Co zrobić z kinem?

fontanna_kinoNa dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji dyskutowaliśmy przede wszystkim o przyszłości (budynku) kina. Niestety – jak się dowiedzieliśmy – w najbliższym czasie nie ma już szans na pozyskanie zewnętrznego finansowania na remont (przebudowę) obiektu, ale na pewno warto wreszcie podjąć jakieś decyzje – a przede wszystkim zdefiniować czego chcemy, czego oczekujemy.

Jest to bardzo istotne, ponieważ tak naprawdę w mieście nie mamy ani kina ani żadnej przyzwoitej sceny. Na posiedzeniu zaprezentowano nam 4 potencjalne warianty dot. przyszłości budynku przy placu Grunwaldzkim (zamieszczam poniżej). Tak na szybko: najbardziej celowe wydaje mi się zbycie budynku wraz z działką po uprzedniej zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, aby w tym miejscu nie powstał np. kolejny supermarket. Zresztą to kwestia do dalszej dyskusji, bo mówimy o ścisłym centrum miasta i decyzje powinny być mocno przemyślane. Sądzę też, że uzyskana kwota ze sprzedaży tej nieruchomości mogłaby być na tyle duża, że stanowiłaby znakomity wkład na budowę nowego i w pełni nowoczesnego obiektu np. koło szkoły muzycznej. Pamiętam bowiem koncert jubileuszowy i warunki w jakich przychodzi uczniom prezentować swoje – często wyjątkowe – umiejętności. Aż prosi się o jakąś salę koncertową, bo jestem przekonany, że we współpracę z tą placówką warto zainwestować. Temat oczywiście wymaga dogłębnej analizy i dlatego zgłosiłem potrzebę stworzenia specjalnego działu na stronie miejskiej, aby również giżycczanie mogli się z problemem zapoznać i wypowiedzieć. Zgodnie ze wcześniejszą deklaracją ideę poprała Pani Przewodnicząca. Przy okazji radny J. Kiczyński zgłosił wniosek o utworzenie specjalnej platformy dyskusyjnej w internetowym serwisie miejskim, gdzie giżycczanie mogliby podyskutować na ten temat. Popieram!

Oczywiście możecie Państwo swoje uwagi przekazywać również na moim blogu jako komentarze albo poprzez email lub formularz kontaktowy.

Warianty:


kino_1

kino_2

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Co zrobić z kinem?

 1. ??? pisze:

  Przecież jak powstałaby nowa (nowoczesna) sala widowiskowo – kinowa pojawiłby się kolejny problem – co zrobić z domem kultury ?
  Odpowiem – skoro szkoła muzyczna nie posiada własnej sali widowiskowej – czy wówczas nie prościej byłoby szkołę muzyczną przenieść do domu kultury 🙂 ?

 2. ??? pisze:

  A jaką – powiatową ? Swego czasu Giżyckie Centrum Kultury funkcjonowało jako PDK – czyli wszystko jest możliwe 🙂

 3. mieszkaniec pisze:

  Czy to wszystko oznacza, że zapisana w budżecie kwota i plan przebudowy kina to tylko takie sobie gadanie ? Czyżby nie było żadnego planu poza planem wydania pieniędzy ? Jak jest układany budzet skoro znamy kwoty a nie wiemy co chcemy zrobić ?

  Myślę, że warto takie pytania postawić na forum Rady Miasta.

 4. kate pisze:

  Wybory już niebawem,więc może lepiej pozostawić tą sprawę przyszłym rządzącym niech oni doprowadzą to do końca,nie wiążcie im rąk na zapas.

 5. Zakrza pisze:

  Nic nie stoi na przeszkodzie by do wyborów powstała Platforma Konsultacji Społecznych i by na niej mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie – oraz innych.

  • Z dzisiejszej sesji: zdaniem Pani Burmistrz nie ma wielkich szans na powstanie takiej platformy… Zatem nie masz racji – Zakrza. 😉

   • Zakrza pisze:

    Jak widać nie mam. Ale czy warto się przejmować pierwszym niepowodzeniem. 🙂 Czy przypominasz sobie by było kiedykolwiek głośniej w Radzie o Platformie Konsultacji Społecznych? Konsekwencja robi swoje(nie odpuszczaj stadionu). Przypomnę że kiedyś nie do pomyślenia były linki na stronach UM do relacji video na stronie gizycko.tv.

    • Ależ ja się takimi głupstwami nie zniechęcam… 😉
     Mam przeczucie, że temat platformy konsultacyjnej jeszcze nie raz powróci. Co do stadionu: w pewnych krajach mawia się, że są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Ja bym dodał trzecią: i drążenie tematu stadionu przez radnego Iwaszkiewicza. 😉
     A co do linków – rzeczywiście, kiedyś była batalia o to, a teraz traktujemy to jako normalność. 😉

 6. ?!? pisze:

  Wariant 1 – remont bez przebudowy
  orientacyjna liczba miejsc 380 +6o (balkon)
  Wady: 1) brak dostępności dla niepełnosprawnych – czy trzeba cały obiekt przebudować aby ta dostępność była?
  2) brak poprawy widoczności – bywałem na filmach, występach i nigdy nie narzekałem na słabą widoczność – to nie lodowisko !
  3) brak zaplecza sceny – co stoi na przeszkodzie aby dobudować tam garderobę ? To chyba nie miliony ?!
  4) funkcjonalność obiektu ogranicza się do projekcji filmu – tego to już naprawdę nie pojmuję !?
  5) ogólnodostępne ustępy nie spełniają warunków ……….. – to, żeby kible spełniały jakieś tam warunki, to należy przebudować cały obiekt – widownię, zlikwidować balkon itd ?
  Ogólnie bryła kina głupio nie wygląda – Dodać garderobę, podjazdy dla niepełnosprawnych, kible spełniające jakieś tam normy – wszystko wyremontować i mamy niedrogi, nowoczesny obiekt na ponad czterysta miejsc siedzących

 7. moher! pisze:

  Wywód- ?!? -jest całkiem logiczny i w moim mniemaniu najmniej kosztowny!

 8. ?!? pisze:

  Przecież te warianty to jakaś kpina. Dlaczego przedstawione one są w sztywnych „ramach”
  Skoro przy wariancie numer 3 można adoptować budynek na zaplecze sceny, to dlaczego nie można tego zrobić przy najtańszym wariancie (dającym najwięcej miejsc siedzących) nr.1 ?
  Co to znaczy i jak wyglądają miejsca dla niepełnosprawnych – (wariant nr.3 ) ilość sztuk 4?
  Przecież takich miejsc przy wariancie 1 można usytuować co najmniej kilkanaście 🙂
  Patrząc na giżyckie inwestycje – obawiam się, że nowa i nowoczesna sala widowiskowa może być dużo gorsza od starej wyremontowanej sali kinowej (swego czasu kategorii zerowej – czyli najwyższej kategorii w Polsce 🙂