Giżycko centrum centrów handlowych?

Obwieszczeniem nr 48/2011 z 12 września 2011 r. Burmistrz Giżycka ogłosił przetarg na sprzedaż działki położonej przy ul. Królowej Jadwigi (nr działki 1286, KW OL1G/00045008/8). Działka jest dość duża, bowiem posiada powierzchnię 1,1439 ha i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (symbol 19U – tereny zabudowy usługowej) dopuszcza się na niej wznoszenie budynków wielkopowierzchniowych (usługowo-handlowych) o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Oznacza to, że może na niej powstać bez przeszkód obiekt, który zwykło się nazywać „galerią handlową”.

Warto również wspomnieć, że cena wywoławcza tej nieruchomości to 3.800.000,00 zł. Kwota niebagatelna szczególnie w kontekście zagrożenia wykonania budżetu za bieżący rok. Oczywiście jest za wcześnie, aby cokolwiek przesądzać, tym bardziej że przetarg ma się odbyć dopiero pod koniec listopada i nic nie jest przesądzone. Jednakże temat tej działki zaciekawił mnie i podpytałem Zastępcę Burmistrza o zainteresowanie tą nieruchomością. Okazuje się, że zainteresowanie jest dość duże. Jednym z podmiotów jest znana w naszym województwie firma kojarzona z pewnym obiektem w Olsztynie, którego nazwa ma związek z greckim alfabetem (taki rebus, aby nie być posądzonym o jakąkolwiek kryptoreklamę).
W nowo powstałym obiekcie poza powierzchnią ściśle handlową miałby też znaleźć się multipleks. Rozwiązałoby to poniekąd sprawę „naszego” kina.

Powstanie nowych powierzchni handlowych przy ulicy Królowej Jadwigi to nie wszystko. W niedalekim sąsiedztwie ma być wzniesiony kolejny obiekt, roboczo zwany „pasażem handlowym”. Budynek ma być zlokalizowany nieopodal już istniejących dużych powierzchni – z jednej strony supermarketu, a z drugiej sklepu meblowego o dużej powierzchni i salonu samochodowego.

Pamiętać także należy o budynku potocznie zwanym „Stokrotką” przy ul. Warszawskiej. W ostatnim czasie teren ogrodzono i rozpoczęto pierwsze prace remontowe. Jak deklaruje inwestor – otwarcie obiektu ma nastąpić w II kwartale 2012 r., a na 3 kondygnacjach zmodernizowanego po pożarze budynku mają być zlokalizowane m.in. sklep sieci spożywczej, RTV AGD i drogeria. Przewidziano także gastronomię, obuwie, modę i usługi.

Zawsze się cieszę, gdy coś powstaje. Szczególnie dobrą wiadomością może być planowane otwarcie multipleksu przy ul. Królowej Jadwigi – rozwiązałoby to nieco problem nie tylko braku kina, ale też miejskiej nieruchomości, na którą nie tyle nie ma pomysłu, co pieniędzy. Nowe obiekty handlowe to niewątpliwie dobra wiadomość dla klientów, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy tak duża podaż nowej powierzchni handlowej nie uderzy przede wszystkim we właścicieli nowo powstających nieruchomości na pasażu Portowym. Chyba, że mają tam być wyłącznie usługi i gastronomia…
Choć jak można zauważyć, nie tylko – bowiem są także lokale handlowe.
Samo powstanie galerii handlowej przy szosie Obwodowej oceniam jako możliwe. Wszystko zależy od analizy potencjalnego inwestora – jaki zasięg oddziaływania zostanie przyjęty. Gdyby założyć, że dojazd do obiektu nie może przekroczyć 60 minut, będzie to zasięg wszystkich ościennych powiatów, a to z kolei może dać potencjał przekraczający nawet 100.000 klientów. Zatem zobaczymy. Niewątpliwie na sprzedaży działki przy Królowej Jadwigi zależy Burmistrzowi, ponieważ zgodnie z Informacją o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2011 r. zaplanowane dochody majątkowe w wysokości 12.042.449 zł wykonano w kwocie 3.907.474 zł tj. zaledwie w 32,4% planu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Giżycko centrum centrów handlowych?

 1. kate pisze:

  Wszystko jest fajne i potrzebne dla rozwoju miasta pod warunkiem że powstałe tam handel czy usługi będą zarejestrowane w Giżycku żeby podatki były płacone tu do miasta,w innym razie niema to sensu,trzeba tak zawierać umowy żeby miasto na tym zyskiwało,z tego co wiem Warszawa umiała sobie z tym poradzić-weźmy z niej przykład.

