Co tam ciekawego z XLII sesji…

radny_iwaszkiewicz_XIXCo można powiedzieć w 120 sekund… Dużo i niewiele za razem. Najbardziej jednak chyba liczy się szybkość informacji, więc w czwartek bezpośrednio po sesji po raz pierwszy zaimprowizowałem takie nagranie. Miało być „na gorąco” i bez promptera, zatem wyszło jak wyszło… Kilka rzeczy trzeba będzie z pewnością poprawić, ale pomimo tego cykl ten generalnie zyskał Państwa akceptację. No to będziemy kontynuować i starać się doskonalić…

Długa przerwa między sesjami spowodowała, że nazbierało się spraw i pytań. Problemy przekazane przez Państwa, których nie udało mi się załatwić w Urzędzie przed obradami zgłosiłem w zapytaniach do burmistrza. Najbardziej czekałem jednak na odpowiedź na moją interpelację dot. używania samochodu Straży Miejskiej przez Panią Burmistrz, ponieważ sprawa jakby się bardziej skomplikowała i moim zdaniem wymaga szczegółowego wyjaśnienia.

Rzecz rozbija się o poniższy fragment porozumienia zawartego między miastem a policją, który miał regulować zasady dysponowania patrolami. Zwracam uwagę na słowo „stałej” – czyli jak rozumiem – „nieprzerwanej”. Zapis pochodzi z dokumentu podpisanego przez samą J. Piotrowską, zatem Pani Burmistrz musiała być świadoma tych zapisów.


porozumienie_policja_sm


Tymczasem w otrzymanej odpowiedzi na moją interpelację czytamy:


porozumienie_policja_sm_interpelacja
Moim zdaniem, coś tu nie gra, dlatego poprosiłem o dodatkowe wyjaśnienie na piśmie. Czy ktoś próbował wprowadzić Radę w błąd? Poczekajmy na uzupełnienie odpowiedzi…

Pozostałe sprawy:

