Być za a nawet przeciw, czyli co tam (nie)ciekawego z ostatniej sesji

radny_iwaszkiewicz_XIXPo ostatniej sesji ponownie zadałem sobie retoryczne pytanie „Po co komu Komisja Rewizyjna?”, a w zasadzie powinienem zapytać – „Po co komu taka Komisja Rewizyjna?”. Różne rzeczy się zdarzały, różnie je uzasadniano. Tym razem chyba najtrafniej ujęła to moja koleżanka z Rady kwitując głosowanie członków Komisji Rewizyjnej przeciw własnemu projektowi stwierdzając: „Nie rozumiem. Dają projekt na sesję i głosują przeciw niemu.” Ja też nie rozumiem, ale i cóż tu rozumieć… Czy to pierwszy raz? 😉 Mam tylko nadzieję, że kiedyś nastąpi chwila refleksji i moi koledzy zrozumieją, że ich działanie było szkodliwe i niewychowawcze. A dziś można być trochę za i trochę przeciw…😉

Ciekawa sprawa z kinem. Nagle Pani Burmistrz wpadła na pomysł, żeby kino urządzić w GCK, a GCK przenieść do budynku kina. Zapytana przez radnego C. Piórkowskiego, kiedy na ten pomysł wpadła, nie potrafiła powiedzieć. Podpowiem, że zapewne po 2010 r. i pomimo swoich słów, że każdy kandydat będzie realizował Jej program wyborczy, bez zażenowania sięga po kolejny punkt moich zamierzeń. Dowód? Fragment mojego programu wyborczego z 2010 r.

program_wyborczy_kultura

A jednak warto słuchać. Miło mi. Szkoda tylko, że po raz kolejny straciliśmy czas, a inni już zdążyli nas wyprzedzić (w międzyczasie powstało kino w Kętrzynie, a podobno niebawem w Ełku zostanie otwarty kompleks kinowy z 4 salami).

W mediach za sprawą wypowiedzi Zastępcy Burmistrza pojawił się sygnał o planowanym podziale wolnych środków z budżetu obywatelskiego. Kwota ok. 27 000 zł. Zaproponowałem, aby podzielić ją rankingowo tj. zaspokajać kolejne projekty ogólnomiejskie wg liczby uzyskanych punktów, aż do momentu, gdy pozostała kwota będzie już zbyt mała, aby pokryć wydatki kolejnego w rankingu (w naszym przypadku pieniądze dostałyby także projekty dożywiania kotów, turniej koszykówki ulicznej i być może „Pomocna dłoń”). A tę pozostałą kwotę przeznaczyć na projekt w strefie o najwyższej frekwencji (czyli w strefie nr I) – jako taki swoisty bonus za zaangażowanie. Pomysł wydawał mi się dobry, bo w końcu jakoś należy uszanować wybór obywatelski, jakim przecież jest ranking projektów… Cóż, pomysł ten nie spodobał się J. Piotrowskiej. Pieniądze nie będą w ogóle dzielone – zasilą prawdopodobnie budżet nowej edycji. Po co zatem było robić to zamieszanie?

zuk_smieci
Kilka tygodni temu zrobiłem to zdjęcie, ponieważ odniosłem wrażenie, że nawet w MZMGO nie uwierzono mi, że śmieci odbiera giżycki ZUK. I wcale mnie to nie martwi, bo przynajmniej ludzie mają pracę, choć los spółki wydawał się przesądzony. Robiąc tę fotografię nie sądziłem nawet, że może ona mieć jakiś wpływ na życie radnego K. Wójtowicza. To właśnie radny Wójtowicz znalazł się w sytuacji, w której musi bronić posady, gdyż nowy prezes ZUK zamierza rozwiązać z Nim umowę o pracę. Procedura jest taka, że musi uzyskać opinię Rady. Rada może nie wyrazić zgody, jeżeli uzna, że rozwiązanie umowy może mieć związek z wykonywanym mandatem. I tu ciekawą i przewrotną interpretację przedstawił radny R. Błoszko. Stwierdził, że prawdopodobnie Pan Prezes negatywnie ocenił radnego Wójtowicza jako pracownika spółki, który był ściśle związany z burmistrzem i mając wiedzę dopuścił do fatalnej sytuacji zakładu. Czyli negatywna ocena może być związana z wykonywaniem mandatu. Może i tak… Łatwiej by było się do tego odnieść, gdyby nie uzasadnienie przedstawione przez Pana Prezesa, z którego miało wynikać, że obecnie ZUK nie wywozi odpadów. Pismo miało datę czerwcową i rzeczywiście wówczas ZUK nie wywoził, ale zdaje się sytuacja się zmieniła (co widać na fotografii powyżej). I choć radny Wójtowicz „nie jest z mojej bajki” i uważam, że nie raz głosował ze szkodą dla miasta i reprezentując utrwalony podział „12:9” przyczyniał się m.in. do nieuzasadnionych podwyżek podatków (patrz chociażby „słynna” nadwyżka budżetowa), nie oznacza to, że ramach jakiegoś irracjonalnego odwetu powinienem w tej sytuacji milczeć. Nie jestem jakoś szczególnie pamiętliwy, a i w takich okolicznościach zawsze powinno się stanąć po stronie człowieka. Tak też zrobiłem i Rada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy z radnym Wójtowiczem nie dając wiary argumentacji szefostwa firmy.

