Budżet obywatelski jednak dobrym pomysłem?

budzet_podatkiOstatnimi czasy w naszym mieście dużo zaczęło się mówić o budżecie partycypacyjnym (obywatelskim). Pisała o tym Gazeta Giżycka, wypowiedziała się nawet Pani Burmistrz, która na łamach prasy zadeklarowała, że w tym roku to raczej nie – ale w przyszłym – kto wie – budżet obywatelski w Giżycku jest możliwy…

Bardzo mnie cieszy, że idea ta wreszcie została zauważona. Szkoda tylko, że znów musimy tracić czas – podobnie jak w przypadku konsultacji społecznych (Pani Burmistrz przez 2 miesiące nie zdążyła zapoznać się z – bądź co bądź – prostym projektem). W zeszłym roku (protokół nr XXVI/10/12 z sesji Rady Miejskiej w Giżycku z 29.11.2012 r.) przecież pytałem o możliwość wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Wówczas Zastępca Burmistrza szybko uciął temat stwierdziwszy, iż my właśnie mamy budżet obywatelski… Z czym oczywiście zgodzić się nie sposób. Od lat zwracam uwagę na pilne potrzeby budżetowe – jedne większe jak np. remont stadionu czy mniejsze jak np. utrzymanie zatrudnienia pracownika ochrony w gimnazjum. Bez skutku. Podobny los zresztą spotykał propozycje składane przez Komisję Finansów i Gospodarki, które nie znajdywały uznania Pani Burmistrz, ani nawet petycje składane choćby w sprawie remontu ul. Wiejskiej. O ile dobrze pamiętam tylko jeden z kilkudziesięciu projektów został zaakceptowany – przejście przez tory na ul. Wyzwolenia. Niestety coraz więcej wskazuje na to, że również i to zamierzenie nie zostanie zrealizowane – o czym Pani Burmistrz poinformowała na ostatniej sesji. A przecież wszystkie lub ogromna większość owych propozycji pochodziła od samych mieszkańców. Zastanawia mnie cóż takiego ważnego ma się wydarzyć (dopiero!) w przyszłym roku, że głos giżycczan ma wreszcie dotrzeć do Pani Burmistrz? Chyba nie chodzi o wybory? Oznaczałoby to bowiem, że budżet obywatelski wcale nie ma służyć mieszkańcom… Czasem mam wrażenie, że jesteśmy wciągani w jakąś grę „Będzie – nie będzie”, w której mieszkańcy i tak muszą przegrać, a jedyną korzyścią ma być jedynie budowa wizerunku.
Jeżeli jednak uznam, że intencje są inne – w pełni poprę utworzenie budżetu obywatelskiego.

Fragment protokołu nr XXVI/10/12 z sesji Rady Miejskiej z 29.11..2012 r.

Radny W. Iwaszkiewicz – powiedział, że w tym stanie finansów, rzeczywiście pani burmistrz ma rację, że niewiele się da i ten budżet nie jest tak optymistyczny jak bywały poprzednie. My chcemy pomóc w konstrukcji tego budżetu, żeby go troszeczkę poprawić. Mam takie przemyślenie, co pani sądzi na temat budżetu partycypacyjnego, obywatelskiego, ponieważ komisja finansów drugi raz zgłasza propozycje. W poprzednim roku ani jedna nie została uwzględniona, w tym roku jedna. Czy my dojrzeliśmy już do tego, żeby konstruować budżet w oparciu o to, jak się dzisiaj nowocześnie robi, czyli o budżet partycypacyjny. Jeżeli nie, to proszę powiedzieć dlaczego. Jaką kwotę w zeszłym roku w § 5 wpisaliśmy w uchwale budżetowej – kwotę graniczną do zaciągania kredytów i pożyczek.

Z-ca Burmistrza Miasta P. Czacharowski
– powiedział, że to jest budżet partycypacyjny, jako, że zadania inwestycyjne, które są w budżecie, dotyczące ul. Kolejowej, przejazdu kolejowego, targowiska, twierdzy itd. To są wszystko zadania inwestycyjne uzgodnione z państwem. Dzisiaj ten budżet jest emanacją woli radnych. Są dodatkowe zadania, one nie mogą zmieścić się w budżecie, bo zabrakło pieniędzy, a nie dlatego, że my jesteśmy przeciwko radnym. Radni się zgodzili na inne zadania. My przyjęliśmy do wiadomości, że radni mają
takie życzenie, wstawiliśmy te zadania do budżetu i realizujemy. Poprosił skarbnik miasta o podanie kwot granicznych.

Długo czasem trwa dojrzewanie do pewnych idei, ale chyba najważniejszy jest efekt końcowy. Podobno też „lepiej późno niż wcale”. Nie przypisuję sobie wyłączności na pewne pomysły, ale zastanawia mnie opór z jakim się spotykają… by następnie po jakimś czasie zostać publicznie odtrąbione jako własne. W każdym razie idea budżetu obywatelskiego wydaje się na tyle interesująca, że zdecydowanie warto ją poprzeć! I do tego również zachęcam.

Z ostatniej chwili: ideę budżetu obywatelskiego mocno promuje Aktywne Giżycko. Osoby chcące poprzeć pomysł, powinny skontaktować się ze Stowarzyszeniem:

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.