Budżet obywatelski. Dziękuję za otrzymane opinie.

plan_gzkPomysł zorganizowania bezpłatnej linii komunikacji publicznej wielu z Państwa przypadł do gustu. Otrzymałem kilka uwag, sugestii i propozycji, a nawet mapkę ze szkicem proponowanych tras i propozycją oznakowania i rozkładu jazdy. Zdaniem czytelnika mojego bloga powinna istnieć wspólna linia (kolor czerwony), linia nr 1A – kursująca w przedziale godzin 5.30 – 15.30 (kolor niebieski) oraz oznaczona na szkicu kolorem zielonym – linia nr 1B jeżdżąca w godz. 15.30 – 22.00.

Sprawa nie jest jednak prosta, bo wydaje mi się, że nie ma u nas utrwalonego zwyczaju korzystania z publicznej komunikacji, gdyż od wielu lat takiej prawdziwej po prostu nie ma. Aby można było mówić o jakiejkolwiek komunikacji miejskiej najpierw trzeba by było ustalić stałe i unikatowe trasy oznaczone konkretnymi numerami – żeby było wiadomo, że linia nr 1 jedzie np. z dworca PKP do Wilkas, nr 2 na Wilanów, nr 3 na Piękną Górę, nr 4 na cmentarz, nr 5 do Bystrego itd. Bezpłatne linie należałoby oznaczyć, dla odróżnienia, literami np. „A” – ul. Królowej Jadwigi – Wilkasy (i z powrotem).

Takie przemyślenia mam od wielu lat. Aby wszystko zagrało trzeba jeszcze spełnić wiele warunków, a jednym z nich przede wszystkim – jest wybranie mojej propozycji przez mieszkańców Giżycka. Trudniejszym będzie uzupełnienie taboru, bo zdaje się, że niektóre autobusy już się wyeksploatowały i zapewne niebawem staniemy przed koniecznością dofinansowania zakupu nowych…

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.