O pozostałych sprawach ciężko coś napisać, bo Pani Burmistrz postanowiła udzielić odpowiedzi na piśmie. Uchwały zostały przyjęte (poza uchwałą dot. skargi na burmistrza – ale o tym już pisałem wyżej). W sprawie obwodówki i przejścia na ul. Wyzwolenia bez zmian – sprawy niemiłosiernie się ciągną bez wyraźnego postępu. Rondo na skrzyżowaniu Świderskiej i Nowowiejskiej szybko raczej nie powstanie, oby ktoś nie wpadł na pomysł np. zrobienia ze Świderskiej i Nowowiejskiej ulic jednokierunkowych… Cieszy mnie, że wykonawca remontu płyt stadionu odebrał plac budowy. Martwi, że tak późno i na szybkie ukorzenienie trawy nie ma co liczyć.

Niebawem koniec kadencji i czas na pewne podsumowania i oceny. Będę wdzięczny za nadsyłanie propozycji najistotniejszych wydarzeń (tych pozytywnych i negatywnych), a także najważniejszych rzeczy – Państwa zdaniem, które odbyły się z moim udziałem. I chwilowo proszę nie korzystać z formularza kontaktowego, do czasu usunięcia awarii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Być za a nawet przeciw, czyli co tam (nie)ciekawego z ostatniej sesji

 1. kto to napisał ? pisze:

  1/ „Ekhm… nie rozumiem… Dlaczegóż niby Ełk* miałby być dla nas jakimś niedoścignionym wzorcem. Sami myśleć już nie potrafimy…? ;)”
  2/ „a podobno niebawem w Ełku zostanie otwarty kompleks kinowy z 4 salami).” 🙂

 2. kate pisze:

  Czy nowy Prezes ZUK jest osobą bezpartyjną?,jeśli nie to jakie partii należy? może to pomoże rozwikłać powód wypowiedzenia stosunku pracy P. Wójtowicza?

 3. OK pisze:

  Jak z tym miastem jest źle niech świadczy fakt – NIBY ZWYKŁA ŚMIECIARA, A JAK CIESZY 🙂

 4. chyba Pan zrozumiał :) pisze:

  cytat 1/ „a podobno niebawem w Ełku zostanie otwarty kompleks kinowy z 4 salami).”
  cytat 2/ „Ekhm… nie rozumiem… Dlaczegóż niby Ełk* miałby być dla nas jakimś niedoścignionym wzorcem. Sami myśleć już nie potrafimy…? ;)”

  • No, to jest ewidentnie argument, ale nie zmieniam zdania, że sami też powinniśmy myśleć. 😉

   • misu pisze:

    a tak podpowiadając to kino już dawno działa w …. „Bramie Mazur”

   • kto to napisał ? pisze:

    cytat 1/ „Ekhm… nie rozumiem… Dlaczegóż niby Ełk* miałby być dla nas jakimś niedoścignionym wzorcem. Sami myśleć już nie potrafimy…? ;)”
    odpowiedź – widocznie NIE
    cytat 2/ „No, to jest ewidentnie argument, ale nie zmieniam zdania, że sami też powinniśmy myśleć.”
    odpowiedź – oczywiście, że powinniśmy 🙂 ale czy myślimy ?

 5. AgA pisze:

  W Ełku działa już zarówno Galeria :”Brama Mazur” obok istnieje już kino z 4 salami. Ludzi e z Giżycka ubierają się albo w sklepach second hand albo kupują zdeterminowani chłam an rynku, inni jadą do Olsztyna do galerii. U nas grunt ,że naście -pietnaście będzie Biedronek.

 6. aga pisze:

  Witam. Panie Wojciechu a moze na świderskiej zrobic chociaz progi zwalniajace. Kierowcy jezdza tam jak szalency. Szkoda ze sprawa ronda jest odlozona na pozniej, ale miejmy nadzieje ze kiedys doczekamy sie jego. Pozdrawiam

  • Obawiam się, że na progi nikt się nie zgodzi. Pamiętam bój o takowe na Pomorskiej. Argument, który wtedy wręcz ściął mnie z nóg brzmiał: „Nie było żadnego poważnego wypadku”. Znaczy się: zgodnie z tą filozofią – trzeba czekać, aż kogoś co najmniej (joke) zabiją…

   • aga pisze:

    Nie no argument przedni. Godny pochwały. Jak mozna uzywac takich argumentow. Na obwodowce bylo sporo wypadkow smiertelnych wiec idac tym rozumowaniem rondo juz dawno tam stac.