Budżet obywatelski. Ważne terminy, ważne decyzje

arkadiusz_polojanski_sekretarzZakończyły się spotkania z mieszkańcami dotyczące projektów zgłoszonych do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, wchodzimy zatem w kolejną fazę przedsięwzięcia. Właśnie ukazało się Zarządzenie Nr 440/2014 Burmistrza Giżycka z 3 lipca 2014 r. w sprawie przeprowadzenia głosowania oraz określenia wzoru karty i formularza elektronicznego do głosowania. Oddawać głosy będzie można od 18 do 31 lipca 2014 r. na 3 sposoby: bezpośrednio wrzucając kartę do urny, listownie lub przez internet.

Urny będą mieszczone w Punkcie Obsługi Klienta (pok. nr 7, Urząd Miejski), w kasie Ekomariny i w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Wyzwolenia 2). Listownie głos przesyłamy na adres Urzędu Miejskiego w Giżycku (al. 1 Maja 14, 11-500 Giżycko), a elektronicznie będzie można oddać głos za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej www.nasze.gizycko.pl. Karty do głosowania można odebrać w punktach głosowania lub pobrać ze strony internetowej www.nasze.gizycko.pl.

Ja na pewno oddam swój głos (do podziału jest 10 punktów) na kilka projektów. Najwięcej przyznam swojemu projektowi ogólnomiejskiemu – czyli bezpłatnej linii komunikacji miejskiej. Poza moim pomysłem do głosowania zakwalifikowano takie projekty jak: zjeżdżalnię linową dla dzieci typu kolejka górska (ok. 16 000 zł / 1 urządzenie), dokarmianie bezdomnych kotów (ok. 8 500 zł), akcję informacyjną propagującą ustawę o ochronie zwierząt (12 000 zł), montaż kamery monitoringu miejskiego na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i 3 Maja (30 000 zł), umieszczenie herbu miasta na pylonach kładki (30 000 zł), dojście betonowe do fontanny na ul. Warszawskiej (30 000 zł), akcję „Pomocną dłoń” – montaż wiaty przystankowej na ul. Obwodowej (15 000 zł), turniej koszykówki ulicznej (ok. 4 000 zł), akcję „Giżycko bez psich odchodów” (12 000 zł), pomoc GKS Mamry Giżycko (13 500 zł) oraz projekty strefowe – głównie małe zadania infrastrukturalne: chodniki, parkingi, nasadzenie drzew, oznakowanie…

Pamiętajmy, że od 18 lipca możemy bezpośrednio wpłynąć na zmiany wokół siebie. Wybór projektów obliguje burmistrza do ich wykonania. O nic nie trzeba prosić – wystarczy zagłosować.

Dzisiaj też zadzwonił do mnie jeden z moich kolegów hokeistów z Białegostoku, gdzie właśnie zakończono głosowanie w ramach tamtejszego budżetu obywatelskiego. Oczywiście skala miast nieporównywalna, ale na Podlasiu do podziału było 12 mln (u nas 0,2 mln). Nasi koledzy – hokeiści odnieśli niebywały sukces! Dzięki akcji promocyjnej Ich projekt „Lodowisko również dla hokeistów! Chcemy się dzielić z Wami umiejętnościami – Wy podzielcie się z nami lodowiskiem” uzyskał 4720 głosów i dzięki temu dojdzie do modernizacji band lodowiska. Szacunkowy koszt realizacji: 229 400 zł. Modernizacja będzie polegała głównie na montażu pleks nad bandami, dzięki czemu białostocczanie będą mieli już w pełni profesjonalną taflę. I to wszystko dzięki budżetowi obywatelskiemu i swojemu zaangażowaniu… Myślę, że to bardzo dobry przykład! I wart naśladowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Budżet obywatelski. Ważne terminy, ważne decyzje

  1. kate pisze:

    Czy można głosować więcej niż na jeden projekt???

  2. kate pisze:

    Czy może Pan zrobić wzór jak głosować?

  3. Zakrza pisze:

    Jeżeli chodzi o nawierzchnię ulicy Przyszłość – to jest ciekawa sprawa:-) projekt może i kosztować kilka tysięcy złotych. Ale za to wykonanie jej zgodnie ze sztuką nawet kilkaset tysięcy złotych. W przypadku wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia na budowę urząd miejskiej będzie miał 3 lata na wykonanie tej dokumentacji(bo tyle trwa ważność dokumentacji), no i wydanie tych pieniędzy bo inaczej pieniądze wydane na projekt pójdą w błoto. Bardzo fajna zagrywka. Gratuluje inicjatorom przedsiębiorczości.