Dwa razy drożej, dwa razy gorzej?

mzmgo_smieci_cmentarz

Cmentarz Komunalny przy ul. Leśnej.

Minął już pierwszy miesiąc tzw. „rewolucji śmieciowej”. Z uwagą śledzę rozwój wydarzeń i analizuję Państwa sygnały. Cóż, co do jednego jesteśmy zgodni – mieszkańcy budynków wielorodzinnych zmian raczej nie odczuwają; większość problemów dotyczy zabudowy jednorodzinnej. A przecież nie chodzi o jakieś nadzwyczajne i wygórowane żądania – a tylko o to, aby śmieci były odbierane zgodnie z przyjętymi zasadami – nie rzadziej niż co 2 tygodnie. A nie są!

Co innego opłaty (przypomnę: średnio dwukrotnie wyższe) – te należy oczywiście uiszczać regularnie do 15. dnia każdego miesiąca. Tyle, że do dzisiaj raczej mało kto otrzymał (o ile w ogóle ktoś dostał) nr rachunku, na jaki należy terminowo pod groźbą karnych odsetek, dokonywać opłat za… wywóz śmieci. Tymczasem można odnieść wrażenie, że na razie odpady odbierane są jakby interwencyjnie i doraźnie, a o selektywnej zbiórce nie ma co myśleć, bo Zakład w Spytkowie jest wciąż w budowie, choć niejednokrotnie zapewniano, że będzie czynny w lipcu (już wiemy, że prawdopodobnie nie miano na myśli 2013 roku), ale opłaty oczywiście ani nie będą anulowane ani zrównane… chyba, że ktoś złoży korektę deklaracji… 😉
Na początku byłem cierpliwy, ponieważ każda zmiana niesie ze sobą pewne zagrożenia. Ale uczciwie trzeba też zauważyć, że czasu było przecież bardzo dużo, aby odpowiednio się do tego przygotować. MZMGO istnieje od 2004 roku i od bodajże 1,5 roku nie było też żadną tajemnicą, że 1 lipca 2013 r. ma się coś w gospodarce odpadowej zmienić… A tymczasem czytam w odpowiedzi na moją poprzednią interpelację, że obecnie cyt. „prowadzone są negocjacje z bankami i Pocztą Polską” ws. wysokości prowizji od opłat za śmieci. Dopiero teraz?! Co w takim razie robiono przez – no może nie przez 9 lat, ale przez 1,5 roku…? Mam też wątpliwości czy harmonogramy są zgodne z przyjętym Regulaminami. Wystarczy już pierwszy rzut oka na kalendarz, aby mieć dużo wątpliwości. Dlatego dzisiaj wystąpiłem z kolejną interpelacją. Nie można akceptować sytuacji, że mamy płacić dwa razy drożej za chyba dwa razy gorszą usługę (przypomnę, że śmieci od października mogą być zabierane raz na 4 tygodnie).

interpelacja_mzmgo_smieci_20130808

Wracając do odpowiedzi na moją poprzednią interpelację i wątpliwości np. co do pojemników, warto wrócić do wypowiedzi Pani Burmistrz i ulotek jakie były kolportowane przez MZMGO. Ciekawe, że wówczas nikt nie wspominał o niebieskich kontenerach czymkolwiek oklejanych. Potwierdzały to także obrazki na ulotkach.

J. Piotrowska | 21 marca 2013 r.

Firma odbierająca odpady komunalne będzie odpowiedzialna za dostarczenie pojemników na odpady, które będziemy segregować w następujący sposób: w pojemniku żółtym – szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe, w brązowym – odpady ulegające biodegradacji i odpady zielone a w szarym – odpady zmieszane.

mzmgo_smieci_ulotka

Podobno też jest (był?) problem z dostępnością pojemników… No to, zdaje się, ten problem w takim razie mniej dotyczy Giżycka, gdyż w pewnym sklepie na terenie naszego miasta kilka dni temu dostrzegłem nawet spory wybór… Skoro są w sklepie…

mzmgo_pojemniki_smieci

I na koniec sprawa cmentarzy. Poprzednio stały kontenery typu KP-7 (takie stalowe z sześcioma otworami wrzutowymi) i nie raz były zapełniane pod same klapy. Po 1 lipca postawiono w ich miejsce kilkakrotnie mniejsze. Przyznam, że stało się tak poniekąd również za sprawą Rady Miejskiej, która to zatwierdziła, lecz podejrzewam że żaden z radnych nie miał świadomości, jak to będzie wyglądać w praktyce. Trzeba to jak najszybciej zmienić, bo tak małe kontenery po prostu nie sprawdzają się i wygląda to tak, jakby ich nie było. A co będzie dopiero w listopadzie…

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, interpelacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Dwa razy drożej, dwa razy gorzej?

 1. Kris pisze:

  Trzeba zbadać czy przetarg był dobrze zorganizowany i czy umowa zawarta była zgodna z siwz. Jak nie to trzeba przykładnie ukarać odpowiedzialne osoby. Bo w naszym kraju nikt za nic nie odpowiada ( chodzi o ludzi na stanowiskach )

 2. Zakrza pisze:

  Trzeba powiedzieć szczerze, że nikt nie miał świadomości co wyniknie z tej ustawy, włącznie z ustawodawcą.

  • BIDUS ZAKRZA pisze:

   ale pitolenie… W krajach zachodnich od lat trwa segregacja. ZAKRZA; CHLPCZYKU

   • Zakrza pisze:

    Mam 28 lat, nie wiem czy mam się cieszyć, czy złościć że mnie nazywacie chłopczykiem. A pisząc poważnie i porzucając polityczną poprawność musicie się jeszcze postarać by mnie wyprowadzić z równowagi. Young, cenię sobie możliwość dyskusji na tym blogu, nawet ostrą i ocierającą się o znieważenia, ale czy na pewno chodzi Ci o taki poziom dyskusji?

