takim problemem się mierzyłem… Widocznie nie zrozumieliśmy się…

Kolejne pytanie:
Naszło mnie w związku z Bożym Narodzeniem. Zauważyłem, że na placu Piłsudskiego ustawiane są dwie kilkunastometrowe choinki. Bodajże 2 lata temu zadałem pytanie rzecznikowi Burmistrza (który nota bene za rzecznika się nie uważa) czy nie można by zrezygnować z ustawiania tych drzewek (raz, że szkoda co roku wyrąbywania 2 drzew, a po drugie – za to płacimy) i w kontekście zamierzeń przebudowy placu Piłsudskiego zaplanować miejsce na takie drzewka i je zasadzić na stałe. Do tego czasu zrezygnować za zakupu tych dużych choinek, a przystrajać może te rosnące „na trybunie”.

Odpowiedź była dość enigmatyczna. Sprowadzała się do podkreślenia, że nic nie można teraz zmienić, bo plac będzie przebudowywany i nie będziemy teraz tam sadzić drzew.

Ależ Pani Burmistrz… my o tym samym… 😉

Później było dużo o odśnieżaniu. Sporo pytał radny M. Gostomski i A. Jelec. Sam Burmistrz Czacharowski oświadczył, że (cytuję z pamięci) „od czasu do czasu odśnieża i zrzuca śnieg trochę na ulicę – tak lekko za krawężnik.”

Wówczas zapytałem, czy mam rozumieć, że mogę przekazać mieszkańcom, iż mogą odśnieżać „od czasu do czasu i wyrzucać śnieg na ulicę”?
Okazało się, że „od czasu do czasu” dlatego, że śnieg pada „od czasu do czasu”, a wyrzucanie śniegu na ulicę okazało się być NIELEGALNE. Ups… 😉

Trzymając się tematu odśnieżania dociekałem również, czy istnieje jakieś miejsce w mieście, gdzie można by było samodzielnie wywieźć śnieg.
Okazuje się, że śnieg traktowany jest jak ścieki. Ale Pan Burmistrz ma się dowiedzieć.

Później był temat planowanych podwyżek cen wody i ścieków. Rada Miejska nie przyjęła uchwały (2 za, 8 przeciw, 9 wstrzymujących się). Nie ma to wielkiego znaczenia, bowiem taryfa zapewne i tak wejdzie w życie. Tak stanowi prawo. Mogliśmy sobie tylko podyskutować. A było o czym.
Bardzo dobrze temat przedstawił Pan dyrektor PWiK Tadeusz Lachowicz. Były oczywiście pytania dot. funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale w sytuacji gdy Rada nie może w zasadzie sprzeciwić się podwyżce większy nacisk należy, w mojej ocenie, położyć na zminimalizowanie obciążenia podwyżką mieszkańców (z 2,27 zł na 2,36 zł za m3 wody oraz z 4,04 zł na 4,26 zł za m3 ścieków a także o 1,07 zł miesięcznie opłaty abonamentowej, i uwaga! – prawdopodobny wzrost vat z 7 na 8%). Zasugerowałem zatem Pani Burmistrz, aby przemyślała w budżecie większą dopłatę do ścieków, aby przeciętny mieszkaniec nie odczuł tak bardzo planowanej podwyżki.

Okazało się, że Pani Burmistrz jest stanowczo przeciwna dopłatom. Poza tym UE raczej zakwestionuje tego typu praktyki itd. A poza tym usłyszałem, że walczę o dopłaty również dla siebie, a moja sytuacja materialna jest bardzo dobra…

Ups… wówczas wyraziłem swoje zainteresowanie wiedzą Pani Burmistrz nt. mojej sytuacji materialnej, skoro jeszcze nie złożyłem oświadczenia majątkowego… 😉

W komunikatach Pani Burmistrz przekazała świetne wiadomości dotyczące sportu szkolnego. Okazuje się, że Szkoła Podstawowa Nr 4 zajęła I miejsce w województwie, a SP Nr 7 piąte w kategorii szkół podstawowych. Natomiast Gimnazjum Nr 2 zwyciężyło w kategorii gimnazjów. W klasyfikacji ogólnej Giżycko zajęło 2. miejsce (za Elblągiem). Brawo! I gratuluję! Oby tak dalej.

Jeszcze kilka słów wrażeń ogólnych. Generalnie to miłe zaskoczenie: Pani Przewodnicząca przygotowała się bardzo dobrze. Prowadzenie sesji płynne, rzeczowe i merytoryczne. Można było odnieść wrażenie, że jednak obawiała się czegoś, bowiem pierwotnie ograniczyła możliwość korzystania z przycisku „ad vocem”, jednak jak się okazało chyba bezzasadnie. Delikatnie przypomniałem również Pani Przewodniczącej, iż zgodnie z zapisami par. 32 Statutu Miasta to na Przewodniczącym Rady ciąży czuwanie nad sprawnym przebiegiem sesji i posiada również wiele statutowych uprawnień. I kolejne miłe zaskoczenie: materiały na sesję zaplanowaną na 14 grudnia będą dostępne 7 grudnia, a na sesję zaplanowaną na 29 grudnia już 10 grudnia. No, no…


Pytanie Tadeusza z 04.12.2010 (08:34)

A ja mam pytanie do radnego Iwaszkiewicza, kiedy powróci temat w sprawie zmiany Statutu Miasta Giżycka. Z tego co pamiętam dzięki kolegom z SLD zostało to odrzucone. Z tego co wiem ułatwi to prace radnych.
http://www.bip.gizycko.pl/wiadomosci/1225/wiadomosc/122346projekt_uchwaly_na_xlvii_sesje_v_kadencji_rady_miejskiej_w_gizyc

Zaproponowane zmiany były zasadne, jednak z jakichś powodów nie zostały przez radnych zaakceptowane. Po dzisiejszych zapowiedziach Pani Przewodniczącej wydaje się, że (przynajmniej obecnie) nie ma potrzeby dalszego ich forsowania. Będziemy jednak czujni i będziemy się bacznie przyglądać. To możemy obiecać, bo z przegłosowaniem może być już różnie…

Zapis video sesji na gizycko.tv
Zapraszam do obejrzenia.


Pozdrawiam,

Wojciech Karol Iwaszkiewicz


Echa posesyjne
Panie radny Iwaszkiewicz, na dzisiejszej sesji co nie którym radnym dokładnie
radnemu Urbaniakowi nie spodobało się, iż ośmielił się pan zadać aż siedem pytań. Za dużo ich było, tak twierdzi radny Urbaniak. I należy zrobić z tym porządek powiedział dla przewodniczącego rady na zakończeniu sesji.
Ciekawie się robi 🙂

wpis z http://forum-gizycko.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sesje Rady Miejskiej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.