 2. gizycczanin pisze:

  Podsumujmy : 1 kaufland, 1 Intermarche, 4 biedronki, 1 lidl, 1 galeria bałtycka w miejscu gdzie była stokrotka, nowa galeria zapewne też nierejestrowana w Giżycku – nawet przy zasięgu ok 50 km ( choć nie wierzę aby z Biskupca czy Ełku ktoś tu przyjeżdżał na zakupy) to na mały handel miejsca już nie będzie wcale a i te duże sklepy sieciowe nie będą miały klientów.

 3. echo12 pisze:

  „Nowe obiekty handlowe to niewątpliwie dobra wiadomość dla klientów, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy tak duża podaż nowej powierzchni handlowej nie uderzy przede wszystkim we właścicieli nowo powstających nieruchomości na pasażu Portowym.”
  A także w istniejące jeszcze małe sklepy płacące regularnie do kasy miejskiej podatek i koncesję na alkohol. Pozorny rozwój wg. władz samorządowych to krótkowzroczne myślenie jak wydać pieniądze , a nie jak stworzyć długofalowe warunki do pozyskiwania wpływów do kasy miejskiej. Kres tego sposobu myślenia nadchodzi lecz na odwrócenie tego trendu jest już za późno. Jeden (a co dopiero kilka!!) obiekt wielkopowierzchniowy w centrum miasta to „niemądra” decyzja na skalę światową – to wstyd i przejaw elementarnego braku rozsądku. Przykład? Gdzie jeszcze można kupić produkty lokalnych producentów żywności (np:OSM Giżycko, lub upadłych dawno lokalnych piekarni?

 4. mieszkaniec2 pisze:

  „Nowe obiekty handlowe to niewątpliwie dobra wiadomość dla klientów, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy tak duża podaż nowej powierzchni handlowej nie uderzy przede wszystkim we właścicieli nowo powstających nieruchomości na pasażu Portowym.”
  A także w istniejące jeszcze małe sklepy płacące regularnie do kasy miejskiej podatek i koncesję na alkohol. Pozorny rozwój wg. władz samorządowych to krótkowzroczne myślenie jak wydać pieniądze , a nie jak stworzyć długofalowe warunki do pozyskiwania wpływów do kasy miejskiej. Kres tego sposobu myślenia nadchodzi lecz na odwrócenie tego trendu jest już za późno. Jeden (a co dopiero kilka!!) obiekt wielkopowierzchniowy w centrum miasta to „niemądra” decyzja na skalę światową – to powód do wstydu i przejaw elementarnego braku rozsądku. Przykład? Gdzie jeszcze można kupić produkty lokalnych producentów żywności (np:OSM Giżycko, lub upadłych dawno lokalnych piekarni?

 5. rudy102 pisze:

  Może jeszcze jakaś akcja przesiedleńcza- bo brakuje jakieś 100tys. nowych(nadzianych) mieszkańców potencjalnych klientów do tych nowych i starych sklepów . W historii Giżycka nie było jeszcze takiego przyrostu powierzchni handlowo-usługowych. Co zrobić aby nowi mieszkańcy w Giżycku się meldowali i osiedlali no i rozmnażali? Ja obserwuję trend odwrotny. Stawiam tezę ,że w Giżycku te statystyczne ok. 29 tys. mieszkańców to jest tylko z okazji świąt i to nie byłbym tego taki pewien.
  Tylko chyba ruch bezwizowy z obwodem Kaliningradzkim może uratować handel . Pożyjemy -zobaczymy.

 6. rudy102 pisze:

  A swoją drogą 332 zł za m.kw. za ten przycmentarny teren to bogato – na ich miejscu kupiłbym teren albo przy Wodniku lub po byłej Róży Wiatrów ,bądź za pasażem przy school of music .

 7. kate pisze:

  czy to miasto jest zdolne coś wybudować co będzie przynosiło dochody i zapełni miejską kasę,czy tylko będzie napychało kieszenie innym???

 8. krecik pisze:

  Ehh Wojtuś..aż żal, że nie zostałeś burmistrzem. A Twoja stronka nie dość, że dostracza pożytecznych informacji na temat naszej „wsi”, to jeszcze robi to w tak uroczy i kulturalny sposób. I pytanko do ogółu: czy uda się kiedykolwek pozbyć naszej, chyba, dożywotniej burmistrz Jolanty? Bo jeśli dalej będzie rządzić , to trzeba będzie wiać z Giża.