Z cyklu: „Moje dwa i pół grosza” – Gwiazdobloki. Sztuka czy wandalizm?


Wszystko trzeba robić tak prosto, jak to tylko jest możliwe, ale nie prościej.

Albert Einstein


Na temat koncepcji przebudowy mola powiedziało się bardzo dużo. Jedni przekonują, że „opancerzenie” korpusu giżyckiego cypla jest zasadne, inni wręcz przeciwnie. W całym tym ambarasie brakuje jednego: stwierdzenia jakiego efektu oczekiwaliśmy… Czy chcieliśmy mieć silnie pancerne i odporne na fale tsunami molo, czy jednak ideą była przebudowa cypla w taki sposób, aby pozostał on niepowtarzalną atrakcją nie tylko Giżycka, ale całego regionu.
A jest czym się chwalić. To podobno najdłuższa tego typu budowla w Polsce na śródlądziu i niewątpliwie atrakcyjnie położona – niemal w centrum miasta.

Wszystko to sprawia, że obiekt powinien być oryginalną atrakcją architektoniczną z możliwie maksymalnym dostępem do wody; bo to właśnie woda jest naszym największym bogactwem. Tymczasem, niejako wylano dziecko z kąpielą, stawiając zasieki skutecznie odgradzające spacerujących od Niegocina. Nie jestem fachowcem od budownictwa wodnego, ale wystarczy odrobina logiki, aby stwierdzić, że takie umocnienia (pomijając względy estetyczne) są co najmniej wątpliwe… Przecież molo zostało wybudowane ok. 40 lat temu dość prostą metodą i przetrwało do dziś. Woda jednak robi swoje i zaryzykuję stwierdzenie, że każda tego typu budowla musi przejść remont po 40 latach. I ilość betonowych gwiazdobloków może być tutaj bez znaczenia. Mamy dzisiaj jednak dużo bardziej zaawansowane technologie budowlane, lepsze materiały, większą wiedzę… Gdybyśmy powtórzyli tę samą koncepcję z nowymi elementami małej architektury, a może nawet i większej jak np. kawiarenka na główce mola, czy nawet mała latarnia morska, cypel przetrwałby pewnie kolejne 40 lat bez względu na obecność gwiazdobloków.
Ciekawą tezę postawił swego czasu pewien znajomy architekt. Otóż, zadał retoryczne pytanie: a po co nam umocnienia na 100 lat? Technologie szybko ewaluują. A jak za 50 lat będzie możliwe np. zbudowanie mola ze szkła? To wówczas będzie trudniej i kosztowniej rozebrać to betonowe.
W każdym razie radny J. Kiczyński zdobył ekspertyzę dotyczącą gwiazdobloków na giżyckiej ziemi.

Oto wnioski autorów opinii:

1 – Projekt rewitalizacji mola nie proponuje rozwiązania, które byłoby właściwe i prawidłowe dla tego typu budowli. Brak w projekcie jakichkolwiek obliczeń (np. analizy danych środowiskowych), czy choćby zamieszczonych wyników tychże, nie pozwala na prawidłową ocenę przyjętych rozwiązań. Projekt jest w znacznej mierze niemerytoryczny, a przyjęte rozwiązania konstrukcyjne nie wpływają korzystnie na ostateczną formę architektoniczną zamierzenia budowlanego. Tego typu budowla, która ma stać się wizytówką miasta leżącego nad Jeziorem Niegocin, winna zawierać w sobie wysokiej klasy elementy estetyczne, gdzie konstrukcja stanowić będzie dominujący element krajobrazu i powinna wpisywać się w ciekawe założenie urbanistyczno-architektoniczne miasta tworząc jego unikatowy charakter.
2 – Dokumentacja projektowa sprawia wrażenie niekompletnej i zawiera wiele luk, nieprawidłowych, wręcz sprzecznych ze sobą rozwiązań oraz błędów, a opis techniczny jest bardzo ubogi. Należy zwrócić uwagę na to, iż jest to faza projektu wykonawczego, gdzie Projektant bardzo dokładnie winien określić zaproponowane rozwiązania, przyjęte materiały (bez nazw własnych itp.) – w formie graficznej i opisowej.
3 – Według naszej opinii do zasadniczych błędów w procesie przygotowania i realizacji rewitalizacji mola w Giżycku trzeba zaliczyć: a). Decyzję o zamianie materiału zabezpieczenia dolnej półki z głazów narzutowych na gwiazdobloki i ich niewłaściwe zastosowanie: – decyzja podjęta w oparciu o błędne przesłanki (zmiana „obowiązującej” róży wiatrów) – zmiana funkcjonalności mola, przez wyłączenie dolnego pasa z użytkowania – radykalna zmiana wyglądu mola od strony jeziora, będąca zaprzeczeniem estetyki i
nieprzystająca do charakteru obiektu b). Nietrafiona koncepcja zabezpieczenia skarp „ekokratami” z trawą – zieleń trudna w utrzymaniu ze względu na oddziaływanie: fal, opadów, słońca, wiatru – efekt estetyczny jest niepewny i nietrwały, a sama zieleń podatna na degradację i zniszczenie – wymagana jest kłopotliwa, kosztowna i nieustanna pielęgnacja
c). Błędy projektowe – błędy i nieścisłości w projekcie i przedmiarze robót – brak weryfikacji projektu pod względem merytorycznym
4 – Wnioski końcowe
Ze względu na dużą skalę inwestycji, naprawa błędów popełnionych podczas wykonania rewitalizacji mola w Giżycku może okazać się trudna do przeprowadzenia. Decydujące będą tu koszty i rozstrzygnięcia prawne. Pod względem technicznym istnieje możliwość poprawy istniejącego stanu. Opracowanie takiej modernizacji musi jednak być zrobione przy zaangażowaniu osób z większym doświadczeniem w budownictwie hydrotechnicznym.
Taki sposób dokonywania zmian w dokumentacji projektowej na etapie realizacji przedsięwzięcia, może skutkować cofnięciem dotacji z Funduszy Unii Europejskiej, albowiem wszelkie zmiany w opracowaniach mogą być wykonane dopiero po zatwierdzeniu i akceptacji ich przez dysponenta środków (poprzez odpowiednie dokumenty).

Pełny tekst: https://radnyiwaszkiewicz.pl/wp-content/uploads/sites/7/2011/03/molo.pdf
lub na stronie J. Kiczyńskiego:
http://www.biox.pl/molo/molo.pdf

Czy Pani Burmistrz zdecyduje się na likwidację gwiazdobloków? Zapewne więcej będzie wiadomo po jutrzejszej sesji. Oczywiście relacja „moim okiem” będzie zamieszczona tak szybko, jak to będzie możliwe.

Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Z cyklu: „Moje dwa i pół grosza” – Gwiazdobloki. Sztuka czy wandalizm?

 1. kate pisze:

  dlaczego niema bezpośredniej relacji z sesji jak było to za poprzedniej kadencji???

 2. mieszkaniec pisze:

  Sesja 24 marca więc relacja z sesji możliwa jest nie wcześniej niż 24 marca po sesji.
  Panie Wojtku… niech Pan nie pozwoli abyśmy sami zdegradowali nasze miasto. Dobry tekst, powalająca ekspertyza – działajcie Państwo Radni.

 3. Tadeusz pisze:

  Dziś będzie transmisja na żywo, oczywiście jak będzie dobre łącze 🙂
  Link do strony http://www.justin.tv/gizyckotv lub ze strony http://www.gizycko.tv

 4. on pisze:

  tak bardzo bronili Czacharowski i Piotrowska owych gwiazdobloków zapewniając iz jest to zgodne z wymogami a teraz co?mamy ekspertyzę i ???