986. Zapamiętaj ten numer.

kamery_gizyckieNa wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji Rady poruszono bardzo wiele wątków i obszarów związanych z wychowaniem, diagnozą zagrożeń oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w naszym mieście. Na spotkaniu gościliśmy przedstawiciela policji – Pana komisarza Damiana Drwala oraz Panią Dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej – Panią Bożenę Giedziuszewicz. Ze strony miasta natomiast Panią Burmistrz i Jej Zastępcę oraz Szefa Pionu Ochrony, Zastępcę Komendanta Straży Miejskiej oraz Pana Sekretarza.
Po niemal trzygodzinnym posiedzeniu zapamiętałem takie wnioski:

 • Stworzyć wspólny samorządowy program dla dzieci i młodzieży
 • należy dotrzeć i zainteresować się osobami przesiadującymi na widowni basenu i lodowiska
 • zatrudnić na sezon „pedagogów ulicy”
 • zatrudnić psychologów w szkołach
 • zwrócić się do parlamentarzystów o przywrócenie obowiązku informowania policji przez SOR o każdym przypadku udzielenia pomocy osobie pobitej
 • nawiązać współpracę z ZHP i innymi organizacjami
 • wydawać informator zawierający kompletną ofertę zajęć pozalekcyjnych
 • objąć patrolami przez Straż Miejską budynki szkół
 • wypromować numer telefonu do Straży Miejskiej (Uwaga! Działa już numer 986)
 • sfinansować służby ponadnormatywne dla policji
 • zaktywizować Młodzieżową Radę Miasta
 • włączyć słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w proces wychowawczy

 • ponadto Pani Burmistrz zadeklarowała zatrudnienie do końca I kwartału pełnomocnika burmistrza ds. rodziny, dzieci i młodzieży

Na posiedzeniu padło, moim zdaniem wiele trafnych uwag i spostrzeżeń. Jasnym jest, że żadne miasto nie będzie stałą enklawą spokoju, kultury i harmonii, ale nie oznacza to także, że nie należy w tym kierunku działać. Być może nigdy nie osiągniemy celu, ale być może do niego się zbliżymy. Nie bez powodu zapytałem Panią Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, czy większa dostępność obiektów sportowych może korzystnie wpływać na profilaktykę zjawisk negatywnych, bowiem jak wiadomo powszechnie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego z dużą niecierpliwością oczekuję na projekt Strategii Sportu. Wierzę, że Pani Burmistrz uwzględni ten kierunek w opracowywanym dokumencie.

Swoją drogą zastanawiam się, jakie kompetencje będzie miał nowo powołany pełnomocnik burmistrza ds. rodziny…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „986. Zapamiętaj ten numer.

 1. spoko pisze:

  Swoją drogą zastanawiam się, jakie kompetencje będzie miał nowo powołany pełnomocnik burmistrza ds. rodziny…
  ………………………………………………………………………………………………………………
  Będzie pomagał asystentce burmistrza w parzeniu kawy i w noszeniu [wymoderowano fragment komentarza – W. Iwaszkiewicz] torebki:)???

 2. gryc pisze:

  moim zdaniem nie potrzeba zatrudniać jakiś tam pełnomocników, myslę że to bedzie znowu sztucznie stworzone stanowisko dla prominenta Pani Burmistrz. Dlaczego tak szybko chce zatrudnić już tego pełnomocnika? Miasta nie stac na płacenie dla niepotrzebnych pracowników w urzedzie, ciekawy jestem ile bedzie zarabiała rocznie? Zwalnia się ochroniarza w szkole, a zatrudnia kogoś w urzedzie. Panie Wojtku czy Pani Burmistrz może zatrudniać tak sobie kogo chce bez zgody Rady Miasta i tworzyć niepotrzebne w mieście stanowiska? Może czas to zmienic wreszcie bo niedługo czara się przeleje.