    • Przyznam, że czasem mam pewne wątpliwości, ale dopóki nie ma ewidentnie obraźliwych sformułowań staram się nie ingerować w treść, aby nie być posądzonym o manipulowanie wypowiedziami. Oczywiście, jeżeli uważasz, że treści są dla Ciebie obraźliwe – proszę (teraz czy w przyszłości) o sygnał na maila lub telefonicznie. Taki komentarz zostanie wówczas bezwzględnie wymoderowany.

   • Zakrza pisze:

    A co do segregacji, to z niecierpliwością czekam na umożliwienie mi tej segregacji. Przyzwyczaiłem się do niej w Olsztynie i zaczyna mi przeszkadzać jej brak w Giżycku.

  • …zima zaskoczyła drogowców… 😉

 3. mieszkaniec pisze:

  Jeśli decyzje podejmują ludzie bez świadomości tego robią…to chyba należy się bać. Jadącego rowerem po pijanemu wsadza się do więzienia – on też nie ma świadomości tego co robi…to może by tak podobnie potraktować decydentów ?

 4. moher! pisze:

  P.Zakrza!! —– chyba człowieku nie wiesz o czym piszesz,albo chcesz załapać się na lukratywny i dobrze płatny stołek w tym grajdole !! Czytając Twoje poprzednie wypociny,dochodzę do wniosku, że nadajesz się na gryzipiórka,który uwielbia korespondencję z której nic nie wynika>przykład : umożliwienie wyjazdu z miasta na ul.Obwodową,bez czekania na wybudowanie X-pasmowej obwodnicy.
  —-@mieszkaniec —wyraźnie określił, co należy czynić za marazm i głupotę decydentów.—-Pozdrawiam.

  • Zakrza pisze:

   Ja już się załapałem, na taki stołek jaki chciałem. Jak z niego spadnę, to wyjadę niestety daleko stąd. Bezpieczeństwo finansowe rodziny jest dla mnie najważniejsze. A co do wyjazdu na ul. Obwodową to chodzi Ci o rondo na skrzyżowaniu ze Świderską? Prosiłbym o dookreślenie, wtedy wyjaśnię swoje stanowisko w tej sprawie.

 5. moher! pisze:

  –Przepraszam,że nie na temat śmieci!!!
  —- P.Zakrza —stanowisko o wydostanie się autem z miasta >> dopiero?? za KILKA lat, z WSZYSTKICH ulic miasta na ul.Obwodową już Pan nawet z wykresami i mapkami produkował na tym forum.——>> co Panu pragnę przypomnieć i podkreślić, że rozwiązanie tego problemu musi nastąpić TU i TERAZ, a NIE po wybudowaniu za kilka lat wielopasmówki i estakad.
  — Zapewne mieszkasz Pan na ul.Węgorzewskiej tuż przy rondzie z ul.Obwodową, lub chodzisz pieszo — więc NIE masz i widzisz problemu wyjazdu na ul.Obwodową!?
  —Nie dziwię się, że przy tak biurokratycznych poglądach załapał się Pan na ‚chciany’ stołek-hi,hi – dla bezpieczeństwa Finansowego rodziny, mając w ‚życi’ zdrowie i życie mieszkańców Giżycka.
  Określenie „chodzi Ci” jest niestosowne nawet do podpisującego się jako ‚moher’.
  –Jeszcze raz>>> Pozdrawiam pańską małżonkę,którą określił Pan jako bardziej rozsądną niż Pan.

  • Zakrza pisze:

   Jak chcę pan walczyć o te ronda? Dużo Pan mówi, a co Pan dotychczas zrobił dla budowy tych rond? Ja chociaż napisałem pismo że chcę tego ronda, żeby nikt nie zarzucił, że nikt nie zgłaszał.

   • moher! pisze:

    Młodzieńcze!!!!! Pisz i ŻĄDAJ,a nie piszesz aby zaistnieć! Ja już podałem projekt szybkiego zrobienia RONDA!!—- przez wysypanie wywrotki kamieni na środku ul.Obwodowej łączącej się z dolotowymi ulicami z centrum miasta i odpowiednim oznakowaniem.
    — Zakrza—pojedź do Gołdapi, a zobaczysz jak tam takim rondem płaskim usprawniono ruch w centrum miasta.
    –Przez takich pisarzy – nie uniknie się wypadków jeszcze przez wiele,wiele lat>>>> więc skończ z biurokracją, a zacznij działać —a dochrapiesz się do nieodspawalnego stołka przez wiele lat i nie będziesz musiał bać się o byt rodziny!
    Pozdrawiam i sądzę ten temat za zamknięty!

 6. Yorguś pisze:

  Ja myślę, że każdy z nas walczy o lepsze Giżycko na swój sposób. Zakrza wybrał swój sposób, Mocher swój – a i ja obrałem pewien. Jakiś czas temu spierałem się z Zakrzą na pewnym forum o jego „styl” działania, dość ostro go krytykując. Teraz po długich rozważaniach uważam, że nie ważny jest sposób działania- ważny jest efekt. W sumie walczymy o to samo. Walczymy głównie o ład i porządek oraz bezpieczeństwo w naszym mieście. Problem tylko w tym, że działamy indywidualnie – a nie w porozumieniu. W każdej chwili można to zmienić i namówić innych do współpracy. Jest taka wola?

 7. moher! pisze:

  –AMEN !!!!!!