 • Miałem rację – 100 000 zł na remont chodnika przy porcie Żeglugi Mazurskiej okazało się niewystarczające i Pani Burmistrz zwróciła się do Rady o dodatkowe 53 000 zł. Przypomnę, że mówiłem o tym na ostatniej sesji i proponowałem przeniesienie tych pieniędzy na sport. Już wiemy, że nie można było na to liczyć, bo zarówno Pani Burmistrz jak i Dyrektor MOSiRu uważają, że giżyckie kluby są wspierane przez miasto „na bogato”, a moje spostrzeżenia nie są trafne.
 • W takim razie również spostrzeżenia rodziców młodych sportowców, którzy zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję ws. sposobu podziału środków z granów i dotacji na sport. Uważają, że to wszystko jest mało transparentne i niezrozumiałe. Obecnie zbieram dane i jak zakończę analizę – przedstawię Państwu wnioski.
 • W ślad za moim pytaniem Pani Burmistrz dowie się, czy egzaminy na prawo jazdy mogłyby się odbywać w Giżycku. Powstała taka możliwość, ale są wątpliwości, czy spełniamy wszystkie kryteria. Do tematu wrócimy.
 • W tym roku nie spodziewajmy się wsparcia Nadleśnictwa przy remoncie (odbudowie?) zniszczonej infrastruktury w Lesie Miejskim. Wydaje mi się, że powinniśmy jednak coś z tym zrobić, bo choć teren nie należy do miasta, to bardzo często z niego korzystamy. Obecnie teren ten został mocno zubożony (brak pomostu, zniszczona altana).
 • Czterokołowce na plaży. Mam otrzymać odpowiedź na piśmie – jaki jest status tych pojazdów.
 • Platforma Dialogu Społecznego. Otrzymałem bardzo wiele sygnałów o niepublikowaniu niektórych pytań – pomimo zapewnień, że wszystkie są zamieszczane. Pani Burmistrz ma to sprawdzić. Otrzymałem jeden dowód, świadczący o tym, że zapytanie nie zostało opublikowane. Podobno w nawale pracy mogło się zagubić. Jeżeli macie Państwo kopie wiadomości, które nie zostały zamieszczone, a od zapytania minął już miesiąc – proszę o przesłanie ich do mnie.
 • Koniec wspólnych patroli policji i Straży Miejskiej. Pani Burmistrz zaprzeczyła, jakoby miało to związek ze „słynnym” wykorzystaniem samochodu patrolowego. Podobno zmiana porozumienia to efekt wspólnych ustaleń Pana Komendanta Policji i Pani Burmistrz. Mamy w to wierzyć, że po 10 latach funkcjonowania wspólnych patroli nagle w kwietniu i Pani Burmistrz i Pan Komendant doszli do tych samych wniosków… No to wierzmy na słowo.
 • Pamiętacie Państwo projekt „Aqua Mazury”, który forsowałem 4 lata temu? Coraz częściej widzimy tę nazwę w dokumentach wytwarzanych przez Panią Burmistrz. Niezmiernie cieszę się, że przekonała się do tego pomysłu, bo jest i moim zdaniem wart realizacji. Oby tylko nie w stylu remontu molo czy funkcjonalności lodowiska.
 • Nowy projekt eIncluson. Za pozyskane 2,7 mln zrefundujemy w całości zakupione wcześniej komputery oraz zakupimy dodatkowych 225 – z czego 175 trafi do giżycczan (m.in. uczniowie, mieszkańcy 50+), a 150 do miejskich jednostek (ekomarina, biblioteka, szkoły, GCK).
 • Niebawem będzie ogłoszony przetarg na renowację dwóch boisk na stadionie. Na płycie głównej z systemem nawodnienia. Ponadto mają pojawić się nowe bramki, piłkochwyty i ogrodzenie. Yeah! 🙂
 • Rada przyjęła Kartę Dużej Rodziny. To bardzo dobra wiadomość dla rodzin z co najmniej 3 dzieci.
 • Jest szansa na zakończenie sprawy portu Żeglugi Mazurskiej, której wydzierżawimy nabrzeże na 29 lat. Oznacza to, że mocno wzrosły szanse, aby w ciągu kilku lat mógł powstać nowy budynek portu.
 • W sezonie może powstać letni ogródek gastronomiczny „wewnątrz” placu Grunwaldzkiego (w tej części bez pomnika). Będzie przetarg.
 • Jest szansa, że miasto przejmie obsługę mostu obrotowego i będzie się to odbywało wg pewnego uroczystego ceremoniału. I to mi się podoba! To bardzo dobry kierunek, o którym wspominał m.in. Artur Tomkiewicz, Bohdan Makowski i Marek Szmit.

Jestem jeszcze winny Państwu informację, z jakiego powodu ciągle nie ma w porządku obrad kompromisowego projektu uchwały o konsultacjach społecznych (autorzy: M. Czopińska, W. Iwaszkiewicz, J. Piotrowska), choć od złożenia pierwszego projektu mojego autorstwa minie niebawem rok… Otóż czekamy ciągle na publikację uchwały o budżecie obywatelskim. Pani Burmistrz wyraźnie się niecierpliwi, bo uchwała ta będzie potrzebna do konsultowania zmian na plaży miejskiej. Kruca bomba – mało casu… 😉

I na koniec dwie informacje związane z komunikacją i parkingami: będzie rondo na skrzyżowaniu Jagiełły i Wodociągowej (oj, jak bym chciał napisać Świderskiej i Obwodowej) oraz przybędą kolejne strefy płatnego parkowania w sezonie – na ul. Owsianej i na przeciw hotelu Wodnik – czyli ze strefą na placu Andrzeja „Balona” Tarasiewicza będą w Giżycku 3 takie miejsca. Niestety oddala się nadzieja na szybką modernizację przejścia przez tory na ul. Wyzwolenia…

Kolejna sesja planowana jest na 25 czerwca. Jak zwykle czekam na Państwa sygnały. Również ws. oceny nowego cyklu „W 120 sekund na gorąco”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Co tam ciekawego z XLII sesji…

 1. na logikę pisze:

  Jeśli chodzi o egzaminy, to największym problemem jest tu Ełk (miasto to mając siłę przebicia w województwie nie dopuści do powstania oddziału giżyckiego) , a nie ulice dwujezdniowe (proponuję spacer chociażby wirtualny po Kozienicach, Zwoleniu ……….. )
  Jedynym rozwiązaniem jest złożenie propozycji powstania punktu egzaminacyjnego do WORD-u w Suwałkach, który może być niewydajny finansowo po umożliwieniu zdawania egzaminów w Ełku. Z giżyckiego punktu egzaminacyjnego ( fili suwalskiej) korzystaliby z pewnością mieszkańcy Kętrzyna, Węgorzewa, Mrągowa, Orzysza, Pisza, Gołdapi, Olecka, a więc zdecydowanie więcej, a niżeli w Ełku. PROSTE ? PROSTE 🙂

  • Zakrza pisze:

   Gdyby to było na facebooku dałbym „I like”. Ciekawa konstrukcja logiczna. Warto spróbować.

 2. kate pisze:

  29 czerwiec 2014r. to niedziela

  • Yorguś pisze:

   Ja bym raczej stawiał, że sesja RM jest planowana na 25 czerwca (środa) o godzinie 16- przynajmniej tak zrozumiałem wypowiedź przewodniczącej RM Małgorzaty Czopińskiej. 🙂

 3. kate pisze:

  Podejrzewam,że miasto z przejściem na Wyzwolenia czeka na remont kolei (tak zwana elektryfikacja),jeśli chodzi o most obrotowy czas skończyć z uroczystym otwarciem 2 maja(po to żeby do 1 czerwca był tylko otwierany dla żeglugi na telefon)to bardzo zniechęca i utrudnia żeglarzom przeprawę przez nasz kanał,a jeśli już musi być to uroczyste otwarcie to 1 czerwca zgodnie ze stanem faktycznym(01.06-15.09),należy również powrócić do godzin które funkcjonowały od lat,ponieważ miasto w sezonie letnim żyje z turystów i żeglarzy.Warto pomyśleć o taniej komunikacji miejskiej,to odciąży ruch samochodowy i będzie bezpieczniej i mniej tłoczno w mieście.

  • na logikę pisze:

   T.K.M. Odciąży przede wszystkim kieszenie mieszkańców miasta. Obecnie aby dojechać do i wrócić z Wilkas trzeba wydać 7 zł. dziennie !!!!! Ewentualnie ( co jest najczęściej praktykowane) cztery „złocisze” dla kierowcy na „paliwko” …………………..
   Tania komunikacja miejska 🙂 jedna, powtarzam jedna linia z podziałem na pory dnia 1/A, 1/B ( Osiedle – Kaufland, lodowisko, ośrodek zdrowia /warszawska/ pierwszego maja – do godziny 15 / sikorskiego, basen – po godz. 15 /nowowiejska / obwodowa / ES System / Wilkasy – rondo ) z zniżką dla mieszkańców miast – jeden zet :), resztą tras niech się martwi gmina 🙁 Ich ludzie, ich problem 🙂
   Prosta w utrzymaniu ( dwa, góra trzy /fajne/ autobusiki 🙂 ) , z pewnością zdawałaby egzamin. PROSTE ? PROSTE 🙂

 4. fajnie pisze:

  Walka dotycząca rozmieszczenia plakatów z miastem, to walka z wiatrakami.
  Kleili, na kładce, przystankach autobusowych, a teraz na oszkleniu nowej windy przy zejściu na molo !

 5. rudy102 pisze:

  Podsuwam pomysł oraz inspirację dla zdolnych graficiarzy na schody kładki.

  http://www.wprost.pl/ar/447971,1/Schody-jako-galerie-sztuki-Zobacz-najpiekniejsze-z-nich/

  Pozdrawiam

 6. kate pisze:

  Dziś rano o godz.6.30 Radio ZET podało informację” iż powodem podwyżki za cumowanie w portach na Mazurach jest wysoka cena śmieci,to może spowodować iż więcej żeglarzy będzie cumowało na dziko i Mazury będą bardziej zaśmiecone”,pytanie czy w tym sezonie podrożało cumowanie w Ekomarynie ,jeśli tak to z jakiego powodu???