 3. kate pisze:

  Zamiast zatrudniać niepotrzebnego pełnomocnika,czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na młodzież,(dofinansować)żeby mogła za darmo korzystać z lodowiska,hal sportowych,czy basenu???Kogo na siłę za nasze podatki chce Burmistrzowa wsadzić na stołek???przecież i ta ratusz jest rozdęty do granic możliwości!!!

 4. Anonim pisze:

  stanowisko pełnomocnika nie jest przewidziane ani w ustawie o samorządzie gminnym, ani w statucie gminy.
  A więc brak podstawy prawnej do zatrudnienia takiej osoby!
  Chyba że znów burmistrz będzie kombinowała i zleci komuś zadanie tak jak to miało miejsce w przypadku p.Darskiego.
  WSA w Kielcach przyjął, że „w myśl art. 33 ust. 1– 4 ustawy o samorządzie gminnym do wójta, co do zasady, należą zadania związane z kierowaniem i organizacją urzędu gminy. Jedynymi osobami, którym wójt może w zgodzie z ustawą powierzyć prowadzenie takich zadań związanych z kierowaniem urzędem gminy, są sekretarz gminy i zastępca wójta.
  Rozpoznając skargę kasacyjną, NSA podzielił stanowisko sądu I instancji wskazując, że „powierzenie funkcji pełnomocnika do spraw, które mieszczą się w zakresie kompetencji wójta związanych z prowadzeniem określonych spraw gminy, pełnomocnikowi – pracownikowi urzędu -…, zamiast sekretarzowi lub zastępcy wójta, narusza przepisy art. 33 ust. 1–5 ustawy o samorządzie gminnym i może być uznane za próbę obejścia prawa w kontekście ustrojowej pozycji sekretarza gminy, powoływanego przez radę na wniosek wójta i odpowiedzialnego przed wójtem, ale także przed radą.
  ps.Czemu ma służyć inwigilacja osób młodocianych(ale chyba nie tylko) przebywających na trybunach obiektów sportowych?

 5. M.P. pisze:

  Jestem zupełnie zaskoczony wnioskami wypracowanymi na tym spotkaniu. Same banały, zero konkretów. Uważam, że w pierwszej kolejności powinno się przeprowadzić audyt w Straży Miejskiej ze specjalnym uwzględnieniem centrum monitoringu. Samo to powinno być podstawą rozpoczęcia takiej dyskusji. Odnoszę wrażenie, że i tak już jest wystarczająco dużo miejsc, w których można rozwiązywać problemy dzieci, rodziny i młodzieży, stąd nasuwa się myśl – jak rozumiem Centrum Profilaktyki nie spełnia swoich zadań statutowych, więc tu należy szukać rozwiązań. Przykro patrzeć, ale całokształt wygląda na zwykłe zamiatanie sprawy pod dywan, co moim zdaniem nie przyniesie pożądanych efektów. Może warto zacząć od przyjrzenia się jak funkcjonują obecne instytucje, istniejące na podstawie przepisów prawa i posiadające jasno określone kompetencje (vide wątpliwości Anonima).
  A tak na marginesie – skłaniałbym się ku postawieniu pewnej diagnozy, jakkolwiek czyniąc to ostrożnie, ale spoglądając na problemy demograficzne oraz społeczno-ekonomiczne w Giżycku, można wysnuć wniosek iż wzrost tych zjawisk jest tego wynikiem. Może w tym kierunku trzeba patrzeć? Poza tym, młodzież stała się niestety kozłem ofiarnym, a popatrzmy kto dokonywał najgłośniejszych przestępstw w ostatnim czasie, jakoś raz czy dwa przewija się tu osoba młodociana, reszta to osoby dorosłe.

 6. misu pisze:

  986 czy stary – co to zmienia, jak oni nie są kompetentni reagować na zgłaszane problemy? A Pełnomocnik to jakaś bzdura. Komu ma on pomagać?Na pewno nie rodzinom czy dzieciom